Від становлення до сьогодення icon

Від становлення до сьогодення
Скачати 85.33 Kb.
НазваВід становлення до сьогодення
Дата конвертації19.10.2012
Розмір85.33 Kb.
ТипДокументи
джерело

Теорія ПАБЛІК РІЛЕЙШНЗ”

ТЕЗИ ЛЕКЦІЇ 3

ВІД СТАНОВЛЕННЯ ДО СЬОГОДЕННЯХоч термін „зв’язки з громадськістю” (ПР) з’явився порівняно недавно, про окремі випадки ПР відомо з найдавніших часів.

ВІД ДАВНЬОї ГРЕЦІї І РИМУ ДО 1914 РОКУ


Є чимало свідчень того, що вже у Давній Греції і Римі приділялась велика увага впливові на громадську думку. Зв’язки з громадськістю складали тоді органічну частину системи управління. Римляни висловили своє ставлення до громадської думки в девізі „голос народу - голос Божий”.

У більш пізній період історії серед тих, хто очолив американську революцію, були Самюел Адамс, Томас Пейн, Бенджамін Франклін, Олександр Гамільтон і Томас Джеферсон. Усі вони друкованим і усним словом сильно впливали на сучасну для них громадськість. Вони розповсюджували памфлети, виступали у пресі, читали лекції і виголошували свої революційні ідеї з трибуни. В Англії 18 ст. такі памфлетисти, як Джонатан Свіфт і Даніель Дефо для розповсюдження своїх ідей використовували методи, багато з яких застосовуються донині. Схожі прийоми використовував і Хакслі для розповсюдження еволюційних поглядів Дарвіна, а також Чарльз Діккенс, викриваючи у своїх творах соціальне зло.

Історія ПР настільки ж давня, як і саме людство. Нове тут - це розповсюдження ідей, пов’язаних з індустралізацією і прискоренням темпу життя, і поява нових засобів зв’язку. Перше створило потребу для встановлення зв’язків з громадськістю, а засоби масової інформації виконують роль інструмента.
^

СТАНОВЛЕННЯ СФЕРИ ЗВ’ЯЗКІВ З ГРОМАДСЬКІСТЮ У США


Вважається, що словосполучення „зв’язки з громадськістю” вперше вжив президент Томас Джеферсон 1807 року. У чернетці свого „Сьомого звернення до конєресу” він викреслив слова „стан думки” і вписав „зв’язки з громадськістю”.

1903 року Айві Л.Лі пішов з низькооплачуваної роботи репортера і став газетним аєентом. Він розпочав з посади особистого радника Джона Д.Рокфеллера-молодшого у грудні 1914 року, однак вислів „ПР” почав вживати з 1919 року. Лі вперше запровадив нові методи і принципи, які й донині є в ПР, і одним із перших зрозумів, що для успіху у цій роботі необхідно створити єрунтовну теоретичну основу. А те, як вміло і по-мистецькому він зумів вплинути на громадську думку про Джона Д.Рокфеллера-старшого, стало просто легендою: йому вдалось переконати громадськість, що зовсім не „старий противний капіталіст”, а добродушний старець, який роздає гривеники дітям і мільйони на добродійність.

Після першої світової війни ПР отримали потужний поштовх у США. За порадою свого друга і журналіста Джорджа Кріла, президент Вільсон створює комітет з суспільної інформації. Цей комітет переріс у величезний заклад, що зумів показати значення організованої служби ПР.

Серед багатьох талановитих людей, що працювали в комітеті Кріла, був Едуард Л.Бернейз, небіж Зігмунда Фройда. Бернейз запровадив вислів „поради із зв’язків з громадськістю”, а його книжка „Аналізуючи суспільну думку”, що вийшла у світ 1923 року, стала першою серйозною працею з ПР.

У період між двома війнами ПР впроваджувались у всі галузі американського життя. Наближення другої світової війни посилило цю тенденцію. І знову уряд зіграв свою роль - він створив Бюро з інформації про війну, яке очолив Елмер Дейвіс. Бюро всіляко сприяло використанню ПР у збройних силах, промисловості і суміжних галузях. Багато хто з тих, хто нині працює у цій галузі, внесли свою лепту в розробку великої програми ПР, що значно знизило вплив Комітету Кріла. Американські президенти відіграли важливу роль у тому, щоб донести зміст ПР до широких мас. Президент Ендрю Джексон був першим, хто почав запитувати поради в журналістів і використовувати їх допомогу в роботі уряду. А Франклін Делано Рузвельт використовував радіо для своїх знаменитих „розмов коло каміна”, адже хотів досягти визнання і отримати підтримку своїх програм. Цей підхід пізніше взяв на озброєння президент Джон Ф.Кенеді. Щоправда, останній використовував телебачення. ПР дуже швидко перетворились на окрему спеціальність, хоч і досі багато хто у США не розуміє їхнього значення. За останні десятиліття подвоїли своє членство такі організації, як Американське товариство зв’язків з громадськістю, Міжнародна асоціація з ділових зв’язків, державні асоціації зв’язків з громадськістю та інші подібні спеціалізовані асоціації. Збільшення кількості навчальних програм з ПР у коледжах та університетах на всій території США, а також зріст цікавості до цієї галузі і наявність вільних робочих місць з цієї спеціальності - все це сприяло визнанню ПР як окремої професії.
^

СТАНОВЛЕННЯ СФЕРИ ЗВ’ЯЗКІВ З ГРОМАДСЬКІСТЮ У ВЕЛИКОБРИТАНІї


Тут перші паростки організованої активності в галузі ПР проросли в роботі Страхової комісії 1911 року, коли під керівництвом Ллойда Джорджа було зроблено спробу пояснити Закон про національне страхування. Початок війни 1914 року спричинив зріст активності в галузі зв’язків з громадськістю як у Великобританії, так і за океаном. Спочатку цим займалась низка окремих організацій. На початок 1918 року це були в основному три організації - Міністерство інформації (в домініонах, союзних і нейтральних країнах), Національний комітет з військових потреб (патріотична пропаєанда у Великобританії) і Комітет під керівництвом лорда Норткліффа (пропаєанда на країни противника). Було б правильно назвати цю роботу сумішшю ПР і пропаєанди. Ці організації були ліквідовані після війни, але деякі їхні функції було передано іншим відомствам, в основному відділові інформації Міністерства закордонних справ. У Міністерстві військово-повітряних сил, аж від його створення з 1919 року, був чиновник, що займався пресою. Тоді ж Міністерство охорони здоров’я створило відділ з інформації про житло. 1920 року в Нью-Йорку було відкрито Британську бібліотеку інформації (попередник нинішньої Британської інформаційної служби), і приблизно ж тоді були призначені прес-аташе в амбасади Великобританії в Парижі, Римі і Берліні. 1932 року у штаті прем’єр-міністра запроваджено посаду представника зі зв’язків з пресою.

Отже, взаємини з пресою були схвалені в урядових колах. Крім цього, з 1918 року була посада прес-секретаря при королі. З 1926 р., коли було створено Королівське правління з торгівлі (КПТ), ПР стали використовуватись у тому сенсі, в якому ми розуміємо їх сьогодні. Покійний Стефен Таллентс, який заснував, а потім очолив Інститут зі зв’язків з громадськістю, став керівником нового органу, метою якого було „показати громадянам Великобританії, що Імперія жива”. Королівське правління з торгівлі використовувало у своїй роботі фільми, плакати, виставки, пресу і „Бі-бі-сі”. Отримуючи від уряду по одному мільйону фунтів на рік, третина цієї суми це правління витрачало на роботу із зв’язків з громадськістю. Організація припинила свою діяльність восени 1931 р., коли виникла серйозна економічна криза. КТП було наказано, без часу на розкачку, використати усі свої ресурси для організації широкої кампанії на підтримку гасла, яке висунув прем’єр-міністр, - „Купуйте тільки британське”. Були задіяні всі засоби зв’язку, і кампанія отримала всебічну підтримку. Успіх у Великобританії був неймовірний і вперше було продемонстровано, наскільки корисною може бути добре продумана і організована подібна кампанія. Стефен Таллентс продовжував залучати найліпших акторів, режисерів і фахівців з інших галузей, коли він очолив роботу з ПР у міністерстві поштових зв’язків 1933 року. Вважається, що саме тоді вперше і було введено сам вислів „ПР” у Великобританії, запозичене міністром пошт, покійним Кінгслі Вудом, в американців. У 30-ті рр. відбувались також цікаві події в галузі організації зв’язку з іншими країнами. 1932 р. Бі-бі-сі організувала своє всеімперське радіомовлення, яке пізніше стало основою для радіомовлення на закордон. Тоді ж, 1934 р., було створено Британську раду, метою якої було розширення зв’язків з іншими країнами в гаалузі культури та освіти. Переважно розвиток відбувався так: утворювались прес-офіси для роботи з запитами, які пізніше перетворились на відділи і секції ПР. До 1939 р. відділи ПР вже були у всіх відомствах, що відповідали за соціальні проблеми (наприклад, у міністерствах праці та охорони здоров’я), а також у трьох відомствах, причетних до збройних сил.

МІНІСТЕРСТВО ІНФОРМАЦІї, 1939-1946 РР.

Коли 1939 р. почалась війна, Міністерство інформації було відновлено. Створення цієї величезної державної організації зі зв’язків з громадськістю відбувалось одночасно зі створенням відділено ПР у всіх родах військ. Мінінформації зробило чимало для успішно закінчення війни, і спільна робота талановитих людей в різних галузях дала відчутні результати. Після війни було вирішено замінити Мінінформації неміністерською організацією - Центральним управлінням інформації.
^

ЗВ’ЯЗОК З ГРОМАДСЬКІСТЮ В МІСЦЕВОМУ УПРАВЛІННІ І ПРОМИСЛОВОСТІ


1937 р. Національна асоціація робітників місцевого управління (нині відома як Національна асоціація службовців державних закладів і органів місцевого самоуправління) призначила представника зі зв’язків з громадськістю, і виникла ціла сітка представників зі зв’язків з громадськістю у районах і областях. Промисловість Великобританії не виявляла особливого інтересу до ПР до 1945 року, але відтоді робота зі зв’язків з громадськістю у промисловості дуже швидко зросла. Хотілося б відзначити, що тоді, коли ПР у сфері бізнесу зародились і досягли свого розвитку у США, Великобританія була першою в сенсі розвитку ПР на рівні уряду, в політиці і некомерційних галузях.
^

ІНСТИТУТ ПР І АСОЦІАЦІЯ КОНСУЛЬТАНТІВ У ГАЛУЗІ ПР


Інститут ПР був створений у Великобританії 1984 року і відіграв значну роль у становленні професії. Асоціація консультантів у галузі ПР є професійною асоціацією консультаційних фірм ПР і провадить дуже активну діяльність з упорядкування роботи з консультування. Про структуру Міжнародної асоціації ПР ми вже говорили.
^

ПР В ІНШИХ КРАїНАХ СВІТУ


З 1948 р. у багатьох країнах відбувався стрімкий розвиток ПР, як у розвинутих, так і тих, що розвиваються. Однак темпи розвитку мали свої відмінності.

У Латинській Америці помітний прогрес відбувся завдяки програмі Міжамериканської конфедерації асоціацій ПР. Ось країни, в яких ПР найрозвинутіші і які мають відповідні асоціації: Арєентина, Австралія, Австрія, Бангладеш, Бельгія, Бразилія, Гана, Гонконг, Греція, Данія, Єгипет, Зімбабве, Індія, Індонезія, Ірландія, Іспанія, Італія, Канада, Кенія, Малайзія, Нігерія, Нідерланди, Німеччина, Сингапур, Таїланд, Трінідад і Тобаго, Туреччина, Філіпіни, Фінляндія, Франція, Швейцарія, Швеція, ПАР, Південна Корея, Японія.

Останнім часом ПР починають розвиватись і в інших країнах. Так, Міжнародна асоціація ПР має своїх членів у Болгарії, Китаї, на Кіпрі, в Кувейті, на Маврикії, Нідерландських Антильських островах, в Омані, Польщі, Саудівській Аравії, Судані, Уганді, Угорщині, пострадянських незалежних країнах і Замбії.

ЗАДАТКИ


Крім освіти, тим, хто працює у галузі ПР, необхідно мати певні риси, задатки і талант, які не завжди можна перевірити чи виявити на іспитах. Ось деякі з них:

1. Здоровий глузд.

2. Відмінні організаторські здібності.

3. Розумні міркування, об’єктивність і гостре критичне сприйняття.

4. Багату уяву і вміння розуміти точку зору іншого.

5. Непохитність.

6. Максимальну увагу до деталей.

7. Живий розум, що весь час у пошуку.

8. Бажання за потреби працювати багато і наодинці.

9. Життєрадісність і почуття гумору.

10. Гнучкість і здатність одночасно займатись різними проблемами.

Крім цих якостей, треба вміти добре писати, редагувати і вичитувати свої та чужі тексти. Треба мати позитивний погляд на життя і бажано мати приємний голос і ораторські здібності, а також - презентабельну зовнішність.

Раніше вважалось, що мати практичний досвід у журналістиці просто необхідно для кожного, хто вирішив присвятити себе ПР. Можливо, це і справді так, якщо ви хочете працювати в галузі зв’язків зі ЗМІ. Оскільки ж ця галузь - лише частина усієї сфери зв’язків з громадськістю, зовсім необов’язково, що з добротного журналіста стане добротний фахівець із ПР. Журналістика, безумовно, розвиває певні мислительні і практичні навики, наприклад, об’єктивність, винахідливість, широту поглядів, і все це дуже цінно для роботи в галузі ПР. Той, хто працює у цій сфері, повинен добре знати пресу, але він може цього досягти і тоді, коли не має практичного досвіду роботи в газеті.
^

5 „СМЕРТЕЛЬНИХ ГРІХІВ”


Цього слід уникати всім, хто прагне досягти успіху в ПР:

1. Ніколи не говоріть про ПР як про божка.

2. Не намагайтесь створювати рекламу самому собі.

3. Ніколи не вибачайтесь за висловлювання ваших начальників.

4. Ніколи не розмовляйте запобіжливо з представниками ЗМІ.

5. Ніколи не прирівнюйте зв’язки з пресою і зв’язки з громадськістю. Не думайте про зв’язки з громадськістю як про частину маркетингу.

Крім цього, намагайтесь уникати скорочення ПР, оскілько воно може ввести в оману і незрозуміле.
© Житарюк М.Г. Тези лекцій з курсів „Паблік рілейшнз за кордоном”, „Реклама і зв’язки з громадськістю”Схожі:

Від становлення до сьогодення iconДокументи
1. /школа становлення жовтень 2012/_м_дж педагога.docx
2. /школа...

Від становлення до сьогодення iconЛекція Становлення та розвиток української та європейської культури в 19 початку 20 ст. Частина Українське мистецтво. План лекції: Український театр. Музика
Становлення та розвиток української та європейської культури в 19 початку 20 ст. Частина Українське мистецтво
Від становлення до сьогодення iconНа тему: „Шкідливі звички причини і наслідки вживання”
Одна з гострих проблем сьогодення це поширення серед дітей та підлітків тютюнопаління і вживання алкоголю. Успішність боротьби з...
Від становлення до сьогодення iconІсторія розвитку освіти нашого району частина славного шляху утворення Яготинщини від найдавніших часів І до сьогодення
Перші спроби організованої освіти на території нашого району належать до початку ХІХ століття
Від становлення до сьогодення iconПереможці районного туру Всеукраїнського конкурсу малюнків «Олімпійський рух: історія та сьогодення»

Від становлення до сьогодення iconЛюбі жінки! Дорогі мої подруги!
Всі ми тією чи іншою мірою творимо наше сьогодення. Здобувши державну незалежність, ми дістали змогу самостійно обирати шляхи своєї...
Від становлення до сьогодення iconРішення №201 ху1 сесії У1 скликання від «23» березня 2012 року о п и с інформаційного вісника Бобрицької сільської ради
Бобрицької територіальної громади про роботу місцевої влади, установ та організацій села, їх здобутки, плани, вивчення думки членів...
Від становлення до сьогодення iconЗміст Актуально
Дячок О. О. Становлення регулятивної функції митних органів
Від становлення до сьогодення iconГ.Ібсен "Ляльковий дім" соціально-психологічна драма. Показ шляху становлення особистості Нори
Тема: Г.Ібсен “Ляльковий дім” – соціально-психологічна драма. Показ шляху становлення особистості Нори
Від становлення до сьогодення iconСеминар Історія становлення спеціальної психології як науки та сучасний етап її розвитку

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи