Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста icon

Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста
НазваУрок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста
Дата конвертації17.04.2013
Розмір72 Kb.
ТипУрок
джерело

Урок у 9 класі

Тема: Вічний пошук істини. Трагедія Й.В. Гете « Фауст». Історія життєвих шукань

Фауста.

Мета: розкрити гетевське розуміння проблеми справжнього сенсу буття як невпинного пошуку, розвивати навички текстуального, проблемного та літературознавчого аналізу художнього твору, формування власної думки, уміння працювати в малих групах. Виховувати вдумливого, свідомого, читача та повагу до людини, яка прагне знань.

Епіграф: людина пізнає світ через пізнання самої себе, а себе через пізнання світу.


Хід уроку.

І. Актуалізація знань учнів.

- Сьогодні ми з вами підсумуємо роботу над безсмертним твором одного з видатних творів Просвітницької епохи Й.В. Гете – « Фауст» Феномен « Фауста» розглядали і з естетичних, і з філософських, і з містичних засад. Сьогоднішній урок має наблизити нас до розуміння цього складного твору.

Тож головна теза нашого уроку, яка є і темою сьогодні : « Вічний пошук істини. ( Трагедія Й.В. Гете « Фауст». Історія життєвих шукань героя».

 • Запишіть тему у зошити.

 • Зверніть увагу на епіграф нашого уроку. Й.В. Гете вважав, що « людина пізнає світ через пізнання самої себе, а себе – через пізнання світу».

 • А допоможете пізнавати світ, шукати істину ви, оскільки ви і літературознавці, адже кожній групі було попереднє завдання. Так психологи повинні були із психологічної точки зору розглянути образи, літераторці презентувати досягнення письменника у літературі, а історики вивчити історію створення « Фауста».

 • Істина знаходиться у пошуку. То ж до слова « пошук» асоціації,

ІІ. Гра зі словом. Створення асоціації тексту під музику

Синоніми, спільнокореневі слова і запишіть невеликий текст.

ІІІ. Робота в зошитах

боротьба Пошук сумнівимандрівка страждання праця радість сумніви

 • Прошу зачитати свої асоціації

( учні 1,2 зачит.)

- А тепер порівняйте із роботою

Літературознавці , які заздалегідь провели пошукову роботу.

«Пошук - бажання рухається вперед. Без нього життя втрачає сенс. Це злети і падіння.

 • Кожна людина у своєму житті шукає істину. Шукав її і німецький письменник, філософ, поет Й. В. Гете . Зверніть увагу свою до портретів Гете.

III. Психічне розкриття портретів.

- Психологи, визначте, в чому різниця між двома портретами.

Психолог.

- На одному він юний штюрмер, котрий прагнув змінити світ, на іншому – людина, багато досягла і осмислила в житті.

IV. Акту опорних знань, вмінь і навичок учнів.

- Прошу презентувати чого у житті досягнув Гете.

«Зевс європейської культури»


Німеччина

Навчання 1765-1771р

ПросвітництвоГете
 • Й. В. Гете народився у 1749р. у німецькому місті Франк на Малині, без ознак життя. Довгий час бабуся розтирала серце новонародженого вином, доки не почувся крик. Отже, народження його пов’язане з міфом нар – ня пов’язані з вибором. Навчався у двох уні – тах. Знав 6 мов. Брав участь у «Бік». У Вейморі був головою кабінету міністрів. У 1827 Гете був обраний почесним членом Ради Х – го у – ту. Зробив внесок у розвиток медицини, ботаніки, історії, педагогіки. Працював у всіх жанрах. Спадщина літ – на складає 60 т. Роман « Стражми» - приніс славу. «Ф – та» створював все життя, а закінчивши сказав: «Завершено головну справу мого життя». Сучасники називали його «Зевсом європейської культури».


^ Робота над текстом

 • що відомо вам по історію створення трагедії «Фауст»


ДжерелаНародні легенди про доктора, чарівника, чорнокнижника

Біблія. Книга Іова. ( легенда про праведника, якого спокушував сатана з дозволу Бога).Історики:

 • ще з юнацьких літ Гете запам’яталось старовина легенда про мага і чарівника вченого – чорнокнижника, що за молодість, силу і багатство продав душу дияволові, і тому той завжди і в усьому допомагав докторові.

 • Крім того, у творчості, «штюрмерів» був відомий сюжет, згідно з яким палко закоханий юнак спокушає недосвідчену дівчину, залишає її напризволяще. Гете об’єднав ці сюжети у своїй трагедії. Роботу над твором письменник розпочав ще молодим, і він припинив роботу. Лише через 20 років продовжив роботу. Це нам сам автор каже у «Присвяті»

«Вы снова здесь, изменчивые тени, Меня тревожившие с давних пор…»

« Вы воскресили прошлого картины.»


 • автор у творі опирався і на Біблійні моменти. Адже змальовуючи суперечку між між Богом і Мефістофелем автор говорить що Бог створив людину і вірить у її високе призначення, на відмінну від диявола, який вважає людську душу нікчемною.

Бог не погоджується з Мефістофелем і вказує на Фауста називаючи його взірцем, пропонуючи дияволові випробовувати Фауста , « звести його на стежку зла».

 • Літературознавці презентуйте образ головного героя Фауста, який теж як і Гете шукав істину .Вчений


Розчарований

 • про своє життя Фауст говорить :

«У філософію я вник …» • Який висновок зроблять психологи?

 • - Гірко розчарований у всьому його тривожить матеріальне найменше, більше- безплідність наук.

 • Фауст- людина , яка чує поклик життя нової ери, але ще безсила вирватися з лещат минулого. Куди йти? Таке питання стоїть перед ним.

 • Поряд із Фаустом – Мефістофель дух заперечення

Що ви дізналися по Мефістофелю.
Мефістофель характеризує сам себе .

« Я-тої сили часть,

Що робить лиш добро , бажаючи лиш злого…

Я- заперечення усього…

А все , що ви звете гріхом, чи згубою,

Чи просто злом, - ото моя стихія рідна.»


Психологи .

Мефістофель сприймається як дух негативізму, руйнації. Світ у його уявленні недосконалий і «краще, щоб його зовсім не було», Мефістофель утілює в собі дух заперечення , бажає зробити людину своїм рабом у пеклі .


 • Як у життя Фауста входить Маргарита?


Врятована

Гріховна


Красива, скромна

«ангел кругом»

ЗакоханаДобра

Готова на самопожертву

Перші спроби спокусити Фауста « веселим життям гульвіси» не принесли Мефістофелю перемоги, і він вирішує зупинити шукача істини коханням до молодої дівчини. Так у життя Фауста входить Маргарита.

Молода дівчина, робітниця, віруюча, палко закохана, народжує позашлюбну дитину.

Смерть матері , брата, розлука з коханим, осуд з боку сусідів призвели Маргариту до божевілля . Але Бог прощає грішницю, яка щиро покаялась, прощає і виправдовує , тому що любов не засуджується, це - великий дар Божий . Вона не тікає із в’язниці із Фаустом, бо розуміє, що за допомогою злих сил не врятує свою душу.


Інсценізація сцени «Фауст і Маргарита у в’язниці».


Психологи дають оцінку героям .

Фауст і Маргарита опинилися у безвихідній ситуації з погляду моралі через своє палке кохання. Маргариту зламало те, що у найважчі часи для неї вона була самотня . Кохання захопило героїв, воно піднесло духовно Фауста, він зумів побачити у ній не тільки жінку, але й людину. Гете на відміну від інших письменників, причину трагічної розв’язки стосунків Фауста і Маргарити вбачає в різному духовному розвитку героя . Фауста ніколи б не задовольнив світ крихітного сімейного щастя .


Літературознавці досліджували хто з письменників і в яких творах висвітлювали тему позашлюбного кохання , адже негуманне ставлення до жінки створило проблему, до висвітлення якої зверталося багато письменників .


Доля жінки в творах письменників

Автор , назва твору.


Доля героїні


Причина трагічної долі.


Т.Г.Шевченко»Катерина»

Трагічна смерть

Невзаємне кохання, соціальна нерівність.

М.Карамзін «Бідна Ліза»

Трагічна смерть

Невзаємне кохання , соціальна нерівність.

Й.В.Гете «Фауст

Трагічна смерть

Обтяженість почуттям вини.

 • Фінал твору загадковий. Але це і було Й. В. Гете . Пропоную вам пізнати образ Фауста через самого себе і написати листа від імені Фауста, використовуючи ключове слово»пошук», слово – асоціації до нього. Лист обсягом 5-6 речень, а щоб вам краще писалося. слухайте» Симфонію №5» Бетховена.

Створення листів « Як я шукав істину» та їх зачитування .


Підсумок уроку .

«Фауст» став підсумком філософських шукань самого Гете .Сьогодні слово «Фауст» стало крилатим і означає втілення невтомного пошуку істини. У фіналі трагедії доктор Фауст приходить до розуміння того, що свої помилки людина може спокутувати лише невтомною працею, боротьбою.

Лиш той життя і волі гідний,

Хто б’ється день у день за них!

Результатом вашого сьогоднішнього пошуку стали ваші листи сподіваюсь, що вас зацікавила трагедія «Фауст» і ви захочете зрозуміти цей твір глибше .

Гадаю, що ви відчули через власне «Я» душу доктора Фауста: також шукатимете, як і він, істину життя. Хай вам у цьому щастить.

Домашнє завдання: Підготуватися до твору за трагедією Гете «Фауст».Схожі:

Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста iconТрагічне кохання фауста І маргарити за трагедією гете «фауст»
...
Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста iconИоганн Гете. Фауст

Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста iconКонспект уроку хімії у 8 класі з теми: «Періодичний закон Д.І. Менделєєва»
Тема: «Періодичний закон Д.І. Менделєєва».(Інтегрований урок хімія-історія-література)
Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста iconУрок в 3 класі тема. Інтегрований урок з предметів
Василь Сухомлинський «Як синичка будить мене»; Василь Заєць. «Шипшино­ві ліхтарі»
Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста iconУрок української мови в 6 класі Тема
Давайте зберемо все, що нам потрібно на уроці : настрій, емоції. почуття – у кошик Мій урок ( радість, наполегливість, повага, уважність,...
Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста iconТема уроку : карпатська україна мета
«Карпатська Україна 1939 р.» (виготовлена власноруч), портрети А. Волошина, Ю. Ревая, Д. Климпуша, відеофільм «Трагедія Карпатської...
Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста iconУрок 43 Тема: Практична робота №
Тема: Практична робота №13. Форми. Введення даних. Сортування, фільтрація і пошук даних
Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста iconУрок 68 Тема уроку. Урок-змагання знавців світової літератури у 5 класі
Мета: з'ясувати рівень засвоєння учнями змісту художніх творів, які вивчалися протягом навчального року, вчинків, характерних рис...
Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста iconУрок 42 Тема: Форми. Сортування, пошук і фільтрація даних Навчальна мета: Засвоїти
Розвивальна мета: Розвивати координацію рухів, зорову пам’ять, вміння працювати з програмами
Урок у 9 класі Тема : Вічний пошук істини. Трагедія Й. В. Гете «Фауст». Історія життєвих шукань Фауста iconУрок 23-25 Тема: Поняття масиву. Оголошення одновимірного масиву. Індексація елементів масиву. Введення даних у масив та
Пошук даних у масиві. Обчислення підсумкових показників для числового масиву. Обчислення підсумкових характеристик для елементів,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи