Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови icon

Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови
Скачати 133.42 Kb.
НазваВідзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови
Дата конвертації03.10.2012
Розмір133.42 Kb.
ТипДокументи
джерелоІнформаційний вісник Острозької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1

3 19 листопада 2010 рокуСьогодні в номері:

ВІДЗНАЧАЄМО:

9 листопада – День української писемності та мови

20 листопада – День спільних дій в інтересах дітей

25 листопада – День пам’яті жертв голодомору

Визначні дати

25 листопада – 172 роки від дня народження Івана Нечуя-Левицького (1838-1918)

^ 29 листопада – 232 роки від дня народження Григорія Квітки-Основ’яненка (1778-1843)

Підводимо підсумки:

15-19 листопада – Всеукраїнський тиждень права

Слово редактора

Шановна учнівська громадо, листопад уже поволі прощається з нами своїм осіннім, але таким незвично-щедрим теплом. Позаду залишилися осінні канікули… Скоро закінчення першого семестру, а за ним і 2010 року. Центр учнівського самоврядування «МАКСИМУМ» гостинно запрошує усіх вас до співпраці. Якщо у вас є ідеї щодо веселого, неординарного святкування Новорічних ранків та вечорів, якщо ви хочете допомогти у розробці та постановці святкового дійства, якщо вам не байдуже, як ввійде ваша школа у Рік Новий, то ми чекаємо саме для вас.


^ 9 листопада - День української писемності та мови

В листопаді 1997 р. був виданий указ Президента України "Про День української писемності та мови". В ньому сказано про те, що за ініціативою громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства встановлено в Україні День української писемності та мови, який відзначається щорічно 9 листопада в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця. Це робиться для того, щоб привернути увагу до історії української книги і до сучасних її проблем.

У День української писемності та мови за традицією:

  • покладають квіти до пам'ятника Несторові-літописцю;

  • відзначають найкращих популяризаторів українського слова;

  • заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;

  • стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика - конкурс проводився за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників понад 5 млн. з 20 країн світу. В 2010 році. міністр освіти і науки, представник партії регіонів Д. Табачник заявив про відмову МОН України фінансувати проведення даного конкурсу.

Мова - це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова - це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам'ять, найцінніше надбання віків, мова - це ще й музика, мелодика, барви буття, сучасна художня інтелектуальна і мислительська діяльність народу. (О.Олесь).


Одна вона у нас така -

Уся співуча і дзвінка,

^ Уся плакуча і гримуча

Хоч без лаврового вінка.

(Т.Шевченко).

Коли забув ти рідну мову,

Яка б та мова не була -

Ти втратив корінь і основу

Ти обчухрав себе дотла. (А.Білоус).Людина, яка втратила свою мову - неповноцінна, вона другорядна в порівнянні з носієм рідної мови. В неї зовсім відмінніша рефлексія і користується вона, за визначенням І.Франка, "верхньою" свідомістю. Себто її підсвідомість унаслідок асиміляції загальмована, притуплена. (П.Мовчан).

Найбільше і найдорожче добро в кожного народу - це його мова. Ота жива схованка людського духу. Його багата скарбниця, в яку народ складає і своє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування. (П.Мирний).


Всесвітній день дитини

Всесвітній день дитини відзначається за рекомендацією Генеральної Асамблеї ООН 1954 як день світового братерства і взаєморозуміння дітей, присвячений діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі. Генеральна Асамблея запропонувала урядам святкувати Всесвітній день дитини в той день, який кожен з них визнає доцільним.

20 листопада 1959 була прийнята Декларація прав дитини, 20 листопада 1989 року - Конвенція про права дитини.

Діти як найбільш вразлива частина суспільства гостро переживають наслідки самих серйозних суспільних проблем: криза сім'ї, бідність, недосконалість механізмів захисту прав і т.д. Абсолютно здоровими народжуються менше третини дітей. Кожна сьома дитина виховується в неповній сім'ї. У соціально несприятливих умовах, не отримуючи необхідного виховання і освіти, проживають 6 млн підлітків. Майже 40% школярів регулярно вживають спиртні напої, 70% з наркоманів - підлітки і молодь. При колосальних масштабах сирітства (у тому числі соціального) характер системної кризи набувають проблеми установ сирітського типу. Фахівці підкреслюють, що соціальна ізоляція, у якій ростуть вихованці дитячих будинків та інтернатів, призводить до того, що у доросле життя вони входять зовсім непідготовленими. Благополучно адаптуватися до життя в суспільстві вдається лише кожному десятому вихідцю з дитячого будинку або інтернату. 40% випускників здійснюють правопорушення і потрапляють у місця позбавлення волі, 10% закінчують життя самогубством.

У Всесвітній день дитини проходять численні благодійні акції на користь дітей - їх проводять некомерційні організації, що займаються проблемами дитинства, бізнес-структури: ресторани швидкого обслуговування, агентства нерухомості і т.д., театри, музеї та інші організації та установи. Заклики жертвувати на підтримку дітей знаходять відгук у населення.


^

День пам'яті жертв голодомору

День пам'яті жертв голодоморів — щорічний національний пам'ятний день в Україні, що припадає на четверту суботу листопада. Запроваджений згідно указу Президента України Леоніда Кучми від 26 листопада 1998 року як «День пам'яті жертв голодоморів».


В Указі сказано: На підтримку ініціативи громадських організацій, Міністерства культури і мистецтв України, Державного комітету України у справах релігій, Державного комітету телебачення і радіомовлення України постановляю: Установити в Україні День пам'яті жертв голодоморів, який відзначати щороку у четверту суботу листопада

Традиції

Акція «Запали свічку» на Михайлівській площі у Києві. 2006 рік. Традиційно, в День пам'яті жертв голодоморів перші особи держави відвідують поминальне богослужіння і покладають символічні горщики з зерном та свічками до пам'ятників жертвам голодоморів в Україні. До 2008 року церемонія відбувалася перед пам\'ятним знаком на Михайлівський площі, однак, після відкриття Національного меморіалу пам\'яті жертв голодоморів в Україні, була перенесена туди. По всій Україні відбувається акція «Запали свічку», в рамках якої всі охочі несуть свічки до пам'ятників жертвам. В акції також можна взяти участь, запаливши свічку в своєму вікні.


Голодомор в Україні 1932—1933


Умови

^ Перша п\'ятирічка · Колективізація · Розкуркулення · Закон про п\'ять колосків · Чорні дошки

Організатори

Йосип Сталін · В\'ячеслав Молотов · Лазар Каганович · Павло Постишев · Станіслав Косіор · Влас Чубар · Мендель ХатаєвичДослідження

^ Міжнародна комісія з розслідування Голоду в Україні · Комісія США по Голоду в Україні · Український інститут національної пам\'яті | Закон України про Голодомор 1932–1933 років в Україні · Кримінальна справа про Голодомор в Україні | Джеймс Мейс · Роберт Конквест | ЗапереченняПам'ять

День пам'яті жертв голодоморів · ^ Акція «Запали свічку» · Національний меморіал · Пам\'ятники (Суми · Харків)


25 листопада виповнюється 172 роки від дня народження Івана Нечуя-Левицького (1838-1918) – видатного українського письменника, публіциста, культурного діяча, одного з перших перекладачів Біблії української мовою.

Іван Семенович Левицький народився 25 листопада 1838р. в м. Стеблеві Київської губ. Канівського повіту (нині — Черкаська обл., Корсунь-Шевченківський район). Змалку цікавився звичаями і побутом селян, пізнавав скарби українського фольклору та поезії Шевченка, що згодом яскраво відбилося в його творчості.

Навчався Нечуй-Левицький в Богуславському училищі (1848 — 1852), потім у Київській семінарії (1853 — 1859) та Київській духовній академії (1861 — 1865). Перед ним відкривалася духовна кар'єра, але юний магістр богослов'я рішуче від неї відмовився і, пориваючи з сімейними традиціями, викладав російську мову, літературу, історію, географію, логіку в Полтавській семінарії (1865 — 1866), гімназіях Каліша, Седлеця (1866 — 1873), Кишинева (1873 — 1884). 1885р. письменник вийшов у відставку, оселився в Києві і, ведучи досить замкнене життя, повністю віддався літературній праці.

Вступивши на літературну ниву в 60-ті рр. XIX ст., Нечуй-Левицький одразу привернув до себе увагу читачів і критики. Вже перші його твори — “Дві московки” (1868) і “Рибалка Панас Круть” (1868), повість “Причепа” (1869) — відзначалися новизною характерів, яскравістю барв.

Після перших кроків письменника, що свідчили про появу сильного, молодого таланту на терені української прози, виходять з друку його нові, розгорнені полотна. В 70-ті рр. художник створює класичні твори з народного життя: “Микола Джеря” (1878), “Кайдашева сім'я” (1879), “Бурлачка” (1880). Багаті спостереження побуту, моралі і звичаїв духовенства знайшли повнокровне втілення у великій повісті Нечуя-Левицького “Старосвітські батюшки та матушки”. Якщо в “Старосвітських батюшках...” гумор і сатира поєднані з легким сумом, то в наступних повістях і оповіданнях — “Афонський пройдисвіт” (1890), “Поміж ворогами” (1893), “Київські прохачі” (1901, надрукована 1905р.) — на перший план в малюнках характерів виступає авторський сарказм.

Погляд письменника неодноразово звертається до освічених кіл, до української інтелігенції. Різноманітні типи людей цієї суспільної групи, їх ідейні прагнення, суперечки постають у романах “Хмари” (1874) і “Над Чорним морем” (1890), а також у творах інших прозових жанрів (“Навіжена”, “Неоднаковими стежками”, “Гастролі”, “На гастролях в Микитянах”, “Дивовижний похорон”).

У праці “Українство на літературних позвах з Московщиною” (1891) Нечуй-Левицький досить виразно висловлює націоналістичні погляди на історію і культуру України.

В роки імперіалістичної війни І. Нечуй-Левицький жив самотнім, голодним життям. На початку 1918р. в умовах кайзерівської окупації Києва письменник тяжко захворів, згодом потрапив до Дегтярівської богадільні (будинок для перестарілих), де й скінчив життя 2 квітня 1918р.


^ З 15 по 19 листопада у школі проходив Всеукраїнський тиждень права

Знання і дотримання своїх прав – дуже важлива передумова злагодженого, мирного, культурного життя. Це справедливо тоді, коли йдеться про міжнаціональні чи міжетнічні питання, це справедливо й тоді, коли йдеться про такий здавалось би невеличкий соціум як школа. Виховати в дитини вміння відстоювати свої права, не порушуючи при цьому прав інших, виховати відповідальне ставлення до своїх обов’язків – це означає виховати завтрашнє громадянське суспільство. Таке завдання стоїть перед школою сьогодні. З метою формування в учнівської молоді любові до своєї країни, поваги до себе як громадянина у школі з 15 по 19 листопада проходив Всеукраїнський тиждень права.

Розпочався тиждень традиційно з оформлення інформаційних стендів, виставки літератури у бібліотеці, випуску тематичної передачі по шкільному радіо. Учні молодших класів мали змогу продемонструвати своє ще не до кінця сформоване бачення громадянських прав на відкритому засіданні гуртка «Мої права» (керівник Зеленчук Н.А.) та показати його завдяки виставці малюнків «Я малюю Україну», а четвертокласники ще й закріпили свої знання під час проведення правової абетки «Школа прав дитини». Трішки старші учні взялись за справу серйозніше: п’ятикласники, наприклад, вивчали історію української державної символіки на засіданні круглого столу, яке підготували і провели вчителі історії Дубінчук С.О., Сокол А.В.; шестикласники з класними керівниками говорили про кримінальну відповідальність неповнолітніх. Також з середньою ланкою школярів працювала практичний психолог, яка провела тренінг «Знаємо та реалізовуємо свої права». Особлива увага під час проведення тижня права надавалася старшокласникам, адже зовсім скоро вони покинуть стіни рідної школи, стануть дієздатними громадянами нашої країни. Учні нашої школи знають, що від їхньої поінформованості сьогодні залежить їхнє громадянське життя завтра, тому вони взяли активну участь в проведенні учнівської конференції на тему «Запобіганні наркотизації молодіжного середовища» (провів Гулько А.В.), у засіданні круглого столу «Формування толерантності та поваги до прав людини» (організував вчитель правознавства Кузьменко І.Ю.). А 11-класники мали змогу ще й подискутувати на тему «Що означає бути патріотом своєї держави».

Загалом тиждень був насиченим, цікавим і, маю надію, плідним. Сподіваюсь, проведення подібних тематичних тижнів допоможе вихованцям нашої школи завжди іти пліч-о-пліч з правопорядком, дружити з Фемідою.


Поезія – це завжди неповторність…

У цьому випуску ми публікуємо вірші учениці 11-Б класу Поліщук Олександри. Сподіваємось, Вам вони припадуть до душі, а для автора стануть ластівкою у світі друкованого слова…


***

Народження і смерть поруч іде,

Огляньсь довкола, бо і тебе наздожене.

Через необачність, через несерйозність

Біда та горе не постукає в двері, а

сама зайде

Час жорстокий не смішний,

Мало радості у ньому,

Радує серце лиш хвилинне щастя,

Що постає якимось символом у долі.

Бажання до світлого, чудового, найкращого

У цьому світі лише мрія недосяжна, проте єдина.

Тому покращити його самим час,

Щось змінити, допомогти, себе реалізувати,

Життя марно не пройти…

Не хапайся за все адже дрібниця зруйнує це,

Випадковостей не буває , усе

Взаємопов’язане і без збою механізм заведе.

Помітити знаки важливо, що доля

підносить тобі,

Зумій використати їх на запитання відповісти!

Лише геніальний себе збереже,

Вийде переможцем, він не втече.

Навіть в лице безодні загляне,

Він до кінця доведе свою оригінальність,

Талановитість, життєдайність.

Хоч не свідомо та уяви, він її

Обхитрить, залишиться жить…


***

Скільки років надій, сподівання

Скільки горя, сліз, благання.

Скільки втрачено всього,

То що ж зробити, щоб не

повторити?

Тих ганебних помилок

Щоб усі ті намагання, протистояння, боротьба –

Не пройшли мимо, а навпаки

ожила.

То ж ми побачили, навчились,

Кров’ю своїх предків достатньо

напились,

Тому геть роздуми, тривоги

Потрібно нашу долю рятувать.

А нумо браття всі до бою

Свою країну, честь у руки брать!

В наш час ми знаємо права

І нас багато – ми одна сім’я,

І наша воля, наша земля!

Тому єднаймося, ми ж сила,

Єдина нація і неділима!


***

Заглянь перед собою,

Дивись, життя буя

І все навколо чудову пісню заграва

А ти – чудовий, без почуття.

Без віри в Господа – себе зневажа!

Ти зрозумій, що ти живеш.

І час твій йде його не здоженеш!

Повір у себе, себе переламай,

Зроби добро, когось повчай!

Будь незалежним та дбайливим,

За тих хто поряд і взагалі –

Навчись любити все довкола,

Забудь про горе і вперед!

Ти частинка всього – цього не

забереш!

А головне не забувай –

О
Газета центру учнівського самоврядування

Острозької ЗОШ І-ІІІ ст. №1

«МАКСИМУМ»

Площа Декабристів, 6 а

2010р.

Редактор – Мініч Юлія

берігай, а що маєш – не втрачай***

Ось у віконце сонця

Промінь заглядає і мене

Своїм теплом ласкає.

Він мені допомагає,

Віру відновляє,

Про кохання моє ніжне

Вірно щось нове розповідає.

Він говорить: що кохання -

То бурхлива сила, яку треба

Віднайти в почуттях дбайливих


***

Люблю цей світ! Люблю життя!

Люблю пшениць колосся!

Безкрає небо, спів птаства!

Насторожиш слух - і звідусіль, Почуєш ніжний звук усіх птахів! А що чудово перед усім, Знайдеш друга серед них усіх! Неважливо, чи соловей, чи дрізд, Все-одно він сміливий, той артист! І коли думки сумні, мов душа плаче, Спів друга підбадьорить, все піде на краще! Неначе знову оживаєш і з ним заспіваєш!Схожі:

Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови iconДень української писемності та мови Пісня «Україно моя»
Сьогодні, 9 листопада – День української писемності та мови. Зародившись десь на світанні суспільного життя, мова наша витерпіла...
Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови iconНаказ №159 Про проведення XI міжнародного Конкурсу з української мови імені Петра Яцика у 2010-2011н р., результати третього (обласного другого) учасників четвертого етапу Згідно з листами Міністерства освіти І науки України від
«Про проведення XI міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика» 09 листопада в місті Дніпропетровську в День української...
Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови iconЗавдання для шкільного етапу конкурсу з української мови імені Петра Яцика буде розміщено в день проведення, 9 листопада, о 12. 45

Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови iconТиждень української мови та літератури Згідно плану з 07 листопада по 12 листопада 2011 року в гімназії «Гармонія»
Згідно плану з 07 листопада по 12 листопада 2011 року в гімназії «Гармонія» проходив тиждень української мови та літератури. В рамках...
Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови iconМіністерство освіти І науки, молоді та спорту україни інститут інноваційних технологій І змісту освіти 03035, м. Київ, вул. Урицького, 36, тел.(044) 248-91-14
Україні на державному рівні відзначається День української писемності та мови. Це масштабне і значуще свято для українців усього...
Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови icon22 травня у відділі періодичних видань організовано міні-виставку «І сонцем слово засіяло!»
День слов'янської писемності й культури встановлений Указом Президента України в 2004 році. Відповідно до документа, це свято відзначається...
Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови iconКомунальна установа «Білокуракинський районний методичний кабінет»
«Про проведення в 2012/2013 н р моніторингових досліджень з української мови» 8 листопада 2012 р проводиться моніторингове дослідження...
Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови iconУкраїнська мова – наш скарб” для учнів старших класів Мета
Дня української писемності та мови; ознайомити учнів з історією виникнення письма; з’ясувати витоки нашої мови, її місце серед інших...
Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови iconXi міжнародного імені Петра Яцика конкурсу з української мови. 5 – 11 класи 2010-2011 навчальний рік
Завдання з української мови для учнів 5 – 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів відповідають чинним програмам з української...
Відзначаємо: 9 листопада – День української писемності та мови iconПро проведення ХІІІ міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика
Хііі міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика стартуватиме 9 листопада 2012 р у м. Рівному
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи