Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010 icon

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010




Скачати 260,98 Kb.
НазваКонспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010
Дата конвертації04.04.2013
Розмір260,98 Kb.
ТипКонспект
джерело


План – конспект

уроку з природознавства

для 4 класу

на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті»


План-конспект

Комбінований урок.

Клас 4

Дата: 21. 09. 2010

Номер уроку 8

Тема: Карта. Види карт. Умовні знаки на карті.

Мета:

навчальна:

  • навчити самостійно спостерігати за неживою природою (висота сонця над горизонтом, тривалість дня і ночі, залежність tс від тривалості дня і ночі, t ґрунту і водойм, стан неба, хмарність, опади, напрям вітру) ;

  • за живою природою (рослинний світ, тваринний світ, праця людей, народний календар );

  • дати поняття про географічну карту, паралелі, меридіани, умовні позначки географічних карт;

  • ознайомити з різноманітністю географічних карт;

  • порівнювати карти, виділяти основні ознаки і робити висновки;

  • аналізувати і класифікувати карти;

  • вдосконалити спільну працю у колективі;

  • оцінювати результат діяльності (само оцінювання і взаємооцінювання).

виховна:

  • виховати бажання самостійно спостерігати за неживою природою (висота сонця над горизонтом, тривалість дня і ночі, залежність tс від тривалості дня і ночі, t ґрунту і водойм, стан неба, хмарність, опади, напрям вітру) ;

  • спостерігати за живою природою (рослинний світ, тваринний світ, праця людей, народний календар );

  • виховати інтерес до географії;

  • любов до природи, бережне ставлення до її багатства;

  • акуратність і охайність при виконанні самостійних робіт;

  • бажання ознайомлюватися із різноманітністю карт;

  • виховувати взаємоповагу у спільній діяльності колективу;

  • здатність до самовираження кожного учня.

розвивальна:

  • розвивати вміння самостійно спостерігати за неживою природою (висота сонця над горизонтом, тривалість дня і ночі, залежність tс від тривалості дня і ночі, t ґрунту і водойм, стан неба, хмарність, опади, напрям вітру);

  • за живою природою (рослинний світ, тваринний світ, праця людей, народний календар);

  • кмітливість, увагу, монологічне мовлення;

  • вміння розрізняти види карт і умовні знаки на них, розуміти і читати карту;

  • удосконалювати вміння працювати з картами, атласами різного призначення, сприяти розширенню світогляду учнів;

  • вміння аналізувати, порівнювати, виділяти основні ознаки;

  • розвивати самовираження кожного кожного учня;

  • навички працювати в колективі.

Обладнання: географічна карта світу, карта України, контурні карти, атласи, зображення плану міста, глобус, плакати, енциклопедії, комп'ютер з виведенням зображення на екран телевізора «Лист юних мандрівників», «Шахова дошка», презентація.

Байбара Т. М., Бібік Н. М. Я і Україна: Підручник для 4 класу. – Форум, 2005. – 176 с.

Будна Н. О., Майхрук М. І., Рябова С. І. Я і Україна. Зошит з природознавства 4 клас: Тернопіль, навч. книга – Богдан, 2009.

Вартабедян Л. В., Голінщак Ж. А. Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство). 4 клас. Інтерактивні форми роботи на уроці. – Тернопіль: Видавництво «Богдан», 2010.

Діптан Н. В., Назаренко А. А. Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство).  4 клас. Плани-конспекти уроків. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2005.

Ільченко В. Р., Гуз К. Ж., Ільченко О. Г. Я і Україна. Довкілля. Підручник для 4 класу.


План уроку

  1. Організаційний момент.

  2. Хвилинка спостереження:

  • за неживою природою;

  • за живою природою;

  • за працею людей;

  • за народним календарем.

  1. Перевірка домашнього завдання.

Варіант 1

Фронтальне опитування.

Варіант 2

Робота з картою.

Варіант 3

Тести.

  1. Актуалізація робочих знань.

Варіант 1

Усна фронтальна бесіда.

Варіант 2

Визначити правильне твердження. Гра «Так чи ні?»

Варіант 3

Прочитайте і опишіть «Лист юних мандрівників»

  1. Повідомлення теми та завдань уроку.

  2. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

Питання 1:

  1. робота з глобусом;

  2. розповідь про те, що зображується на глобусі;

  3. бесіда про те, що зображено на глобусі;

  4. робота з зошитом з друкованою основою.

Питання 2:

  1. робота з визначенням;

  2. бесіда на закріплення визначення;

  3. робота з підручником;

  4. робота з зошитом з друкованою основою.

  1. Фізкультхвилинка.

Питання 3:

  1. робота з картою;

  2. розповідь про кольори, якими позначають сушу і водойми на глобусі і карті;

  3. бесіда про те, яким кольором позначають сушу і водойми на карті;

  4. робота з зошитом з друкованою основою.

Питання 4:

  1. робота з картою;

  2. розповідь про види масштабів на карті;

  3. бесіда на закріплення;

  4. робота з зошитом з друкованою основою.

Питання 5:

  1. робота з картою і планом;

  2. розповідь про різницю між планом і картою;

  3. бесіда про різницю плану і карти;

  4. робота з зошитом з друкованою основою.

  1. Запам’ятовування навчального матеріалу.

Варіант 1

Контрольні запитання.

Варіант 2

Робота в групах.

Варіант 3

Розгадування кросворду «Карта» на швидкість.

Варіант 4

Тести.

Варіант 5

Гра «Цікава подорож».

Варіант 6

Гра «Шахова дошка».

  1. Підведення підсумків.

  2. Повідомлення домашнього завдання.

  • робота з зошитом з друкованою основою;

  • робота з підручником;

  • творча робота.




  1. Організаційний момент.

  2. Хвилинка спостереження.

  • За неживою природою:

  • Яка висота сонця над горизонтом? (Сонце низько над землею).

  • Яка тривалість дня і ночі восени? (Восени день зменшується, а ніч збільшується).

  • Як залежить tс від тривалості дня і ночі? (Восени стає холодніше, бо ніч більшає, зранку заморозки і відповідно холоднішає).

  • Яка t ґрунту і водойм? (День коротший і менше прогрівається ґрунт і водойми).

  • Яке небо восени? (Небо восени сіре). Скільки днів сонячних, хмурих, похмурих?

  • Які опади випадають восени? (Восени випадає велика кількість дощу, також туман, роса, іній). Коли випала найбільша (найменша) кількість дощу?

  • Який вітер переважає? (Переважають пн.-зх. вітри).

  • За живою природою:

  • Які зміни відбулися у рослинному світі? (Рослини припиняють ріст, листки жовтіють і опадають, все навкруги стає жовтим).

  • Які зміни відбулися у тваринному світі? (Усі звірі готуються до зими, птахи відлітають у теплі краї).

  • За працею людей:

  • Чим люди займаються восени? (Восени всі люди займаються збором урожаю).

  • За народним календарем:

  • Загадки:

У південний край землі,

Відлітають журавлі,

Знов шкільний дзвінок лунає

Який місяць наступає?

(Вересень)

Листя пожовтіло,

З гілок полетіло...

Хто восьмий по рахунку,

З дощами носить сумку?

(Горобець)

Серед лісу, де пеньочок,

Із землі росте...

(Грибочок)

Любить листя фарбувати

І дерева роздягати.

Після неї йде зима,

Грає в сніжки дітвора.

(Осінь)

Коли це буває,

Що клен запалає?

А прихопив морозець,

Та повіяв вітерець,

Весь вогонь на землю впав

Зовсім клен без листя став.

(Восени)

Стовбур рівний, як колона,

А листочки, як корона.

Влітку листячко зелене,

А як осінь – то червлене.

(Клен)

Ліс у гості закликає,

Нас грибами пригощає.

Неба потускніла просинь,

У права вступає....

сінь)

Мов вогонь палає світ,

Полетіло листя з віт...

Пташки в вирій відлітають,

Хмарки дощик розсипають...

(Вересень)



  • Вірші

^ Рання осінь

Дні коротшають потроху,

Вицвіта міжхмарна просинь,

В край наш з дальньої дороги

Зацвітала рання осінь.

Понад лугом підрівняла

Стрій у журавлиннім клині

І вінків сплела чи мало

З грон червоних на калині.

Йшла по лісу не забула:

Під пеньки грибів спихнула,

Розпустила кошик плоду

Ти не їв такого зроду!

На комосиному роздоллі

Вдень трудилась, ніч не спала:

З тракторних димків у полі

Павутинячка напряла.

(В. Кочевський)

Вересень

Про осінь кажуть: золота.

А я добавив: ще й багата.

Йдучи по селах та містах,

Вона несе з собою свято.

І я за щедрий урожай,

Який зібрати нам вдалося,

Вручу їй теплий коровай

І верес, вилетений в колосся.

  • Прислів'я і приказки:

Восени багач, а навесні прохач.

Восени день блисне, а три кисне.

Восени й горобець багатий.

В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, крутить, мутить, припікає й поливає.

Грім у вересні віщує теплу осінь.

Дощ у вересні - півголоду, а посуха цілий голод робить.

Летять у вересні гуси - зиму на хвості несуть.

Осінній іній - на суху й сонячну погоду.

Осінь збирає, а весна поїдає.

Осінь усьому лік веде.

Як листя жовтіє, то поле сумніє.

Як вересніє, то і дощик сіє.

Якщо у вересні на дубах багато жолудів, чекай багато снігу перед Різдвом.

У вересні дощ зі сходу зазирає й тікає, а південний свою роботу знає.

У вересні ложка води робить два болота.

Якщо лелеки летять високо, не поспішаючи, буде гарна осінь.

  • Пісня

^ Тихим вереснем замріяне узлісся
І над просіками хмари, як мости,
І гортає вітер книгу – жовте листя,
У котрій герої знову – я і ти.
Знову вересень, як в той далекий вечір,
І прошита павутинням синя даль,
Знову, як колись, у клекоті лелечім
Проліта розлуки вікова печаль.
Приспів:
"Ти любиш чи ні?"
Бринить у вишині...
Ти любиш чи ні?
Хто скаже мені?...

І давно ми вже з тобою розпрощались,
Але дивно – ні адреси, ні листів.
Лиш на згадку наче, нам любов зосталась
І щоосені журби лелечий спів.
Ця любов крізь морок жевріє у серці,
Не палає, не благає, не кричить,
Але пройде літо і скінчиться серпень, –
Як лелека краєм неба, пролетить...

  • Скоромовки:

Мухомор - не без химер:
Замість моху взяв мохер.
Мухоморчику-хлопчині
Сплів мохерову шапчину.
Хором, миром мухомори
Про химерника говорять.

В жовтні грають жабки жовті
в жваві піжмурки у Жовкві.
А притихлі потерчата
потерпають - хочуть грати.
Хоч у жовтні тепло в Жовкві,
потерчата змерзли зовсім,
заховались в листі зжовклім,
пошептались і замовкли.
Кличуть жабки:
- Потерчата!
- Нумо з нами в жмурки грати!
Потерчата ж позіхають,
зажмурившись, засинають.

  1. Перевірка домашнього завдання.

Варіант 1

  • Фронтальна бесіда

  1. Чим відрізняється малюнок від плану? (На плані певні предмети позначають за допомогою умовних знаків).

  2. Що показує масштаб? (Масштаб показує у скільки разів зменшено або збільшено справжні розміри предмета).

  3. Що потрібно зробити, щоб накреслити план предмета? (Потрібно виміряти довжину і ширину предмета, вибрати масштаб).

  4. Що таке план місцевості? (План місцевості – це креслення вигляду зверху невеликої ділянки земної поверхні).

Варіант 2

  • Робота з картками

Картка 1. Що таке масштаб?

Прочитайте масштаб: 1 см-50 м; 1 см-50 км. Що означають ці записи?

Картка 2. Як зображують предмети на плані місцевості? Як визначити сторони горизонту на плані місцевості?

Картка 3. Використовуючи масштаб, накреслити план ділянки завтовшки 900 м, завширшки 300 м. Для чого використовують умовні позначення? Намалюйте кілька умовних знаків.

Картка 4. Намалюй свій підручник і накресли його план. Що таке план? Чим відрізняється малюнок від плану?

Картка 5. Користуючись умовними знаками, намалюй план описаної місцевості. У центрі населеного пункту розташована школа. Довжина шкільного приміщення 80 м., ширина – 60 м. На північ від школи на відстані 100 м проходить шосейна дорога, на південь на відстані 80 м, знаходиться сад. На схід, на відстані 100 м, протяглися луки. На захід, на відстані 60 м, - шкільні ділянки. Масштаб:1 см – 20м.

Варіант 3

  • Тести 1

  1. Що називають кресленням вигляду предмета зверху?

  1. малюнок;

  2. карта;

  3. план.

  1. Як накреслити план великого предмета?

  1. зменшити справжні розміри;

  2. збільшити справжні розміри;

  3. накреслити на весь листок.

  1. Що вказує у скільки разів зменшено (або збільшено) справжні розміри предмета і відстань між ним?

  1. ширина і довжина;

  2. розміри плану;

  3. масштаб.

  1. Що називають креслення вигляду зверху невеликої ділянки земної поверхні?

  1. карта;

  2. план місцевості;

  3. глобус.

  1. За допомогою чого на плані зображують зображення?

  1. малюнків;

  2. умовних знаків;

  3. підписують словами.

  1. Де позначають масштаб на плані?

  1. по центрі вертикально;

  2. внизу;

  3. зверху.

  1. Що можна визначити за допомогою масштабу?

  1. відстань між предметами на місцевості;

  2. відстань від сонця до предмета.

  1. Як розміщені предмети на місцевості?

  1. населені пункти виділені іншим кольором;

  2. відповідно до розміру;

  3. відповідно до сторін горизонту.

  1. Які сторони горизонту вказані стрілкою?

  1. пн.-пд.;

  2. зх.-сх.;

  3. пн.-зх.;

  4. пд.-сх.

  1. Хто користується планом місцевості?

  1. геологи, будівельники, агрономи;

  2. будівельники, вчителі, агрономи;

  3. агрономи, геологи, продавці.

  • Тести 2

  1. План – це:

  1. точне креслення вигляду предмету знизу;

  2. нарис вигляду предмету зверху;

  3. точне креслення вигляду предмету зверху.

  1. Щоб накреслити план великого предмета, треба:

  1. збільшити розміри у кілька разів;

  2. зменшити розміри у кілька разів;

  3. подивитися на нього зверху.

  1. Масштаб вказує:

  1. у скільки разів зменшено або збільшено справжні розміри предметів;

  2. у скільки разів зменшено справжні розміри предметів і відстань між ними.

  1. Один сантиметр на плані відповідає двадцяти сантиметрам справжніх розмірів предметів позначається як:

  1. 1 см – 20 см;

  2. 0,2 м – 0,1 м;

  3. 20 см – 1 см.

  1. Щоб накреслити план місцевості, вимірюють відстань між предметами:

  1. і збільшують їх;

  2. і зменшують їх;

  3. і залишають без змін.

  1. Масштаб показує:

  1. у скільки разів справжні розміри зменшено;

  2. у скільки разів справжні розміри збільшено;

  3. скільки предметів знаходиться на плані.

  1. На плані місцевості предмети зображують:

  1. хрестиками;

  2. умовними знаками;

  3. рисочками.

  1. Усі предмети на плані місцевості розміщені відповідно:

  1. до головного предмета;

  2. до головних річок;

  3. до сторін горизонту.

  1. Якщо на плані не позначено стрілку, то:

  1. південь – унизу;

  2. південь – угорі;

  3. північ – унизу.

  1. Планом місцевості користуються:

  1. люди різних предметів;

  2. тільки агрономи;

  3. тільки військові.

  1. Актуалізація опорних знань.

Варіант 1

Усна фронтальна бесіда

  • Що таке масштаб?

  • Який масштаб можна використати на плані місцевості?

  • Як позначаються сторони горизонту на плані?

  • Що можна зобразити на плані місцевості?

  • Чи можна зобразити людей, будинки?

  • Як бути, коли треба зобразити велику територію?

Варіант 2

Визначити правильне твердження. Гра «Так чи ні?»

  • Плани місцевості завжди кресляться, не змінюючи їхніх розмірів. (Ні)

  • У плані місцевості об’єкти позначено особливими умовними знаками. (Так)

  • За планом предмета можна визначити розмір усіх його частин. (Ні)

  • На плані місцевості ставиться стрілка пн.-пд. (Так)

  • Місцевість у плані – невелика ділянка земної поверхні. (Так)

Варіант 3

Прочитайте і допишіть «Лист юних мандрівників».

«Дорогі друзі! Коли ми вийшли з та пройшли декілька кілометрів, то потрапили до. Ліворуч від села простягалися. На екскурсію до лісу спочатку ми йшли по, потім по. У лісі ми йшли по і дійшли до. Повертаючись, заглянули у та попрямували через. А переходячи річку побачили».



  1. ^ Повідомлення теми та завдань уроку.

Відгадайте загадку: „Держави без людей, міста без будівель, ліси без дерев, моря без води. Що це?“ (Географічна карта.)

Яким джерелом географічних знань ви користуєтеся так само часто, як і книжкою? (Картою, атласом.)

Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» (тема повинна бути чітко оголошена і записана на дошці).

На сьогодні ми будемо мандрувати картою. Ця подорож буде цікавою і захоплюючою. Отже, будьте уважні у нашій роботі.

  1. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

Питання №1

  1. Робота з глобусом. (Глобус, показую що зображено на глобусі)

  2. Розповідь про зображення на глобусі. (Малюнок глобуса, слайд №21-23)



Глобус – зменшена модель Землі. Земля має форму кулі, тому глобус теж має форму кулі. На глобусі земна поверхня зменшена у десятки мільйонів разів. Лінії на глобусі, які з’єднують північний і південний полюс і проведені згори вниз називаються меридіанами, а зліва на право – паралелями.

За допомогою умовних знаків на глобусі позначаються лише найважливіші об’єкти Землі: океани, моря, річки, материки, міста, гори, полюси, екватор.

  1. Бесіда про те, що зображено на глобусі:

  • Як називаються лінії на глобусі, які з’єднують північний і південний полюс і проведені згори вниз? (Ці лінії називаються меридіанами)

  • Як називаються лінії на глобусі, які з’єднують схід і захід і проведенні горизонтально? (Ці лінії називаються паралелями)

Які об’єкти позначаються за допомогою умовних знаків на глобусі? (За допомогою умовних знаків позначають океани, моря, річки, материки, міста, гори, полюси, екватор)

  1. Робота з зошитом з друкованою основою (ст.25, №1).




  1. Що зображено на глобусі?

  1. Океани, моря, річки;

  2. міста;

  3. материки;

  4. гори;

  5. будинки;

  6. людей;

  7. полюси, екватор;

  8. меридіани;

  9. паралелі.





Питання №2

  1. Робота з визначенням.(Малюнок географічної карти, слайд №24)



Географічна карта – це зменшене у багато разів зображення на площині всієї поверхні Землі або її частини за допомогою масштабу і умовних знаків.

  1. Бесіда на закріплення визначення.

Що називають географічною картою? (2 учні повторюють визначення: Географічна карта – це зменшене у багато разів зображення на площині всієї поверхні Землі або її частини за допомогою масштабу і умовних знаків)

  1. Робота з підручником (ст.93, четвертий абзац).

  2. Робота з зошитом з друкованою основою (ст.25, №2).


2. Продовж речення.

Географічна карта – це зменшене у багато разів зображення на площині всієї поверхні Землі або її частини за допомогою масштабу і умовних знаків.






  1. Фізкультхвилинка.

«Гори Карпати»

Раз-два — піднімається гора,

Три, чотири — це круті гірські схили,

П'ять, шість — це орли дивний танець завели,

Сім, вісім — це смерічки похилилися до річки,

Дев'ять, десять — це вода з водоспаду витіка.

Питання №3

  1. Робота з картою. (Географічна карта, показую на карті кольори, якими позначають сушу і водойми на карті)

  2. Розповідь про кольори, якими позначають сушу і водойми на глобусі і карті.(Карта з умовними позначками кольорів, слайди №27,28)



височина;

низовина;

високі гори;

глибока ділянка моря;

мілка ділянка моря.

На карті за допомогою різних кольорів зображена вся поверхня нашої планети.

Сушу на карті, як і на глобусі позначають різними кольорами, бо поверхня Землі не рівна: низовини – зеленим, височини – жовтим, гори – коричневим. Водоймища позначають синім кольором. А також за кольором можна дізнатися про глибину водойм: чим темніший синій колір, тим глибші місця; світлим кольором позначають мілкі місця; чим вищі гори, тим темніше забарвлення вони мають.

  1. Бесіда про те, як зображено сушу і водойми на карті.

  • Якими кольорами позначають сушу на карті? (Сушу на карті позначають: низовини – зеленим, височини – жовтим, гори – коричневим)

  • Як можна дізнатися про глибину водойм? (Чим темніший синій колір, тим глибші місця; світлим кольором позначають мілкі місця)

  1. Робота з зошитом з друкованою основою (ст.25, №3).


3. Зафарбуй кружечки кольорами, якими позначають сушу і водойми на глобусі і карті.

височина;

низовина;

високі гори;

глибока ділянка моря;

мілка ділянка моря.


мілка ділянка моря.





Питання №4

  1. Робота з картою. (Карта з різними видами масштабу, показую на карті)

  2. Розповідь про масштаб. (Малюнок з різними видами масштабу, слайди №29-31)



Щоб зобразити яку-небудь відстань на малюнку її треба зменшити. Для цього використовують масштаб.

Масштаб – це відношення довжини лінії на плані або карті до їх справжньої довжини. Масштаб може бути лінійним, або числовим. Лінійний масштаб зображують прямою лінією, яка поділена на одиниці довжини – сантиметри або міліметри, по ній можна визначити, якій відстані відповідає 1 см на плані. Числовий масштаб зображується дробом, у якому чисельник дорівнює одиниці, а знаменник показує у скільки разів на плані зменшені справжні відстані: 1:100; 1:250. Знаючи масштаб, можна виміряти на плані відстань між предметами, а на малюнку виміряти відстань неможливо, тому що він намальований не за масштабом.

  1. Бесіда про види масштабів на карті.

  • Які масштаби використовуються для зображення місцевості на плані та на карті? (Використовують лінійні і числові масштаб)

  • Як зображують лінійний масштаб? (Лінійний масштаб зображують прямою лінією, яка поділена на одиниці довжини – сантиметри або міліметри, по ній можна визначити, якій відстані відповідає 1 см на плані)

  • Як зображують числовий масштаб? (Числовий масштаб зображується дробом, у якому чисельник дорівнює одиниці, а знаменник показує у скільки разів на плані зменшені справжні відстані: 1:100; 1:250. Знаючи масштаб, можна виміряти на плані відстань між предметами, а на малюнку виміряти відстань неможливо, тому що він намальований не за масштабом)

  1. Робота з зошитом з друкованою основою (ст.25, №4).


  1. Напишіть, які масштаби використовують для зображення місцевості на плані та на карті?

Використовують лінійний і числовий масштаб.





Питання №5

  1. Робота з картою і планом. (Географічна карта і план, показую різницю між ними)

  2. Розповідь про різниця між планом і картою. (Малюнок плану і карти, слайди №32-33)






Географічна карта відображає більш значні території, ніж план. Масштаб на карті дрібний; чим більша територія зображена на карті, тим дрібніший її масштаб, чим менший масштаб карти, тим менше подробиць можна на ній позначити.

На карті, як і на глобусі є градусна сітка, яка складається з меридіанів і паралелей. За ними визначаються сторони горизонту: меридіани показують напрямок з півночі на південь, а паралелі – із заходу на схід.

  1. Бесіда про різницю карти і плану.

Яка різниця між планом і картою? (Географічна карта відображає більш значні території, ніж план. Масштаб на карті дрібний; чим більша територія зображена на карті, тим дрібніший її масштаб, чим менший масштаб карти, тим менше подробиць можна на ній позначити)

  1. Робота з зошитом з друкованою основою (ст.25, №5)


5. Яка різниця між планом і картою?

Географічна карта відображає більш значні території, ніж план. Масштаб на карті дрібний; чим більша територія зображена на карті, тим дрібніший її масштаб, чим менший масштаб карти, тим менше подробиць можна на ній позначити.






  1. Запам’ятовування навчального матеріалу/

Варіант 1

Контрольні запитання.

  1. Як на картах позначають поверхню Землі?

  2. Що називають географічною картою?

  3. Який масштаб використовують на картах?

  4. Що спільного між глобусом і картою?

Варіант 2

Робота в групах.

Діти у групі виконують завдання, а потім хтось один відповідає біля дошки. Учні з різних груп ставлять запитання.

1-група. Порівняйте план і карту за питаннями:

  • Які території зображують на них?

  • Який масштаб використовують?

  • Як вказують основні сторони горизонту?

  • Як позначено предмети?

2-група. Порівняйте фізичну карту півкуль і фізичну карту України:

  • Що зображено на кожній карті?

  • На якій карті масштаб менший?

  • На якій із карт зображено більше об’єктів земної поверхні?

3-група. Підготуйте подорож фізичною картою України.

  • Покажіть на карті Київ. У якому напрямі від Києва знаходиться місцевість де ми живемо?

  • Покажіть на карті півкуль кілька великих міст, прочитайте їхні назви. У якому напрямі вони знаходяться від нашої місцевості?

  • Знайдіть на карті гори, рівнини і кілька річок.

Варіант 3

Розгадування кросворду «Карта» на швидкість.












К




























А
















Р




























Т

























А












  • Яка паралель поділяє Земну кулю на Північну та Південну півкулю? (Екватор)

  • Що позначається на карті синім кольором? (Вода)

  • Як називаються лінії із заходу на схід на карті? (Паралелі)

  • –? (Нафта)

  • Лінії, які показують напрям із півночі на південь? (Меридіани)

Варіант 4

Тести.

  1. Глобус це –

  1. модель Землі;

  2. модель Сонця;

  3. модель Юпітера.

  1. Лінії на глобусі, які з’єднують Південний і північний полюси і проведені згори вниз, називають:

  1. меридіанами;

  2. паралелями;

  3. екваторами.

  1. Лінії, накреслені подібно до екватора через певну відстань, називають:

  1. меридіанами;

  2. паралелями;

  3. допоміжними осями.

  1. Паралелі та меридіани – це:

  1. уявні лінії;

  2. реальні лінії на поверхні Землі;

  3. паралелі – уявні, а меридіани – реальні.

  1. Географічна карта – це:

  1. зменшене у багато разів зображення половини земної кулі та окремих її частин;

  2. збільшене  у багато разів зображення всієї земної кулі або окремих її частин;

  3. зменшене у багато разів зображення всієї земної кулі або окремих її частин.

  1. Сушу на карті півкуль позначають:

  1. однаковими кольорами;

  2. різними кольорами;

  3. однаковими відтінками.

  1. Карти, на яких умовно зображується земна поверхня, називаються:

  1. фізичними;

  2. політичними;

  3. картами природних зон.

Варіант 5

Гра «Цікава подорож».

Учні першого ряду «подорожують» поїздом із Києва до Львова; другого ряду «летять» літаком з Ужгорода до Києва; третього ряду – «їдуть» автобусом із Луцька до Кременчука.

Виконуючи такі завдання:

  • Користуючись масштабом, визначити відстань між містами;

  • Користуючись умовними знаками, розкажіть про місцевість, через яку проходить маршрут (форми земної поверхні, міста, ріки).



Варіант 6

Гра «Шахова дошка»




К

А

Р

Т

А

1.
















2.
















3.
















4.
















5.


















К – 1: кам'яне вугілля;

К – 2: позначки висот над рівнем моря;

К – 3: вапняк;

К – 4: озера;

К – 5: глина.

А – 1: буре вугілля;

А – 2: болота;

А – 3: гідроелектростанція;

А – 4: торф;

А – 5: вулкан;

Р – 1: піски;

Р – 2: золото;

Р – 3: атомні електростанції;

Р – 4: нафта;

Р – 5: мідь;

Т – 1: природний газ;

Т – 2: глина;

Т – 3: кухонна сіль;

Т – 4: канали меліорації;

Т – 5: залізні руди;

А – 1: річки, що пересихають;

А – 2: марганцеві руди;

А – 3: срібло;

А – 4: ртутні руди;

А – 5: географічний центр України.

Малюючи знаки, не забудьте про охайність та чіткість зображення, а також додержання відповідних кольорів.

  1. ^ Підведення підсумків.

(Оцінюють роботу класу на уроці і чергових, які ведуть календар погоди; оголошую оцінки, коментуючи їх).

  1. Повідомлення домашнього завдання.

Робота з зошитом з друкованою основою.

Виконати завдання №6, ст.25. Вести спостереження за природою, заповнюючи таблицю в зошиті з друкованою основою. Які зміни відбулися у тваринному світі? Які зміни відбулися у рослинному світі? Зібрати прикмети, прислів’я, загадки, вірші, скоромовки про вересень.

Робота з підручником.

Опрацювати стаття «Як зображують поверхню землі на глобусі і карті» (ст.91-95). Дати відповіді на запитання після статті.

Творче завдання.

Скласти подорож фізичною картою України з нашої місцевості у будь яку точку країни на вибір.

Додати документ в свій блог або на сайт


Схожі:

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010 iconКонспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: План конспект
Обладнання : Фізична карта України, карта природних зон, колекції корисних копалин, гербарні рослини, краєвиди мішаного лісу, підручник...

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010 iconКонспект уроку з природознавства для 4-го класу на тему «Материки землі.»
Видавництво «Богдан», 2010.; Діптан Н. В., Назаренко А. А., Я І україна (Громадянська освіта. Природознавство). 4 клас. Плани – конспекти...

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010 iconКонспект уроку 5 клас Вчитель: Баглай Ю. А. Конспект уроку 5 -й клас (англійська мова) Тема уроку: а wild animals. Урок №3 із 7 по даній темі. Мета уроку
Методичне обладнання уроку: постер із зображенням свійських тварин, картки із зображенням диких тварин

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010 iconКонспект уроку українського читання Вчитель-методист Мухомор Валентина Сергіївна Клас 2 Тип уроку Комбінований Форма проведення Урок-роздум, інсценізація
Обладнання. Малюнки головних героїв, маски для інсценізації, малюнки листочків з словами для чистомовки, таблиці для читання слів,...

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010 iconПлан-конспект уроку природознавства проведеного в 2 класі Вчитель: Крутій Н. П. 2 клас. ІІ чверть Тема: Грунт. Значення та охорона грунтів
Обладнання: таблиця із зображенням розрізу грунту, спиртівка, бляшка з грунтом, шматок скла, склянка з водою

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010 iconКонспект уроку на тему: «З історії Великобританії». 8 клас

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010 iconПлан-конспект на групу уроків
Для 6 класу з по урок на семестр 20 /20 навчального року Тема : Легка атлетика

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010 iconПлан-конспект на групу уроків
Для 5 класу з по урок на семестр 20 /20 навчального року Тема : Легка атлетика

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010 iconПлан-конспект уроку з німецької мови 5 клас Тема: Gesundheit Тип уроку: урок узагальнення І систематизації знань. Цілі
Обладнання: тематична лексика на дошці; картки до розділу «монологічне мовлення»; завдання до розділу «аудіювання», аркуші з вправами,...

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті» План-конспект Комбінований урок. Клас 4 Дата: 21. 09. 2010 iconКонспект уроку з української мови (10 клас)
Лексико-стилістичні синоніми та їх види (контекстуальні синоніми, перифрази; переносне значення слів)

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи