Хімічні властивості металів icon

Хімічні властивості металів




Скачати 64,75 Kb.
НазваХімічні властивості металів
Дата конвертації08.04.2013
Розмір64,75 Kb.
ТипУрок
джерело

Тема: Хімічні властивості металів.

Мета: Розглянути хімічні властивості металів як простих речовин з позиції знань про окисно – відновні реакції і витиску вальний ряд металів, усвідомити хімічну функцію металів, як відновників. Сформувати уміння порівнювати хімічну активність металів на прикладі взаємодії з водою, кислотами, солями, уміти складати хімічні рівняння, дотримуватись правил техніки безпеки при виконанні лабораторних робіт.

Тип уроку: набуття нових знань, формування навичок.

Форма уроку: урок – гра «Засідання Ряди Металів»

Обладнання : таблиці – фракція «Активні метали», фракція « Перехідні метали» , фракція «Незалежні метали» , таблиці знаків «Хімічні елементи»

Реактиви: розчин - HCl, CuSO4, FeSO4, Al2(SO4)3; метали – Mg, Na, Zn, Fe, Cu, індикатори, пробірки, вода.

Епіграф уроку :

Химическим свойством металлов

Урок мы сейчас посвятим.

Учиться мы все не устали

По больше узнать мы хотим.


^ Хід уроку


1. Організаційна частина.


2. Мотивація.

Метали та їх сплави широко використовуються у народному господарстві. Щоб правильно їх використовувати треба знати їх властивості, вміло передбачати наслідки їх перетворень. Тому сьогодні продовжимо знайомство з темою « Хімічні властивості металів»


Девіз уроку: «Знати! Уміти! Застосовувати!»


3. Повідомлення мети уроку. З ясувати з якими складними речовинами реагують метали. Формувати вміння прогнозувати можливість реакцій на підставі ряду витиску вального ряду металів, складати хімічні рівняння, застосовувати метод електронного балансу.

Давайте визначимо, про що ми повинні дізнатися на уроці, що вміти, цінувати.

Знати – 1. Хімічні властивості металів

2. Правила техніки безпеки при виконанні дослідів

Уміти – Складати рівняння хімічних реакцій, спостерігати, аналізувати, порівнювати, вміти користуватись рядом активності металів, висловлювати і доводити свою точку зору.

Цінувати – знання про метали ті їх використання.


4. Вивчення нового матеріалу.

Шановні гості, учні, уявіть собі що ми з Вами знаходимось в країні «Хімляндії» на засіданні «Ради Металів», однієї із палат Парламенту країни.


На сьогоднішньому засіданні присутні три фракції : - фракція «Активні метали» , фракція – «Перехідні метали» , фракція – «Незалежні метали»


А які ж фракції відсутні? – Лантаноїди і Актиноїди перебувають за межами парламенту. На порядок денний виносяться такі питання:

  1. З ясування, як представники фракцій «Ради металів» ставляться до різних верств населення країни, а саме, до води, класу кислот, класу солей.

  2. Відповідь на лист жителів Володарського району.

  3. Різне про метали( реклама, загадки, вікторина)

На столах в Вас є все необхідне для роботи: таблиці, реактиви, обладнання та оцінювальні листи.


На попередньому уроці ми розглядали тему «Положення металів в періодичній системі, особливості будови, фізичні властивості та відношення металів до простих речовин»

Тож давайте повторимо цей матеріал.

1. Де в таблиці Менделєєва розміщені метали?

2. Які особливості будови мають вони?

3. Який тип зв’язку мають метали? На що впливає металічний зв'язок ?

4. Якими фізичними властивостями володіють метали?

5. З якими простими речовинами взаємодіють метали?


В цей час активні метали сперечаються і порушують дисципліну. Я роблю їм зауваження і звертаю увагу на те, що Магній має під оком синець.

- Що трапилось?

Магній: Я посварився з натрієм і калцієм. Вони доказують, що вони активніші, а я доводжу, що я більш активний метал! От вони і довели.


Вчитель : Шановні депутати. Давайте звернемося до таблиці Менделєєва і розв’яжемо це питання. Прошу пана Натрію, доведи свою активність.


Натрій: Я стою з магнієм в одному періоді, але мій знак знаходиться лівіше ніж магній. Ми пам’ятаємо, що в періоді активність зменшується зліва направо.


Хто ще хоче мати слово?


Відповідають члени парламенту.


^ Депутат Золото. Я рахую,що Натрій активніший, бо на зовнішньому електронному рівні він має один електрон, а Магній - два електрони. Заряд ядра в Натрію менший, ніж у Магнію; а радіус атому – більший.


^ Депутат Купрум. Я вважаю,що Натрій дійсно більш активніший ніж Магній, бо він легко окислюється на повітрі і тому зберігається під шаром гасу.


Депутат Кальцій. Ви докажіть свою активність. Ми з магнієм стоїмо в одній групі. На зовнішньому електронному рівні маємо однакову кількість електронів, але заряд ядра атому у нас різний, у мене більший. Ми пам’ятаємо що у головних підгрупах активність зростає зверху вниз. Тому я активніший.


Вчитель: А тепер давайте подивимося як метали кожної фракції відносяться до води.

Фракція «Активних металів» дослід з натрієм демонструє разом з вчителем. Фракція «Перехідні метали» проводить дослід взаємодії цинку з водою. Фракція «Незалежні метали» - проводить реакцію міді з водою. Робимо спостереження, аналізуємо,користуючись рядом активності металів робимо висновки, складаємо рівняння реакції, розставляємо коефіцієнти методом електронного балансу, визначаємо окисник, відновник, та процеси окисленні та відновлення :


  1. 2 Na + 2 H2O = 2 NaOH + H2 Na(0) – 1e ---- Na(+) 2H(+1) - +2e – H2(0)

Відновник Окисник


  1. Zn + H2O = ZnO + H2 Zn(0) – 2e ---Zn(+2) 2H(+1) - +2e –H2(0)

Відновник Окисник


  1. Cu + H2O = ---


Висновок : Активні метали взаємодіють з водою з утворенням лугу( доказуємо індикатором – фенолфталеїном ( малинове забарвлення) та виділенням водню. Перехідні метали взаємодіють з водою при нагріванні з утворенням оксидів металів та виділенням водню. Незалежні метали з водою не взаємодіють.


Вчитель: Шановні депутати. Для того щоб доказати, як метали відносяться до «Країни солей» напередодні давалось завдання експертній групі. Надаємо їм слово ( вони провели досліди розчинів солей з металами – одержали наступний результат) Депутат Срібло продемонстрував дослід розчину міді2сульфату і залізного предмета. Депутат Алюміній продемонстрував дослід розчину міді2сульфату і алюмінію. Депутат Хром продемонстрував дослід розчину ферум2сульфату і міді. І склали рівняння реакцій , визначили окисник та відновник, зробили висновок, користуючись рядом активності металів, чим лівіше стоїть метал, тим він активніший:


Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu

Cu + FeSO4 = ---

2 Al + 3 CuSO4 = Al2(SO4)3 + 3 Cu

Cu + Al2(SO4)3 = ---


Вчитель: І нарешті шановні депутати, Ви маєте унікальну можливість подивитися, як взаємодіють представники фракції з кислотами. Все необхідне обладнання і реактиви у Вас є на столах. Ви будете проводити реакції цинку, магнію і міді з хлористою кислотою, тобто виконувати лабораторну роботу, але перед цим, слово надаємо депутату Феруму, який відповідає в парламенті за техніку безпеки.


^ Депутат з техніки безпеки: Я нагадую правила з техніки безпеки при роботі з кислотою. Під час роботи з кислотами будьте обережні! Разом згадаємо правила і приступаємо до виконання лабораторної роботи.


Вчитель : Що Ви спостерігали при взаємодії кислот з металами? Зробіть висновки, користуючись рядом активності металів. Складіть рівняння реакції, визначте окисник та відновник:

Mg + 2 HCl = MgCl2 + H2

Zn + 2 HCl = ZnCl2 + H2

Cu + HCl = ---

Висновок – Метали, які стоять до Водню взаємодіють з розчинами кислот і витісняють з них водень. Метали, які стоять після Водню – не витісняють з розчинів кислот водень.

Вчитель: А з якої кислоти ніколи метали не витісняють водень? (з нітратної) А чи можна брати для дослідів активні метали? (оскільки в розчині наявні кислоти, то метали що активніші за магній краще для дослідів не брати)


Для закріплення виконуєм завдання «Квітка семицвітна» усно, а рівняння на домашнє завдання.




^ Стук в двері. Принесли телеграму із міліції. Зачитую зміст телеграми.

«Метал валентністю 2, масою 13 г, впав у соляну кислоту і витіснив із неї водень кількість речовин 0,2 моль. Просимо негайно встановити прізвище металу і висловити йому співчуття.

Підпис слідчий Катіоненко»


Вчитель : Давайте проведемо розслідування. Прошу депутат Платина до дошки.

Складемо рівняння і робимо розрахунок.


Me( 13 / x гр) + 2HCl = MeCl2 +H2 ( 0,2 /1моль)


13/ x = 0,2 \ 1 моль

Х = 65 гр. ( Zn)

Переходимо до другого питання.

Вчитель : Шановні депутати, жителів Володарського району турбує питання про метал, який знайшли в нашому районі. Це – цирконій!

Люди зверталися до компетентних органів, виходили на мітинги, писали листи з проханням не добувати цей метал в нашому селищі.

Депутатам дали завдання вияснити, що являє собою цей метал і які міри прийняті сьогодні. ( депутати зачитують підготовлений проект за даним питанням)


Переходимо до третього питання.

А тепер до вашої уваги реклама про деякі метали. Кожний депутат рекламує метал.

Вчитель: А більш детальніше про метали та їх значення Ви можете узнати в газеті «В світі металів» та «У гостях у Валеології» ,які підготували наші депутати.

А зараз проведемо вікторину про метали.


І на згадку про наш урок творча група підготувала збірку загадок, віршів, вікторин про метали. І дарує їх Вам.


5. Домашнє завдання: $ 18, п1. Скласти рівняння до завдання «квітка – самоцвітна» та задачу.

Володарський суд передав дію на додаткове розслідування « Не відомий 3х валентний метал масою 9 г, вночі прореагував з хлоридною кислотою і забрав кислотний залишок, зник в темряві. Переляканий водень кількістю речовини 0,5 моль ледве утримався на місці до приїзду оперативної групи, а потім вилетів геть.» Який метал прореагував з кислотою?


6. Підсумок уроку



Схожі:

Хімічні властивості металів iconУрок №21/3 Тема. Хімічні властивості металів
Обладнання: витиску вальний ряд металів, колекція «Метали та сплави», магній, цинк, залізо, розчин хлоридної кислоти, спиртівка,...
Хімічні властивості металів iconМетодична розробка №10 Для самостійних робіт студентів (внеаудиторной і аудиторной) на практичне заняття з ортопедичної стоматології, 2курс, 4семестр
Тема: Сплави металів, їх класифікація і фізико-хімічні властивості. Хімічний склад. Рекристалізація і корозія металів. Місце проведененя....
Хімічні властивості металів iconУроку: «Сульфатна кислота, фізичні І хімічні властивості. Якісна реакція на сульфат-іон.»
Вивчити фізичні та хімічні властивості сульфатної кислоти, її значення в народному господарстві, вплив сульфатної кислоти на організм...
Хімічні властивості металів iconІнформації про хімічні елементи та їх властивості; виховувати точність, увагу, інтерес на уроці. Обладнання: періодична система Д. І. Менделєєва (короткоперіодичний та довгоперіодичний варіанти). Базові поняття І терміни
Періодичній системі; сформувати вміння використовувати періодичну систему для пошуку інформації про хімічні елементи та їх властивості;...
Хімічні властивості металів iconХімія та хімічна технологія мономерів та олігомерів Контрольні завдання для письмової поточної форми контролю
...
Хімічні властивості металів iconПлан-конспект уроку окисно-відновні реакції, їхнє значення (Тема Хімічні реакції. 9 клас)
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, електрохімічний ряд напруг металів, лабораторний посуд і обладнання,...
Хімічні властивості металів iconБілет №1 Розкрийте зміст закону збереження маси речовин, його значення в хімії. Поясніть сутність хімічних рівнянь. Охарактеризуйте кислоти, їх склад.
Охарактеризуйте кислоти, їх склад. Поясніть хімічні властивості кислот у світлі теорії електролітичної дисоціації
Хімічні властивості металів iconАуксини, їх структура, фізико-хімічні властивості та біологічна активність
Хх ст., тобто набагато пізніше, ніж гормони тварин. Але ще у ХІХ ст деякі вчені пояснювали результати дослідів дією рослинних гормонів....
Хімічні властивості металів iconМетодичні вказівки для виконання практичних завдань
«Альтернативні процеси виробництва чорних металів» для студентів спеціальності 7(8). 05040101 – металургія чорних металів
Хімічні властивості металів iconТема: Логарифми та їх властивості
Мета: Вивчення основних властивостей логарифмів. Формування умінь та навиків використовувати ці властивості
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи