Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.» icon

Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.»




Скачати 95.46 Kb.
НазваУрок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.»
Дата конвертації09.04.2013
Розмір95.46 Kb.
ТипУрок
джерело

Біологія 8 клас

Тема уроку: Узагальнюючий урок з тем

«Клас Земноводні. Клас Плазуни.»


Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів про будову,

спосіб життя, життєдіяльність та різноманітність земноводних та

плазунів, їх роль у природі та значення в житті людини; розвива-

ти допитливість учнів, навики роботи з додатковою літерату-

рою, вміння робити висновки та узагальнення, виховувати

любов та бережливе ставлення до природи.


Обладнання: картки, таблиці, малюнки, ігрове поле, кубик, підбірки загадок,

кросворди, емблеми, медальки (жабки).


^ Оформлення класу: учнівські малюнки, книги, таблиці, картки, вислови

Вислови видатних людей.


«Тяжко знайти щось більш граційне, ніж змія, що ковзає по землі чи серед гілок.»

Дж. Даррелл

«Перетворення пуголовка в напівжабу, а потім у жабу – явище, на яке я не можу дивитись без піднесеного трепету.»

Дж. Даррелл


^ Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Конкурсні змагання учнів

За кожен конкурс учень отримує 0, 1 чи 2 бали. Потім бали сумуються, завдання кожного учня набрати якомога більшу кількість балів.

  1. «Хто є хто?»

Кожен учень має картку розділену на дві колонки: «Земноводні» та «Плазуни». Вчитель зачитує перелік тверджень учні записують номери тверджень у ту чи іншу колонку.

  1. Шкіра суха без залоз;

  2. Шкіра волога є залози;

  3. Рогові луски на шкірі

  4. Шкіра в багатьох видів виділяє отруту;

  5. Є грудна клітка;

  6. Грудна клітка відсутня;

  7. Є міжреберні м`язи;

  8. Слина має травні ферменти;

  9. слина служить лише для змочування їжі;

  10. Серце трикамерне;

  11. Дихання – і шкірне, і легеневе;

  12. Дихання легеневе;

  13. Головний мозок більш розвинений;

  14. Очі мають три повіки;

  15. Яйці вкриті щільними оболонками;

  16. Яйці без щільних оболонок;

  17. Яйці містять великий запас поживних речовин ( жовток)

  18. Розмножуються переважно на суші;

  19. Розмножуються переважно в воді.

Ключ:

Земноводні: 2,4,6,9,10,11,14,16,19.

Плазуни: 1,3,5,7,8,10,12,13,14,15,17,18.


  1. «Дозвольте відрекомендуватись».

Кожен учень представляє від свого імені якусь земноводну тварину чи плазуна, не називаючи її. Схема розповіді: «Дозвольте відрекомендуватись. Я - … Хто я?» Розповідь повинна бути коротка і чітка. Решта учнів пізнають тварину.


  1. «Що? Чому? Як? Скільки?»

Учні відповідають на запитання тих серій, які їм випадуть. Для цього учень кидає кубик над різнокольоровим колом. Колір клітинки на яку впаде кубик, визначає серію запитань: «Що?» - зелена, «Чому?» - червона, «Як?» - жовта, «Скільки?» - синя. Цифра на кубику зверху означає номер запитання з цієї серії.

Запитання

Чому?

  1. Чому линяють плазуни?

  2. Чому жаба довго не задихається під водою?

  3. Чому деякі європейські фермери розводять ропух?

  4. Чому восени жаби стають млявими та повільними?

  5. Чому в легені крокодилів не заходить вода, коли вони пірнають?

  6. Чому «Плачуть крокодили»?

Як?


  1. Як кумка захищається від ворогів?

  2. Як жаба п’є воду?

  3. Як відрізняється ропуха від жаби?

  4. Як полюють квакші?

  5. Як люди використовують плазунів?

  6. Як відрізняється своєю будовою кровоносна система крокодила?

Що?


  1. Що допомагає самцям жаб так голосно квакати в період розмноження?

  2. Що їсть ящірка прутка взимку?

  3. Що відрізняє протея від інших хвостатих земноводних?

  4. Що таке аутотомія? Для яких тварин характерне це явище?

  5. Що придумати в європейських країнах для зменшення гибелі жаб під колесами автомобілів?

  6. Що робила в давнину господиня, котра хотіла, щоб молоко довше не скисало?

Скільки?


  1. Скільки яєць відкладає самка крокодила?

  2. Скільки ребер у жаби?

  3. Скільки пам’ятників жабам споруджено у світі?

  4. Скільки повік у плазунів?

  5. Скільки важить слонова черепаха?

  6. Скільки шкідників може знищити за один сезон трав`яна жаба?




  1. «Чий портрет?»

Кожен учень має дві картки. Учитель показує малюнки різних плазунів та земноводних. Завдання учнів – впізнати тварину (пригадати її назву та приналежність до ряду). Учень, котрий впізнав тварину, піднімає руку, одержує малюнок і кладе його у відповідну колонку таблиці. За допущену помилку учень отримує «штраф» - втрачає бал.


Клас Земноводні Клас Плазуни

Хвостаті Безхвості Безногі Лускаті Черепахи Крокодили


  1. «Підслухана розмова».

Раз на березі ставочка

Стрілись дві кумасі

Й під вербою в холодочку

Кумкали, горласті.


Вам розмову їх до слова

Зараз перекажу,

Але вірити усьому

Зовсім я не раджу.


В чому саме забрехались

Кумоньки зелені,

Треба щоб записали

Швидко ви для мене.


  • Кум – кума, ви сама

Вийшли погуляти

  • Ой сама. Мого дома нема,

Пішов полювати.


Ходить завше бідний тато

На те полювання –

Просять їсти жабенята з вечора до рання.


  • Ну, а ваші справи як,

Дорога кумасю?

  • Та живу собі так – сяк,

  • Як коли удасться.


Та здоров`я вже не те

Що літ тридцять тому,

Сон до мене не іде

Відчуваю втому.


Ось і нині у ночі

Повік не стулила:

Зуб болів і у плечі

Задньому крутило.


Лиш під ранок стихнув біль –

Тільки би б і поспати,

Але ранок на порі,

Мушу уставати,


Доглядати діток, -

В мене їх десяток!,

На зелений бережок

Вивести гуляти.


Вчора старший мій синок –

Вісім днів від роду –

Пострибав на бережок,

Та й упав у воду!


Мали клопоту тоді

Відкачать малого,

Із легенів літр води

Витрясли у нього.


  • А мій старшенький син Квак

Ой до їжі ласий!

На Хрущі він має смак

Й черв`яки – ковбаси.


-А молодшенький син мій

Полюбляє мухи,

Бджіл і шершнів, і джмелів

Теж хапа щодуху,


А середній мій Квашко

Здохлих мух об`ївся,

А до того до всього

Ще й води обпився,


Бешкетує день при дні.

Бабуня Ропуха

Вчора радила мені

М`яти йому вуха.


- Ох і клопіт із дітьми…

-Й те кажіть, любонько.

- Забалакалися ми,

А уже пізненько.


- Прощавайте, кумцю, вже.

- На все добре, мила.

Бог нехай вас береже.

Вам здоров`я й сили.

* * *

Ну то як вам, друзі милі,

Вся оця розмова?

Чи багато в вас довіри

Кожному їх слову?


  1. Загадки.


У зеленому жакеті

Галасує в очереті,

Хоч і плавати мастак,

А не риба і не рак .


«Ква – ква – ква» – вона виводить,

Позира булькатим оком.

Як журавлика угледить –

Прикидається листочком.


Дім у неї – де лоза,

Комарам вода гроза.


Кавалер галантний

Плаває круг дами,

Гребінь виставляє,

Хоть чуба не має.


Лягла під дубочком

Згорнулась клубочком.

Обійди її,

Бережись…


Довгий Омелько,

В траві замелькав

Повзе, звивається

Як називається?


Косоокий Лазар,

По гіллячці лазить,

Здобич видивляється,

В кольорі міняється.


Не літаю, не кричу,

Все сичу, сичу, сичу.

Повзаю по хащах я,

Люди звуть мене…


Голосисті тітки

Розпускають плітки.

Прийде дядько Бусел –

Стане враз тут пусто.


На зеленім острів очку,

На зубчастому горбочку

Сіла пташечка спочити,

Ніжки щоб не замочити.

Раптом з дива я спинився:

Острівок заворушився,

Вбік поплив і із води

Виставив зубів ряди,

Хижо усміхнувсь мені

Й знову зник у глибині.


У канаві мілкій

Плавала тарілка.

Візеруночок в кліточку.

Що ж це таке діточки?


Хоч мене й не видко,

Я твоя сусідка,

Тобі вірно помагаю,

Твій город охороняю

Від личинок і жуків,

Черв`яків і слимаків.

Я – твій друг, а друзів ти

Маєш завжди берегти.


Ввечері край ставу

Слухав я виставу.

Співаки чудові

Знали свої ролі.

Як я став підходить

Плюхнулися в воду.

Хто ж то ті артисти –

Я й не роздивився.


Велетенський і страшенний

Є на світі й звір зелений,

Зуби гострі ніби ніж –

Утікайте всі скоріш!

Бо живе у річці Ніл

Злий і хижий…


Куди повзе – за собою хату везе.


По лужках, бережках

Ходить диво в двох мисках.


Елегантна дама

Встала перед нами,

З боку в бік хитається,

Пильно придивляється

Комір розправляє

Враження справляє.


По траві повзла змія.

Налякався добре я.

Від гадюки біг чимдуж

А то виявився…


Як копав я грядку,

Відкопав загадку:

Грудка грунту сива

Ожила на диво,

Лиш заворушилась

Й знову причаїлась,

Глянь – нема вже неї,

Знов злилась з землею.

Що воно за штука?

Що за дивна грудка.


Люблю причаїтись,

На сонці погрітись,

Від людей сховаться,

А люди бояться.


Нагач ногатий

Окач окатий

З води визирає.


Пустирем Васько ганяв.

Утікачку доганяв.

Та в траві мелькала,

В руки не давалась.

Та вдалось хлопчиську

Підстрибнути близько.

За хвоста вхопився

Й вражено спинився:

«Ось так здобич в мене –

Лише хвіст зелений!»


Біля річки, де трава,

Заховавшись під кульбабу,

Хтось виспівує: «Ква – ква»

Це зелена, мокра…


Що то воно: в воді водиться,

З хвостом родиться,

А як виростає, хвіст відпадає.


Дивний крихітний автобус

По піску кудись поліз,

А тому такий повільний,

Що не має він колій.


Тваринка ця усім відома.

Не йде ніколи вона з дому.

Гуляє, їсть і спить в хатині,

Бо ця хатиночка на спині.


Костяну сорочку маю

І ніколи не знімаю, -

У сорочку костомаху,

Я ховаюся від страху.


  1. Кросворд.

Учні можуть обмінятися своїми кросвордами або використати інші з додаткової літератури.

1.О. Г. Макогон, В. Г. Надворний. Ігри з зоології. Київ «Радянська школа» 1988

2. Г. М. Колесник. Збірник задач і вправ з біології (Зоологія).Тернопіль «Астон» 2001

3. Сидорович М. М. Такий дивовижний світ тварин. Мандрівець Тернопіль 1998

4. К. М. Задорожний. Навчальні ігри на уроках біології. Харків «Основа» 2006.


  1. Конкурс по домашньому завданню.

Учні мали завдання – зібрати вдома матеріали по наступних темах:

  1. Екологічні проблеми плазунів та земноводних нашої місцевості;

  2. Народні прикмети, пов’язані з плазунами та земноводними;

  3. Забобони про плазунів та земноводних;

  4. Цікаві матеріали періодичної преси про плазунів та земноводних;

  5. Кожну тематичну підбірку кожен учень мав розмістити на окремому листку, підписавши своє прізвище. За кожну підбірку учень отримує 0, 1 чи 2 бали – залежно від обсягу зібраного матеріалу.

Здані учнями матеріали вчитель зразу ж (демонстративно) поміщує в папку «Додаткові матеріали про плазунів та земноводних зібрані учнями 8


ІІІ. Підведення підсумків.

Підрахунок балів заробленими учнями, визначення переможця. Виставлення оцінок відповідно до кількості зароблених балів. Нагородження учнів медалями відповідно до зароблених оцінок (золота, срібна, бронзова).


ІV. Домашнє завдання.

Повторити матеріал розділів «Клас Земноводні», «Клас Плазуни». Приготувати запитання для своїх товаришів (наступний урок розпочнеться з розминки – «Перестрілки» запитаннями для повтору матеріалу.

P.S. Якщо залишиться час можна провести:

1. Головоломка «Знайти літеру й слово»

2. Головоломка «Зоожарт»

3. Ігри – вправи:

а) виключи зайвий термін;

б) зрозумій мене.

4. Ігри – змагання:

а) постав мені запитання;

б) хто швидше;

в) повтори і передай;

г) біологічне лото;

д) розсипуха.



Схожі:

Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.» iconЯ І Україна Дата: 14. 12. 2009р. Клас: 2-б тип урок
Мета: розширювати уявлення про світ тварин, про те, що вони об’єднуються в групи: комахи, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі;...
Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.» iconДокументи
1. /2 клас/Урок ь 1 ( Техн_ка безпеки).doc
2. /2...

Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.» iconДокументи
1. /3 клас/Урок ь 1 ( Техн_ка безпеки) 3 клас.doc
Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.» iconКвнз «Харківська академія неперервної освіти» рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики у 2012/2013 навчальному році
Журі встановлено максимальний бал за паралелями: 7 клас – 51 бал; 8 клас – 50 балів; 9 клас – 55 балів; 10 клас – 36 балів; 11 клас...
Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.» iconOverview ІІ клас ІІІ клас (чол) ІІІ клас (жін) ІІІ клас (ком) Sheet 1: ІІ клас

Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.» iconДокументи
1. /Календ-тем. план урок. 1-8 кл.(Музичне мистецтво)/Календ.-тем. планув. урок_в Муз. мст.1-8...
Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.» iconOverview 8 клас 9 клас 10 клас 11 клас Sheet 1: 8 клас

Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.» iconЗвіт про роботу методичної підструктури за І семестр. Доповідь Лівінської Л. В. на тему: «Використання інформаційно-комунікаційних технологій у викладанні суспільних дисциплін»
Шовкун Альона (5-а гімназійний клас), Лівінської Л. В. Височинський Олексій (11-а клас), Лівінська Катерина (5-а гімназійний клас),...
Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.» iconНаказ №480 Про підсумки проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з англійської мови
Волноваського ліцею 08 грудня 2012 року проведено районну олімпіаду з англійської мови. Взяли участь 57 учнів із загальноосвітніх...
Урок з тем «Клас Земноводні. Клас Плазуни.» iconУрок панорама тема: "Плазуни. Різноманітність. Охорона. Значення" Мета: показати різноманітність плазунів, поглибити знання про плазунів при спільній роботі вчителя
Однй так І залишилися біля води й перетворилися на сучасних земноводних. Інші, навпаки, поступово пристосувалися до сухого клімату...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи