Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя icon

Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя
Скачати 88.02 Kb.
НазваТема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя
Дата конвертації20.04.2013
Розмір88.02 Kb.
ТипДокументи
джерелоТема: „Так ось вона, Січ".

Зображення Січі в повісті М. Гоголя

Тарас Бульба"

Мета: Показати затоплення Гоголя. Січчю; розвивати аналітичні здібності учнів, виховувати повагу до славетного минулого України.

Обладнання: портрет М. Гоголя; виставка книг письменника; репродукції картин про Запорізьку Січ.

Хід уроку

З юних літ у душі Гоголя живе мрія про прекрасне, гармонійне життя здорових, красивих і вільних людей. Дійсність з нею не мала нічого спільного. І тому він звертає свій погляд у минуле, до епохи національно – визвольних війн українського народу, коли Україна була охоплена полум’ям боротьби з іноземними ворогами. Там у минулому він находить те, що марно шукає, у сучасності і сучасниках: волелюбність, відданість Батьківщині. Гоголь звертає свій погляд до Запорізької Січ.

Як ми могли з Вами впевнитись, на сторінках повісті „Тарас Бульба" він
прославляє Запорізьку Січ, її звичаї, устрій, народну раду, виборність отаманів, демократизм козаків. Для Гоголя - це ідеальна держава. Тільки в такому оточенні могли сформуватися могутні характери, справжня дружба і братерство.

Україна! Прекрасний, чаруючий край, багатий родючими землями і неймовірно відкритими душами людськими. Щедрі на доброту і : повагу українці вміють по-доброму сміятися, чудово співати, завзято танцювати і, взявши в руки зброю, стати на захист своєї землі. Саме такою бачив Гоголь свою Україну.

Українська культура була рідною Гоголю. Визнаючи себе письменником російським, він вніс в російську літературу животворний образ України, традиції його народу, національний фольклор.

Сьогодні, діти, ми з вами маємо розглянути , як же Гоголь зобразив Січ у повісті „ Тарас Бульба". Одночасно ми будемо літераторами, істориками, уважними читачами, одним словом — дослідниками.

Зраз я звертаюсь до істориків. Скажіть, будь-ласка, чи вказує Гоголь точні дати подій? Які реальні імена і події називаються?

Учень-історик . У повісті „Тарас Бульба” немає точних дат. Гоголь дає лише приблизне уявлення про час подій. Він називає XV ст. („Це був один із тих характерів, які могли виникнути, лише у тяжкий XV вік...”), а ім'я гетьмана Остряниці, що згадується в творі, дає можливість віднести події повісті доXVI ст. У творі не прямо згадується і Северин Наливайко, котрий очолив повстання проти польських та українських панів (згадка про смерть гетьмана, який загинув 1597р).

Другий похід у повісті очолив гетьман Остряниця та його радник Гуня. Це історичний факт 1638року. Отже події повісті могли відбуватися у досить широких межах - з XVдоXVII ст. Гоголь зближує історичні часи, він створює у повісті час умовний, міфічний, в якому сконцентрувалася вся українська історія. Митець прагнув досягти достовірності не стільки у фактах, стільки відтворити сам дух козацтва, показати ті вчинки, що вплинули на формування нації.

^ Узагальнення відповідей учнів учителем.

Гоголь легендаризує історію. Він відштовхується від реальних подій, переосмислює їх, надає їм риси національного епосу, і сам виступає в ролі творця епосу. Отже, Гоголь створює не стільки історичну повість, скільки високо поетичний твір про історію України, українських козаків.

Згадуємо початок повісті. Так , додому, в садибу запорізького полковника Тараса Бульби, повертаються після тривалого навчання в Києво - Могилянській академії його сини Остап і Андрій. А якою ж була в ті часи освіта?

Історична довідка.

Історичні джерела засвідчують високій рівень освіти в Україні, зокрема на Січі в XVI – XVII ст. Наприкінці XVI ст. в містах України навколо парафіяльних церков виникають національно - релігійні об "єднання міщан – братства. Вони очолювали боротьбу проти політики національних та релігійних утисків, яку проводила шляхетська Польща та католицька церква в Україні. В ході боротьби братства створювали свої школи. Павло Алепський писав: „У країні козаків усі діти вміють читати, навіть сироти” . Києво – Могилянська колегія, в якій навчався Остап та Андрій, була першим навчальним закладом східних слов’ян. В заснування цієї колегії, школи та монастиря активну роль відіграли П.Сагайдачний, П.Могила та керівництво Запорізької Січ. Участь Запорізької Січі у створенні Києво - Могилянської колегії свідчить про високий рівень духовності козацтва Навчання в колегії, як і в Західноєвропейських університетах велося переважно латинською мовою.

Про рівень освіти, зокрема письменності козаків, свідчить ще один факт. Після ліквідації Січі 1775 року запорожці склали присягу на вірність царському уряду. Судячи з підписів під присягою, переважна їх більшість була письменна. Ще одним показником освіченості запорозького козацтва було шанобливе ставлення до книги. У фондах Дніпропетровського державного історичного музею збереглася велика кількість книг, які належали запорозьким козакам. Мали козаки й своє літописання. Писали вони головним чином про козацькі справи - війни та походи.

Відтворюючи побут Січі, історики звертаються до такого джерела, як народна пам'ять — думи, історичні пісні, народні переказ й, спомини старих козаків.

^ Вчитель. Чому, на вашу думку, Тарас відправляв своїх синів на Січ?

Учень. Столицею козаків, місцем, куди вони зверталися своїм серцем і помислами, місцем, де знаходився світ козацтва, була Запорізька Січ. Ось чому Тарас Бульба, відправляючи синів на Запоріжжя говорив: „Вот, где наука, так наука! Там вам школа, там, только наберетесь разуму!"

Цією думкую тільки і жив старий Тарас — полковник, що звик до бойового життя, не раз брав участь у битвах, презирливо дивився на тих, хто забував національні звичаї і переймав польські.

Бульба бачив суть свого життя в боротьбі за незалежність рідної землі. Домашнє життя, господарство, навіть дружина – другорядне для нього: все найдорожче він віддає Січі.

Вчитель. А що ж являла собою Запорізька Січ? Зараз я сподіваюся ми побачимо роботи наших істориків і літераторів, які приготували презентацію.

^ Вчитель. Цікаво, а як приймали до Війська Запорізького? Напевно, влаштовували якісь іспити? Як про це говориться в повісті?

Учень. Коли Остап і Андрій перебували на Січ, їх дуже вразило те, що сюди приходила сила - силенна народу, і хоч би хто - набудь спитав: звідки ці люди, хто вони і як їх звуть. Вони приходили сюди так, неначе поверталися. Той, що приходив, являвся тільки до кошового (інсценізація епізоду).

- Доброго дня!

- Що, в Христа віруєш?

- Вірую!

- І в троїцю святу віруєш?

- Вірую!

- І в церкву ходиш?

- Ходжу!

- А ну, перехрестись!

- Ну, добре, ступай в курінь, в котрий сам знаєш .

Вчитель . Отже, щоб потрапити на Січ, була лише одна вимога - православне віросповідання та обіцянка беззаперечного дотримання всіх козацьких звичаїв і законів.

Цікаво, а як жили козаки, коли не воювали?

^ Вчитель. Як повели се6е Остап і Андрій на Січі?

Учень. Дуже швидко вони стали на гарному рахунку у козаків.

Хоч на Січі і не любили утрудняти себе військовими справами, але всі були вправними козаками.

^ Вчитель. Чому ж Тарас був незадоволений?

Учень. Тарас хотів показати синам справжнє життя козаків, тобто спробувати їх у справі, у справжньому військовому поході.

^ Вчитель. Відомо, що в Січі були суворі закони. Як описує закони козацтва Гоголь у повісті?

Відповідь учня.

Вчитель. Надзвичайно жорстокими були звичаї козаків. Мабуть, того вимагав час, в який вони жили. А ми з вами давайте повернемося до трудового ритму Січі.

Учень. Коли Тарас з синами в'їжджали в Січ, то його оглушили 50 молотів на 25 кузнях. Що6 забезпечити військовим знаряддям багатотисячне військо, одягти й нагодувати його, потрібна була наполеглива праця багатьох сотень майстрів:

добувалась руда, вугілля, заготовлявся провіант, фураж утримувалися стада волів, коні, виготовлялися човни, підводи, тобто все, що було необхідно.

^ Вчитель. Кажуть, що в Запорізькій Січі під загрозою смертної кари, було заборонено з’являтися жінкам. Чому існував такий звичай?

Учень. Такий звичай дійсно існував. Січ була одночасно і фортецею, і військовим табором, тому обов'язком козаків була постійна готовність до відбиття можливих нападів ворогів. А перебування поруч жінок і дітей зменшувало б боєздатність війська. Родини козаків мешкали за межею Січі. На хуторах, селах, так званих зимівниках.

На одному з запорізький прапорів був зображений козак на коні, а під ним напис: „Козак, куди хоче, туди й скаче, ніхто за ним не плаче”. Але, нажаль, помилилися. Бо у кожного була мати, були й сестри, кохані, наречені, були й дружини з дітьми. Вони й плакали, виряджаючи козаків на Січ, в похід, чекали роками їх повернення, а не дочекавшись, знову чекали.... Вели. Без чоловіків домашнє господарство, ростили і виковували синів і знову їх проводжали услід за батьками.

Учень. Проводам козаків, розлученню сина з матір’ю, хлопця з дівчиною, чоловіка з дружиною присвячено багато народних пісень. Серед найпопулярніших: "Гомін, гомін по діброві", „ Їхав козак за Дунай".

Усі ми чули пісню „ Реве та стогне Дніпр широкий”, але хочу нагадати вам, що це тільки початок балади Т.Г. Шевченка ,,Причинна", де на фоні бентежної природи відбувається страшна трагедія. Втративши надію дочекатися повернення козака, дівчина гине, а козак,, повернувшись, від горя кінчає життя самогубством.

Учень. У вірші , Тополя" Т.Г. Шевченко розповідає про дівчину, що перетворилася від марного чекання свого коханого на тополю, - доля української жінки:

Таку пісню чорнобрива

В степу заспівала

Зілля дива наробила -

Тополею стала.

Не повернулася додому,

Не діждалася пари:

Тонка – тонка та висока –

До самої хмари.

Пошана до матері, до бабусі, до сестри у хлопця – майбутнього козака — поступово переростала в пошану до дівчини, до майбутньої дружини. Отже, звичай заборони появи жінок на Січі був викликаний не зневагою до жінки, а високою шаною до неї та відповідальністю козака за свої вчинки перед дівчиною, дружиною, матір 'ю.

Вчитель. Сильні духом люди ніколи не образять жінку, не виявлять зневагу до неї. Там де лицарство, - там мужність і ніжність ідуть поруч. У чарівному світі, що його створювала в сім’ї козачка, брали свій початок ідеали народної педагогіки, в основі яких було виховання любові до праці та почуття людської гідності. У хлопчика, майбутнього козака, виховувалася відвага, самовідданість, сміливість на гуманістичному ґрунті, який створювався в сім’ї за допомогою пісні та естетичного змісту побуту.

Ми любимо свою Вітчизну за все — і за цей наш вітряний степ, і за ясні зорі, і за чумацький шлях яким наші предки мандрували до Криму, і за материнську пісню. Але найбільше — за те, що відклалося в душі народу й передається з покоління в покоління. Таким духовним надбанням є пам’ять про волелюбних, відважних лицарів наших степів — запорозьких козаків.

Пройшли часи. Залишилися високі могили, які гомонять уночі з буйним вітром про славні події запорожців. Залишились місця, де колись вирувало життя, чудові козацькі думи та історичні пісні. Залишився старий сивий Дніпро, який колись любо колихав на своїх хвилях високі, легкі козацькі човни. А в нас збереглась свята пам'ять про славні подвиги наших предків - запорожців.

Мені дуже хотілося б, аби ваші знання про козаків - вірних синів народу — стали повнішими, щоб ви відкрили для себе зміст їхніх заповітів і джерела мудрості.

Підведення підсумків уроку

Домашнє завдання.

Підготувати цитатний матеріал для характеристики образу Остапа;
підібрати приказки та прислів'я, що повною мірою можуть доповнити думку
Гоголя, „ Що за козак, хто кинув у біді товариша ”.

Схожі:

Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя iconІз ким ішов на війну Яценюк? — Ірино Степанівно, відколи у вас з’явилося бажання ось так прискіпливо аналізувати все, що пишеться на наших вивісках?
Довгаль, Сергій Де придбати взуття на Гоголя? // Україна молода, 2010.№74(22. 04). С. 11
Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя icon«Берем пилу и делим Гоголя» //Комсомольская правда в Украине. – 2009. – 1 апреля. №71. – С. 11
Николая Гоголя. Как в России, так и на Украине полным ходом идет подготовка к юбилею
Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя iconБойове товариство, побут І звичаї запорожців у повісті м. В. Гоголя «тарас бульба»
Крючкова Наталя Миколаївна, комунальний заклад освіти «Дзержинівська середня загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів Солонянської...
Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя iconТема: Мета
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про життя М. В. Гоголя, розширити їхні уявлення про творчість письменника, завдяки...
Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя iconУрок №6 Тема уроку : Наочні зображення предметів у системі аксонометричних проекцій
Мета уроку: освітня: навчити виконувати наочні зображення за допомогою аксонометрії
Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя iconПіонер наукового вивчення історії Запорозької Січі Аполлон Скальковський
Запорозької Січі останнього періоду її існування, але першим з істориків запорозького козацтва, котрий романтичні розповіді про лицарів-козаків...
Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя iconТема: «Запорозька Січ у другій половині ХVII ст Іван Сірко». Мета
Україну того часу можна назвати «ярмарком самолюбства», а владних осіб її – «самопожираючими драконами». Самим народом епоха після...
Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя icon10 клас Українська література Жіноче питання в повісті О. Кобилянської «Людина». Образ Олени Ляуфлер
Обладнання: учнівський фільм «Людина», портрет письменниці, ключові фрази з повісті на дошці
Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя iconТема: «психологія самореклами» Особистість І самореклама
Самореклама є одним з найпоширеніших і найбільш стародавніх видів рекламної діяльності. Так само, як і традиційна комерційна реклама,...
Тема: „Так ось вона, Січ. Зображення Січі в повісті М. Гоголя iconТема. І. Франко «Захар Беркут». Історична основа повісті — героїчна боротьба народу Русі в XIII ст проти татаро-монгольських нападників. Мета
...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи