Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом icon

Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом




Скачати 223,37 Kb.
НазваТема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом
Дата конвертації12.10.2012
Розмір223,37 Kb.
ТипДокументи
джерело

Клас __2_______ Дата : 07.11.2011


Тема : Пісня , танець , марш зустрічаються разом


Мета : вчити співати під супровід та без нього, слухати музику; розвивати співочі навички , музичний слух, чуття ритму. Знайомити з новим твором «Веселий музикант» ; різновидами музичних інструментів; вчити аналізувати прослуханий твір на прикладі творів Я.Степового ;виховувати любов до народної творчості , народних пісень.

Тип уроку :комбінований

Обладнання : акордеон , музичний центр , роздатковий матеріал , музичні інструменти.


^ Хід уроку

І. Організація уроку

На початку уроку діти стоять біля парти . Музичне привітання « Добрий день».

Коротка бесіда про співочу поставу:

- можна співати сидячи ( спина рівна , руки на колінах, голова піднята ) ;

- стоячи ( спина рівна , руки вільно опущені);

- співайте пісню радісно , легко, не поспішаючи.

ІІ. Вокально – хорова робота.

а ) Розспівування .

- Сьогодні ми підготовимо голоси для співу за допомогою поспівки «Диби – диби » ( робота над інтонуванням та висотою звуків, ритм виконання ).

- Наступна по співка « Гарна скрипка є в єнота» ( повторення звукоряду , мелодійне виконання твору).

б) Повторення вивченого матеріалу.

- на минулому уроці ми вивчили пісеньку «Ой заграйте ,дударики». Зараз ми виконаємо пісню з ритмічним супроводом та танцювальними рухами.

( Звертаю увагу на ритмічне та унісонне виконання , знання тексту пісні).

в) Вивчення нового матеріалу.

Ознайомлення з новою піснею, яка називається «Веселий музикант».

^ Веселий музикант

1. Ось на скрипочці я граю :

ті-лі-лі, ті-лі-лі !

На лужку зайці у танці,

ті-лі-лі, ті-лі-лі !


2. Я заграв на балалайці :

тренді-брень,тренді-брень!

На лужку зайці у танці,

тренді-брень,тренді-брень!


3. А тепер на барабані:

бум-бум-бум! Тра-та-та!

Косоокі всі на втьоки

По кущах та по кущах!


Діти дають характеристику пісні ( весела, жвава, ритмічна). Записують текст пісні. Разом з учителем працюють над першим куплетом пісні.

ІІІ. Музична грамота.

Мелодія кожної пісні складається із звуків різної тривалості.

Ритмічний склад тривалого звучання позначається - І ;

ритмічний склад короткотривалого звучання позначається – І І .

Існує перерва у звучанні музики , яка називається паузою.

Паузу ми будемо позначати знаком - Z .


Проплескайте вправу і під час паузи руки розведіть в сторони.


I I Z I I I I Z I I Z I I II I Z I II II II I Z I II Z II Z I I


II I II Z II I I II II I I Z I I II II II Z II I II I Z II I


ІV. Слухання музики.

Прослухайте українські народні пісні в обробці для фортепіано композитора Якова Степового : «Дощик», «Лугом іду», «Гей, не дивуйте». Діти відповідають до якого типу музики можна віднести кожному із прослуханих пісень ( танець, марш , пісня). Характеризують кожний прослуханий твір

( темп , характер , ритм).

^ V. Підсумок уроку.


Клас ____2_____ Дата: 09.04.2012


Тема : Мова музики.


Мета : вчити співати під супровід та без нього, слухати музику; розвивати співочі навички , музичний слух, чуття ритму. Знайомити з новим твором «Як діждемо літа»; основами музичної грамоти ;вчити аналізувати прослуханий твір на прикладі «Весела. Сумна»;виховувати любов до народної творчості , народних пісень; вивчати творчий шлях зарубіжних композиторів

Тип уроку :комбінований

Обладнання : акордеон , музичний центр , роздатковий матеріал .


Хід уроку

І. Організація уроку.

На початку уроку діти стоять біля парти .

Прошу всіх дітей бути зібраними, активними та уважними.

- Музичне привітання « Добрий день».

ІІ. Вокально – хорова робота.

а) Розспівування.

- виконання поспівки «Ось іду я вверх»( слідкую за інтонуванням звуку , застосовую ручні знаки висоти звуку);

- повторення звукоряду ( виконання тихо – голосно , зв»язно – коротко, догори – донизу );

- розучування нової поспівки «Сонце сідає» ( виконання поспівки з використанням ритмічних рухів).

б) Повторення вивченого матеріалу.

- виконання раніше вивченої пісні «Гарний танець гопачок» (художнє виконання пісні) та «Вийди , вийди сонечко » ( діти відповідають в яку пору року виконується дана пісенька та для чого ). Пісні виконує по куплетах кожен учень , що дає можливість бути уважним та спостережливим.

в) Вивчення нового матеріалу.

- коротка бесіда про пори року та чим вони характеризуються;

- ознайомлення учнів з новою піснею «Як діждемо літа» в обробці

М. Дремлюги у виконанні вчителя музики.

- вивчення та робота над першим куплетом пісні.


^ Як діждемо літа.


1. Як діждемо літа, та нажнемо жита.

Літечко тепленьке, жито – золотеньке.

Ой, гоп, гопака , жито золотеньке.


2. З жита та пшениці гарні паляниці.

Всіх ми почастуєм, ще і затанцюєм.

Ой, гоп, гопака , ще і затанцюєм.


ІІІ. Слухання музики.

- послухайте п»єсу німецького композитора Людвіга ван Бетховена «Весела. Сумна» . Діти відповідають які настрої та почуття передає ця музика. Характеризують дві мелодії ( характер виконання , темп ) та які асоціації виникають при слуханні даної п»єси.

ІV. Музична грамота

- Пограємо в гру, яка називається «Ритмічна естафета». Учні стають у ряд один за одним. Останній пальчиком вистукує по плечі учня, який стоїть попереду, простий ритмічний рисунок. Той передає його наступному і т. д. Учень, який стоїть біля дошки, записує ритмічний рисунок, називаючи склади та і ті.

- Робота з картками. Вчитель показує картку з ритмічними рисунками, а діти виконують його за допомогою оплесків.

^ V. Підсумок уроку.


Клас ____4_____ Дата 12.09.2011


Тема : Музика мого народу. Троїсті музики.


Мета : вчити співати під супровід та без нього, слухати музику; розвивати співочі навички , музичний слух, чуття ритму. Знайомити з новим твором «Зоре моя вечірняя»; вчити аналізувати прослуханий твір на прикладі «троїстих музик»;виховувати любов до народної творчості , народних пісень

Тип уроку : введення в тему.

Обладнання : акордеон , музичний центр , роздатковий матеріал .


Хід уроку

І. Організаційний момент.

На початку уроку діти стоять біля парти .

Прошу всіх дітей бути зібраними, активними та уважними.

- Музичне привітання « Добрий день вам , діти».

ІІ. Вокально – хорова робота.

а) Розспівування.

- виконання поспівки «Два півники» ( інтонування звуків чітко і невимушено);

- виконання японської поспівки «Чум – квай- кво» (робота над артикуляцією , чіткою вимовою звуків та темпом виконання поспівки) .

б) Повторення вивченого матеріалу.

- повторення вивченої раніше пісні «Ой на горі жито» ( художнє виконання пісні). Інсценізація пісні «Ой на горі жито». Діти стають у коло , один учень посередині. Під час виконання пісні учень показує рухи , діти повторюють. Потім міняються місцями і т.д.

в) Вивчення нового матеріалу.

- Коротка вступна бесіда. Тарас Шевченко, перебуваючи на засланні « в степу безкраїм за Уралом» написав поему «Княжна» , уривок з якої став основою пісні «Зоре моя вечірняя». Музику до неї написав український композитор Яків Степовий. Мелодія пісні близька до народної, відзначається простотою і щедрістю, бо написана в народному дусі. Виконувати її потрібно неголосно, плавно пов»язуючи звуки між собою. Мрійлива , спокійна, наспівна мелодія пісні у поєднанні з поетичним текстом відтворює картину природи тихої вечірньої пори.

- Сьогодні ми познайомимося з піснею «Зоре моя вечірняя» на слова Т.Г.Шевченка. ( Робота над текстом , виконання першого куплету пісні).


^ Зоре моя вечірняя

1. Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою.

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою.


2. Розкажи, як за горою

Сонечко сідає,

Як у Дніпра веселочка

Воду позичає.


3. Як широка сокорина

Віти розпустила…

А над самою водою

Верба похилилась.


ІІІ. Слухання музики.

- Коротка вступна бесіда. Народні пісні і награвання – улюблений вид музичної творчості українського народу.

У давнину виконавцями народних пісень та танцювальних мелодій були прості люди, які не тільки співали, але й виконували різні мелодії на музичних інструментах. Були це невеликі групи музикантів у складі трьох виконавців – скрипаля, цимбаліста і бубняра. Нерідко використовувалася і басоля. Подекуди до тріо приєднувався сопілкар.

У наш час маємо і більші за складом народні музики, до яких входять скрипка, баян, цимбали, бандура, сопілка, бубон, контрабас.

- Послухаємо українські народні мелодії у виконанні троїстих музик.

ІV. Музична грамота

Вчитель виконує дві різнохарактерні пісні ( «Морозець» та «Берізонька»).

Пояснює , що всі пісні мають свій характер та темп виконання тобто лад.

Існує два лади – мажорний ( веселий, бадьорий ) або мінорний (сумний, лагідний). Діти характеризують мелодії.

«Морозець» звучить бадьоро, весело. Вона написана у мажорному ладі.

«Берізонька» - лагідно, з сумом. ЇЇ написано у мінорному ладі.

^ V. Підсумок уроку.


Клас ____4_____ Дата 31.10.2011


Тема : Музика мого народу. Історичні пісні.


Мета : вчити співати , слухати музику; розвивати співочі навички , музичний слух, чуття ритму. Знайомити з новим твором «Ой на горі та й женці жнуть»; з історією рідного краю ;вчити аналізувати прослуханий твір на прикладі думи «Маруся Богуславка»;виховувати любов до народної творчості , історичних пісень .

Тип уроку : комбінований.

Обладнання : акордеон , музичний центр , роздатковий матеріал, ілюстрації.


^ Хід уроку

І. Організаційний момент.

На початку уроку діти стоять біля парти .

Прошу всіх дітей бути зібраними, активними та уважними.

- Музичне привітання « Добрий день вам, діти».

ІІ. Вокально – хорова робота.

а) Розспівування.

- виконання поспівки «Два півники» ( інтонування звуків чітко і невимушено);

- повторення звукоряду в різному темпі та з різною динамікою.

- вивчення нової поспівки «Гриби» ( робота над диханням та паузами між музичними фразами ).

б) Повторення вивченого матеріалу.

- повторення пісні «Рідна мова» ( художнє виконання твору ). Виконання пісень за вибором учнів та учителя.

в) Вивчення нового матеріалу.

- Коротка вступна бесіда. Упродовж багатьох віків, ще до появи письменства, народ творив своє геніально просте і величне мистецтво. Це – казки, билини, прислів»я, думи та пісні, виникнення яких пов»язане з трудовими і обрядовими процесами. Твори ці передавалися з уст в уста, від покоління до покоління. Герої пісень цього жанру – історичні особи, подвиги яких закарбувалися в народній пам»яті, або ж безіменні герої, пов»язані з конкретними історичними подіями. Однією з найвідоміших історичних пісень є козацька пісня «Ой на горі та й женці жнуть». Вона донесла до нас пам»ять про героїв боротьби українського народу з турками й ординцями – Петра Сагайдачного та Михайла Дорошенка.

- ознайомлення з новим твором «Ой на горі та й женці жнуть». Робота над текстом та виконання першого куплету.


Ой на горі та й женці жнуть


1. Ой на горі та й женці жнуть 2. Попереду Дорошенко

А по-під горою Веде своє військо

яром долиною Військо запорізьке

козаки йдуть. Хорошенько.


3.А позаду Сагайдачний, 4. Гей, хто в лісі озовися

Що проміняв жінку Та викрешем вогню

На тютюн та люльку, Та запалим люльку

Необачний. Не журися.

Приспів : Гей, долиною,

Гей, широкою,

козаки йдуть.


ІІІ. Слухання музики.

- Сьогодні ми познайомимося з народною думою «Маруся Богуславка». Вона зберегла для сьогодення трагічну сторінку історії нашого народу - численні набіги на українські землі турецько – татарських людоловів . «Маруся Богуславка» - це розповідь про героїчний вчинок дівчини - полонянки, що звільнила козаків з турецької неволі, а сама залишилась на чужині, бо «потурчилась, побусурманилась…».

- Слухання твору та аналіз прослуханого.

ІV. Музична грамота

- Виконання ритмічних та вокальних вправ;

- Вивчення нової теми «Знаки альтерації» . Сьогодні ми познайомимося з першим знаком альтерації – бемоль. Бемоль – це знак, що вказує на пониження висоти звука на півтону. Знак записується біля ноти або біля скрипкового ключа. Здебільшого він зустрічається в повільних та сумних піснях, передаючи смуток , тугу, плач.

^ V. Підсумок уроку.


Клас _6________ Дата 28.11.2011


Тема : Музика і духовний світ людини. Життя , присвячене пісні.


Мета : вчити співати , слухати музику; розвивати співочі навички , музичний слух, чуття ритму. Знайомити з новим твором «Лелека»; з творчістю українського композитора М.Леонтовича ;з історією рідного

краю ;вчити аналізувати прослуханий твір на прикладі творів «Пряля», «Щедрик»;виховувати любов до народної творчості .

Тип уроку : комбінований.

Обладнання : акордеон , музичний центр , роздатковий матеріал, ілюстрації.


^ Хід уроку

І. Організаційний момент.

На початку уроку діти стоять біля парти .

Прошу всіх дітей бути зібраними, активними та уважними.

- Музичне привітання « Добрий день , вітаєм вас ».

ІІ. Вокально – хорова робота.

а) Розспівування.

- виконання поспівки на склади , використовуючи тризвуки.( робота над артикуляцією, дикцією , зв»язним співом)

- виконання пісні «Звуки музики» ( повторення звукоряду та його основних ступенів ; робота над інтонуванням звуку та мелодійністю).

б)Повторення вивченого матеріалу.

- виконання вивченого твору «Ой, у лузі червона калина» ( художнє виконання пісні). Виконання вивчених пісень історичного змісту.

в)Вивчення нового матеріалу.

- Вступна бесіда. Характерними рисами деяких творів є поєднання пристрасних почуттів із невимовною поетичністю, широти і свободи мелодичного «дихання» – з пружним та енергійним ритмом. Діапазон настроїв і почуттів надзвичайно широкий – від тихого спокою до сильної схвильованості, від похмурого смутку до світлої радості. І понад усе – образи Батьківщини та рідної природи. Саме з таким твором ми сьогодні познайомимося «Лелека».

- запис тексту пісні та робота над мелодією.


Лелека

Лелеко, лелеко, літав ти далеко –

За синєє море, в чужії простори.

А де ж твої діти, що сам прилетів ти .

Сидиш,одинокий, на дубі високім…

А де ж твої діти, що сам прилетів ти .


Лелеко, лелеко, наш дім недалеко.

Вже колесо тато виносить на хату,

Щоб міг ти для себе гніздо збудувати.

Лети ж, не барися, у нас оселися.

Лети ж, не барися, у нас оселися.


ІІІ. Слухання музики.

- ознайомлення з творчістю Миколи Леонтовича.

М.Леонтович – видатний український композитор, автор хорових обробок українських народних пісень. Він був сином священика із села Монастирьок на Поділлі. В дитинстві Микола часто слухав вечірні батьківські концерти: батько грав на скрипці, віолончелі або гітарі, а мати чудово співала. Коли у селі звучала скрипка або співали пісень, Микола завжди стояв поруч, і вслуховувався в прекрасні народні мелодії.

Освіту за вимогою батька М.Леонтович здобув у Кам»янець – Подільській духовній семінарії. Проте став учителем – викладав спів ,арифметику і географію. Творчість М.Леонтовича є неоціненним вкладом у відродження української музики на початку ХХ століття. Він є істинно народним митцем. Сприйнявши та глибоко засвоївши кращі народні традиції, композитор визначив свій шлях у мистецтві – шлях активного переосмислення народної творчості на грунті високого професіоналізму. Своєю творчістю він вписав яскраву сторінку в історію української музичної культури.

- слухання твору М.Леонтовича «Щедрик». Щедрівники – ряджені діти і молодь – з жартами і примовками вітають господарів з наступаючим Новим роком, а господарі обдаровують щедрівників чимось смачним або грішми. Мелодія пісні складається лише з трьох нот, але витончені мелодичні лінії, сплітаючись у візерунок, збагачують твір. «Щедрик» зачаровує своєю неповторною красою і неперевершеною художньою досконалістю.

- слухання твору «Пряля» М.Леонтовича. «Пряля» - один із зразків пісенного фольклору, яким композитор приділяв особливу увагу, оскільки вони тісно пов»язані з повсякденним життям і побутом народу та найглибше втілюють думи і почуття людей. У пісні йдеться про нещасливу долю молодої жінки, яка потрапила в чужу непривітну сім»ю.

ІV. Музична грамота

Динамічні відтінки.

р (піано ) – тихо.

mр(мецо – піано) – не дуже тихо

рр (піанісимо) – дуже тихо

f (форте) - голосно

mf (мецо-форте)- не дуже голосно

ff (фортисимо)- дуже голосно

^ V. Підсумок уроку.


Клас ___6______ Дата 19.09.2011


Тема : Музика як мова почуттів. Через боротьбу до перемоги.

Мета : вчити співати , слухати музику; розвивати співочі навички , музичний слух, чуття ритму. Знайомити з новим твором «Музика»; з творчістю композитора Людвіга ван Бетховена ;вчити аналізувати прослуханий твір на прикладі П»ятої симфонії «Так доля стукає у двері»;виховувати любов до творчості різних народів.

Тип уроку : комбінований.

Обладнання : акордеон , музичний центр , роздатковий матеріал, ілюстрації.

^ Хід уроку

І. Організаційний момент.

На початку уроку діти стоять біля парти .

Прошу всіх дітей бути зібраними, активними та уважними.

- Музичне привітання « Добрий день , вітаєм вас ».

ІІ. Вокально – хорова робота.

а) Розспівування.

- виконання поспівки на склади , використовуючи тризвуки.( робота над артикуляцією, дикцією , зв»язним співом)

- виконання пісні «Звуки музики» ( повторення звукоряду та його основних ступенів ; робота над інтонуванням звуку та мелодійністю).

б)Повторення вивченого матеріалу.

- повторення вивченої пісні «Хлоп»ята і дівчата» ( художнє виконання).

Характер виконання заспіву та приспіву пісні ( заспів – лагідно, зв»язно, приспів – коротко, відривчасто).

- запитання та завдання щодо творчості Ф. Шопена та його твору «Вальс мі-мінор».

в) Вивчення нового матеріалу.

- Вступна бесіда. Прочитайте уважно текст нової пісні. Зверніть увагу, як засобами поезії втілені найважливіші думки, що є основою нашої теми «Музика як мова почуттів». А в другому куплеті є такий рядок : «Не відає вона кордонів». Раніше , виконуючи музику різних народів світу, насправді переконувалися у тому, що ми її розуміємо, отже, для музики кордонів не існує.

Музика.

Що заспокоїть нас у горі,

Печать журби змахне з чола

І викреше вогонь із серця

Це може тільки музика

поглянь у неї сильні крила, підхопить будь – кого вона

І вже немає місця злому

Там , де з»явилась музика.

Музика, музика

Вона легка , прозора й ніжна

Музика, музика –

як вітерець весняно – свіжий.

Музика, музика –

Без неї щастя не буває.

Музика, музика –

Серця закоханих єднає.

ІІІ. Слухання музики.

- Життя Людвіга ван Бетховена – це постійна боротьба з усілякими труднощами, бідністю, хворобами, незгодами та справжньою бідою. З десяти років Людвіг був змушений кинути школу та допомагати сім»ї. Своїми ґрунтовними знаннями з латини, французької, італійської мов, древньої та сучасної літератури, філософії та вражаючими успіхами в музичному виконавстві він завдячував лише собі, своїй наполегливості, жадобі до знань та самовдосконалення. Слава про блискучий виконавський талант Бетховена швидко поширювався. Доля дарувала йому і радість творчості, і широке визнання, проте час від часу завдавала йому жорстоких ударів. І найтяжчим із них була глухота, що спіткала його в молоді роки. Але він не здавався, продовжуючи дарувати світові свої геніальні твори, виконував їх на концертах і навіть диригував симфонічним оркестром. Його музика була і буде джерелом натхнення для багатьох поколінь.

- Сьогодні ми познайомимося з П»ятою симфонією Людвіга ван Бетховена , яка не має художньої назви , проте композитор визначив характеристику її головної теми : «Так доля стукає у двері». Музика першої частини симфонії сповнена відчуття напруженої боротьби. Мужній характер «мотиву долі»- музична інтонація з чотирьох звуків. Присутній розвиток музичного втілення внутрішньої душевної боротьби людини. Надзвичайно близьким до життя Бетховена, бурхливих подій, страждань та перемог є створений у симфонії образ Людини, яка протидіє долі. Шлях героя симфонії – від темряви до світла, через боротьбу - до перемоги. Серед усіх творів композитора П»ята симфонія найвиразніше та найяскравіше відтворює цей образ. «Через боротьбу – до перемоги!»- таким і було життєве кредо Бетховена, яке втілилось, передусім, у цій симфонії.

- слухання П»ятої симфонії та взаємообмін враженнями.

ІV. Музична грамота

Група дерев»яних духових інструментів :

- флейта ;

- флейта – пікколо ;

- гобой ;

- англійський ріжок;

- кларнет;

- бас- кларнет;

- фагот;

- контр – фагот.

^ V. Підсумок уроку.


Клас ___7______ Дата 5.12.2011


Тема : Образний зміст музики. Образи – символи.

Мета : вчити співати , слухати музику; розвивати співочі навички , музичний слух, чуття ритму. Знайомити з музичними творами , що стали державними та духовними символами ; ознайомлення з пісенним символом нації – Державним Гімном України ;вчити аналізувати прослуханий твір на прикладі твору « Молитва за Україну»;виховувати любов до творчості нашого народу; прищіплювати почуття гордості за Україну.

Тип уроку : комбінований.

Обладнання : акордеон , музичний центр , роздатковий матеріал, ілюстрації.

^ Хід уроку

І. Організаційний момент.

На початку уроку діти стоять біля парти .

Прошу всіх дітей бути зібраними, активними та уважними.

- Музичне привітання « Добрий день , вітаєм вас ».

ІІ. Вокально – хорова робота.

а) Розспівування.

- виконання поспівки на склади , використовуючи тризвуки.( робота над артикуляцією, дикцією , зв»язним співом)

- виконання поспівки « Зяблик» ( повторення звукоряду та його основних ступенів ; робота над інтонуванням звуку та мелодійністю).

- вправи на тримання звуку в унісон ( з закритим ротом та на склад «Мо»)

б) Повторення вивченого матеріалу.

- згадуємо вибірково творчість та твори Ф.Ліста .

- виконання пісні «Хай живе надія» ( художнє виконання твору). Робота над виразністю , динамічними відтінками вступом.

в) Вивчення нового матеріалу.

- У другій половині ХІХ ст.. Павло Чубинський , виходець зі Східної України, написав вірш «Ще не вмерла України…», який він передав з далекого заслання.

Модна без перебільшення сказати , що після «Заповіту» Т.Шевченка вірш «Ще не вмерла України…»був найпопулярнішим в українській поезії, незважаючи на заборони і переслідування, яким він піддавався з боку офіційних властей. Згодом на слова вірша було створено мелодію. Мабуть, тоді священик і композитор із Західної України Михайло Вербицький і не підозрював, що його мелодія в поєднанні з поетичним текстом Павла Чубинського згодом стане музичним символом української державності.

З 17 вересня 1991 року Українське радіо щоденно розпочинає свої передачі виконанням гімну «Ще не вмерла України…». Так пісня, створена двома синами України, розділеної імперіями, повернулася до духовної скарбниці державним гімном.

- ознайомлення з Гімном України , та виконання його з листа.

ІІІ. Слухання музики.

- Вступна бесіда. Тема любові до своєї Батьківщини, народу, рідної землі, прагнення до волі, незалежності завжди була головною і переважаючою у творах українських поетів, письменників, художників, скульпторів та композиторів. Перша українська народна опера «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака – Артемовського, «Кобзар»Т.Шевченка , опери М.Лисенка «Тарас Бульба» та твори І.Франка були і є актуальними як символи – заклики до єдності українського народу, боротьби за незалежність, а патріотичний дух творів цих визначних митців України не згас і сьогодні.

Хоровий твір «Боже великий ,єдиний», за задумом авторів, був призначений для шкільної молоді, тобто мав вихідне значення. Та через патріотичний зміст і величну музику його почали виконувати на різних національних і релігійних святах як духовний гімн під назвою «Молитва за Україну».

- Слухання патріотичного твору «Молитва за Україну» та обговорення твору.

ІV. Музична грамота

- Організованість музики базується на певному чергуванні акцентів (пульсації) мелодії та інших елементів, пов»язаних з нею. Це – метрична організація музики, або, простіше кажучи, метр. Звук , на який припадає наголос разом із ненаголошеними долями, утворюють один такт. Ділення музики на такти дає можливість диригенту керувати грою оркестру, ансамблю чи хору. Диригент вказує початок кожного такту рухом руки, завдяки чому й досягається одночасне узгоджене та чітке виконання музичного твору.

^ V. Підсумок уроку.


Клас ___7______ Дата 27.02.2012


Тема : Композиція музичного твору. Вшанування музичних образів.

Мета : вчити співати , слухати музику; розвивати співочі навички , музичний слух, чуття ритму. Знайомити з фортепіанної творчістю Я.Степового; ознайомлення з піснями на слова Т.Шевченка ;вчити аналізувати прослуханий твір на прикладі твору Прелюд пам»яті Тараса Шевченка ;виховувати любов до творчості нашого народу, творчості Т.Г.Шевченка.

Тип уроку : комбінований.

Обладнання : акордеон , музичний центр , роздатковий матеріал, ілюстрації.

^ Хід уроку

І. Організаційний момент.

На початку уроку діти стоять біля парти .

Прошу всіх дітей бути зібраними, активними та уважними.

- Музичне привітання « Добрий день , вітаєм вас ».

ІІ. Вокально – хорова робота.

а) Розспівування.

- поспівка «Дзень - дзелень» ( робота над зв»зним та коротким виконанням звуків ) ;

- поспівка на склади «Мі-ме-ма-мо-му» ( робота над диханням , спів в унісон , канон );

- повторення звукоряду ( виконання тризвуків ).

б) Повторення вивченого матеріалу.

- Виконання вивченої раніше пісні «Гей ви, козаченьки» ( художнє виконання твору , робота над вступом після програшу).

- визначення понять триптих, неофольклоризм ( опитування учнів).

в) Вивчення нового матеріалу.

- Всі ми знаємо великого поета , художника Т.Г.Шевченка, який у своїх творах він війну з кріпосним правом та боровся за визволення народу. Сьогодні ми познайомимося з творами поета , які були покладенні на музику різних композиторів.

- ознайомлення з піснями «Думи мої», «Садок вишневий коло хати» , «Заповіт», виконання уже вивчених пісень «Зацвіла в долині», «Зоре моя вечірняя», «Реве та стогне Дніпр широкий».

ІІІ. Слухання музики.

- Вступна бесіда. Український композитор Яків Степанович Степовий

( Якименко) народився 3 жовтня 1883 року в Харкові. З 11 –річного віку співав у хорі хлопчиків Петербурзької придворної капели, де здобув початкову музичну освіту. Закінчив Петербурзьку консерваторію. Працював учителем музики та викладачем музично – теоретичних предметів у Київській консерваторії, виступав з концертами як піаніст, займався громадською діяльністю, збирав та вивчав український фольклор. З любов»ю писав композитор музику для дітей. Три збірки дитячих пісень під назвою «Проліски» вміщують майже 150 творів. Я. Степовий гармонізував для хорового співу понад 50 українських народних пісень.

- Прелюд пам»яті Т. Шевченка Якова Степового написаний для музично - літературного вечора, присвяченого поетові. Як невідступна й глибока думка, звучить провідна тема прелюдії, а якій панує настрій напруженого передчуття й неспокійного хвилювання. Повторюючись багаторазово і настирливо, вона уособлює непереборне утвердження ідеї боротьби та жадоби волі.

- Слухання «Прелюдії пам»яті Т.Шевченка» та аналіз прослуханого твору , обмін враженнями.

ІV. Музична грамота.

- Що створює зміст музики.

Якщо ми запитаємо декількох людей, як вони розуміють музику, яку щойно прослухали, але при цьому не повідомляючи про її зміст, то відповідь буде різноманітною, або приблизно однаковою. А це тому , кожен слухач сприймає і відчуває музику по – своєму. Виразність музичного твору, перш за все, залежить від ладу, який створює колорит разом з темпом, ритмом, тембром, метром та динамікою. Проте провідну роль у музиці відіграє мелодія, яка несе у собі основні риси музичного образу і , на відміну від інших засобів виразності, спроможна самостійно передавати відповідні думки, емоції та настрої людини.

^ V. Підсумок уроку.


Клас ___7______ Дата 20.04.2012


Тема : Композиція музичного твору. Розвиток образів у різних видах

мистецтва : в літературі та музиці.

Мета : вчити співати , слухати музику; розвивати співочі навички , музичний слух, чуття ритму. Знайомити з творчістю П.Чайковського; ознайомлення з піснею «Розпустили кучері дівчата »;вчити аналізувати прослуханий твір на прикладі твору «Ромео і Джульєтта» ;виховувати любов до прекрасного , до вічного , почуття вірності та відданості.

Тип уроку : узагальнення

Обладнання : акордеон , музичний центр , роздатковий матеріал, ілюстрації.

^ Хід уроку

І. Організаційний момент.

На початку уроку діти стоять біля парти .

Прошу всіх дітей бути зібраними, активними та уважними.

- Музичне привітання « Добрий день , вітаєм вас ».

ІІ. Вокально – хорова робота.

а) Розспівування.

- поспівка «Дзень - дзелень» ( робота над зв»зним та коротким виконанням звуків ) ;

- поспівка «Звуки музики» ( робота над диханням , спів в унісон );

- повторення звукоряду ( виконання тризвуків на склади «ма» «мо» і т.д. );

- виконання вокалізу ( робота над висотою звуку ).

б) Повторення вивченого матеріалу.

- згадуємо творчість В.А.Моцарта та його музичну спадщину.

- виконання пісні «На долині туман» ( робота над художнім виконанням твору, ритмічний рисунок твору).

в)Вивчення нового матеріалу.

- Ознайомлення з новою піснею «Розпустили кучері дівчата» .Задушевна, мрійлива, ласкава та ніжна пісня , в якій оспівується дівоча краса та ніжність, доброта і вічність. Бо , що є краще за дівочі коси і троянди, вплетені в косі.

^ Розпустили кучері дівчата

1. Розпустили кучері дівчата

Підвели ще й брови для краси.

Тільки ти роби, як вчила мати,

Не обрізуй русої коси.


2. Хай вона росте густа та пишна

Всім зрадливим хлопцям на біду.

Я тобі, моя чарівна вишне,

Сам троянди в коси заплету.


3. Назбираю вранці, коли роси,

Квітів, що срібляться у росі.

Що є краще за дівочі коси

І троянди, вплетені в косі.


ІІІ. Слухання музики.

- Вступна бесіда. Російський композитор Петро Ілліч Чайковський народився 25 квітня 1840 року на Уралі у м. Воткінську. Закінчив Петербурзьку консерваторію, займався педагогічною діяльністю та писав музику. Найулюбленішим його жанром була опера. Разом з тим важливе місце у творчості П. Чайковського посідає симфонічна музика. Майже щороку композитор по декілька місяців жив в Україні, тому добре знав та широко використовував у своїй творчості український музичний фольклор.

Написав 9 опер ( «Пікова дама» , «Євгеній Онєгін», «Мазепа», «Черевички») 3 балети ( «Лебедине озеро» ,«Лускунчик» «Спляча красуня» ),

6 симфоній, 4 фортепіанні та один скрипковий концерти, багато оркестрових творів, фортепіанні твори, романси та пісні.

- Слухання увертюри – фантазії «Ромео і Джульєтта» П.Чайковського.

В цій увертюрі відображено дуже важливі особливості музики : напружений драматизм і яскравий контраст музичних тем , що характеризують цілковито - протилежні образи. Світ глибоких почуттів, пристрасне й вірне кохання, затьмарене тягарем родової ворожнечі, становить драматургію трагедії . Саме темі кохання, високому й чистому почуттю, присвячували багато митців свої творіння у різних видах мистецтв. Бо лише закохана людина може розкритися найповніше, несучи світу доброту, ніжність, відданість, відважитись на великі справи та самопожертву.

ІV. Музична грамота.

Гармонія – важливий елемент музичної фактури.

Гармонією називають поєднання декількох звуків, що створюють співзвуччя або акорд. Після мелодії гармонія є найбільш важливим елементом серед музично – виражальних засобів. Вона доповнює і збагачує звучання мелодії, драматизує і загострює, або, навпаки, підсилює почуття ніжності, м»якості, стабільності та спокою.

V. Підсумок уроку.

Додати документ в свій блог або на сайт


Схожі:

Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом iconЗакінчіть речення. Пісня, танець, марш переростають у Виберіть один варіант відповіді
Старовинні обряди, з якими пов'язана українська народна пісня "Вийшли в поле косарі"

Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом iconМузика (1 год.) (за програмою О. Лобової) І семестр ІІ семестр за рік Всього уроків 16/ 19/ 35/ то 2/ 2/ 4
Три «кити» музики – пісня, танець, марш., Українська народна пісня «Їхав козак за Дунай» розучування., М. Вербицький. Державний гімн...

Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом iconПорівняльна характеристика навчальної програми з музики для 1 класу
Музика до зимових свят. Вокальна та інструмен- тальна музика. Українські народні піс­ні — колискові. Музичні інструменти (фортепіано,...

Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом iconУчасники: Ведучий Атомний демон
Посередині виконання пісня переривається вибухом. В цей час на сцену виходить Атомний демон. Він гасить свічку І під пісню «Демон»...

Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом icon3. обласна природоохоронна акція "марш парків"
Марш парків Дні заповідників І національних парків операція по наданню громадськістю безоплатної допомоги І підтримки особливо охоронюваним...

Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом iconРозробка уроку музики в 5 класі на тему: «Пісня без слів»
«Пісня», «Пісня без слів». Формувати здатність до інтерпретації музики, опанування необхідних вокально-хорових навичок. Розвивати...

Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом iconНаказ № Про підсумки районного фестивалю-конкурсу «Рідна пісня»
«Про позашкільну освіту» від 22. 06. 2000 №184-ііі, обласним Положенням фестивалю-конкурсу «Рідна пісня» та листом Головного управління...

Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом iconПісня: «Ой весна,весняночка» Ведучий Яка красива пісня!
Ведучий. Так, згоден, дивно красиві, єдині і неповторні, дорогі наші мами, бабусі, сестрички!

Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом iconТема: Лайнер Марія Рільке відомий австрійський поет і письменник. Зв`язки Рільке з Слов`янщиною. Оповідання "Пісня про Правду"
Тема: Лайнер Марія Рільке – відомий австрійський поет і письменник. Зв`язки Рільке з Слов`янщиною. Оповідання “Пісня про

Тема : Пісня, танець, марш зустрічаються разом iconТема уроку
Найчастіше зустрічаються чотиристоронні І тристоронні перехрестя. Можуть перетинатись чи розгалужуватись багато доріг. Таке місце...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи