На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.» icon

На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.»




Скачати 60.36 Kb.
НазваНа тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.»
Дата конвертації28.10.2012
Розмір60.36 Kb.
ТипПовідомлення
джерело

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ

КРИВОРІЗЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 89


РОЗРОБКА УРОКУ

З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

ДЛЯ 7 КЛАСУ

НА ТЕМУ:

« КИЇВСЬКА РУСЬ ЗА ЧАСІВ РОЗДРОБЛЕНОСТІ. ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКЕ КНЯЗІВСТВО – ПРАВОНАСТУПНИК КИЇВСЬКОЇ ДЕРЖАВИ.»


ВЧИТЕЛЬ ІСТОРІЇ:

ШУГАЙ ОЛЕНА ОЛЕКСАНДРІВНА


КРИВИЙ РІГ

2008


МЕТА: узагальнити та систематизувати знання учнів з найважливіших тем курсу про причини та наслідки драматичних подій на терені Київської Русі в ХІ – ХІІІ ст., про періоди розвитку Галицько-Волинської держави – правонаступниці Київської Русі; розвивати вміння аналізувати інформацію, визначаючи їх причини та суть, оцінюючи їх значення, працювати з картою, підручником; виховувати гордість за свою країну, її історичних діячів.

ОБЛАДНАННЯ: настінна карта, атласи, роздатковий матеріал, мікрофон.


^ ХІД УРОКУ

  1. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

ВЧИТЕЛЬ: продовжуємо працювати над аналізом найдраматичніших сторінок історії України, подіями ХІІ-ХІІІ ст., які призвели до занепаду Києва та про важливу роль Галицько-Волинської держави, яка на ціле століття продовжила існування держави східнослов’янських землях і стала головним політичним центром України. Хто оголосить наш стратегічний план роботи?

( повторити і узагальнити, закріпити здобуті знання)

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ ЗАНЯТТЯ, ОЧІКУВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ УРОКУ.

ВЧИТЕЛЬ: зверніть увагу на проблемне запитання, записане на дошці: « які події минувшини не втратили актуальності сьогодні?»

  1. ^ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

ВЧИТЕЛЬ: сьогодні ваші відповіді оцінюватимуться «успіхами», які потім перейдуть у бали. Скільки балів за урок кожен матиме, таку оцінку й отримає.

ПРИЙОМ «МІКРОФОН»

Методом «мікрофон» учні один за одним визначають подані поняття та терміни, отримуючи за кожну відповідь по1 «успіху» - балу.



  1. роздробленість політична; 11.експансія;

  2. династія; 12. Україна;

  3. децентралізація; 13. боярська опозиція;

  4. суверен; 14. ізгой;

  5. вотчина; 15. спадкова вотчина;

  6. боярська республіка; 16. монголо-татари;

  7. віче; 17. Золота орда;

  8. ярлик;

  9. хан;

  10. баскак;


ПРИЙОМ «ЛАНЦЮЖОК»

  • Пригадаймо основні дати теми. Коли відбулись ці події?

1097р. похід Ігоря на половців

1169р. перша згадка назви «Україна»

1199р. приєднання Києва

1238р. коронування Данила Романовича

1223р. кінець Галицько-Волинської держави.

  • наступне завдання для дівчат: Хто ці історичні постаті?

Андрій Боголюбський; Котян;

Ігор Святославович; Данило Романович;

Володимир; Василько Романович;

Ростислав Володимирович; Інокентій;

Ярослав Осмомисл; Куремса;

Роман Мстиславович; Бурун дай;

Чингісхан; Лев І;

Батий; Юрій І.

  • а ці завдання для хлопців: з якими подіями пов’язані ці географічні назви?



Річка Каяла; місто Дорогочин;

Річка Калка; місто Холм;

Місто Сарай; місто Львів;

Місто Галич; місто Володимир;

(ціна кожної правильної відповіді – 1 «успіх»)

  • а тепер працює весь клас! Що пов’язує ці поняття?

  1. Любецький з’їзд князів;

  • Захоплення Андрієм Боголюбським Києва; - роздробленість Київської Русі Похід Ігоря на половців.

  1. – княжіння Ярослава Осмомисла;

  • об’єднання Волині і Галича - утворення Галицько-Волинської держави

  1. –створення монголо-татарської держави;

  • битва на Калці – монголо-татарське іго- розорення Переяславської та Чернігівської земель, Києва.

(ціна кожної правильної відповіді – 1 «успіх»)

  1. РОБОТА В «ДОМАШНІХ» ГРУПАХ

ВЧИТЕЛЬ: таким чином, ми з вами в основному повторили матеріал. Переходимо до безпосереднього висвітлення основних питань. Для цього ви пересядьте в домашні групи, кожна з яких представлятиме головне питання свого блоку. Тему ми вивчали 5 уроків, за кожен урок відповідає одна домашня група. Кожна група підготувала одне питання свого блоку.

(для виконання окресленого завдання учні пересідають у домашні групи, які попередньо готували питання, виділені вчителем як найважливіші).

  • а тепер слово має спікер 1 групи.

( 1 група представляє питання: «Роздробленість Київської Русі: її причини та наслідки».ціна одного широкого питання – 4 «успіхи»).

  • які питання можна поставити 1 групі стосовно їх теми?

(члени інших груп ставлять запитання до першої групи за темою)

  • феодальне роздроблення Київської Русі, чому саме в ХІІ- ХІІІ ст.а не раніше чи пізніше?

  • питання «темної конячки» ( воно може стосуватись вашої теми а може й ні. Додаток).

(один з членів першої групи йде до дошки і бере завдання під «темню конячкою»; це завдання з історії рідного краю на даний період).

  • основне питання 2 групи – «Утворення Галицько-Волинської держави».

(після виступу другої групи члени інших груп ставлять запитання за їх темою)

  • коли вперше з’являється назва «Україна»? яке місце України в історії Галицько-Волинської держави?

( після відповідей обирають питання «темної конячки»)

  • слово має 3 група. Матеріал, над яким працювала третя група, стосується боротьби Київської Русі проти монголо-татар. Цей матеріал подається учнями за допомогою карти. Слідкуйте уважно, чи використовується матеріал карти і водночас сприймайте фактичний матеріал, бо він ще може стати у пригоді.

(після виступу 3 групи її члени, ставлять запитання іншим групам стосовно своєї теми).

ПЕРЕДБАЧУВАННІ ПИТАННЯ.

  1. які землі були захоплені монголо-татарами?

  2. чому землі Південно-Західної Русі не були повністю приєднані до складу Золотої Орди?

  3. до яких наслідків для Київської Русі призвело монголо-татарське нашестя?

(відповіді на питання «темної конячки»; слово має 4 група)

ПИТАННЯ ДЛЯ КЛАСУ.

  1. чи можна твердити, що особа правителя в Галицько-Волинській державі відіграла велику роль в розвитку цієї держави? Відповідь обґрунтуйте.

(представник 4 групи обирає питання «темної конячки»; учні 5 групи висвітлюють питання «Галицько-Волинська держава за часів наступників Данила Галицького»)

ПИТАННЯ ДЛЯ КЛАСУ.

  • Як можна охарактеризувати становище Галицько-Волинської держави за наступників князя Данила?

(Члени інших груп ставлять запитання за темою. питання «темної конячки»)

  1. ПІДСУМКИ

ВЧИТЕЛЬ: отже, ми підсумували знання з теми дуже важливої в історії України. Ця тема червоною ниткою проходитиме на уроках з зарубіжної та української літератури. Вона широко висвітлюється в народній творчості. І на уроках з теми «Культура Київської Русі, Галицько-Волинської держави» ми будемо торкатись цих подій.

Ця доба залишила славний слід в історії України. А який слід вона залишила в вашій пам’яті? Прийом «Мікрофон». Продовжить думку: « на сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…».

(підраховуємо «успіхи»)

  1. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

  • Період роздробленості Київської русі не пройшов безслідно. Втратив свою могутність Київ, монгло-татари встановили іго над українськими землями. У ці роки Галицько-Волинське князівство слугувало опорою української державності, прийняло велику частину спадщини й тим самим у переломний момент історії зберегло в українців почуття культурної та політичної ідентичності.

Учні складають план до твору-есе: «Які події минувшини актуальні і в наш час?»

  1. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ

Написати твір «Які події минувшини актуальні і в наш час».

ДОДАТОК:

1.До якої держави входила Харківщина у Х-ХІІ ст.?

2.Які торгівельні шляхи проходили по нашій території у ХІІ-ХІІІ ст..

3. Назвіть основні битви з кочовиками на території нашого краю?



Схожі:

На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.» iconТема: «Київська Русь за часів роздробленості»
Господарський розвиток та піднесення політичної ролі окремих міст, що вступили в суперництво з Києвом
На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.» iconЗ. київська русь за часів роздробленості
Кого з кнйзів після утвердження в Києві було вигнано під час повстання киян, спричиненого поразкою Ярославичів від половців на р....
На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.» iconТема: Боротьба Київської Русі. Володимир Мономах «Повчання дітям». Київська Русь і монгольська навала
Розкрити причини й прояви ослаблення Київської держави, показати небезпеку для руських земель князівських міжусобиць, набігів половців...
На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.» iconРеферат на тему: "Культурна самобутність Галицько-Волинського князівства" План І. Вступ Усна народна творчість, освіта І писемність. Галицько-Волинський літопис
Перед тим, як розглянути культурні процеси, які розвивалися в Галицько-Волинській державі, необхідно з’ясувати, які державотворчі...
На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.» iconЛекція Культура Київської Русі та Галицько-Волинської держави. План лекції. Запровадження християнства. Стародавня література, наукові знання та освіта
Успіхи східних слов'ян у розвитку господарства та їхнє об'єднання в єдиній державі сприяли розвитку культури Київської Русі, що досягла...
На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.» iconУрок київська русь
Учитель. Сьогодні ми поговоримо про відоме вже вам письмове історичне джерело літопис «Повість минулих літ». Звідти ми черпаємо основні...
На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.» iconУрок київська русь. Перші князі
Учитель. Сьогодні ми поговоримо про відоме вже вам письмове історичне джерело літопис «Повість минулих літ». Звідти ми черпаємо основні...
На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.» iconКиївська держава за часів правління ярослава мудрого мета

На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.» iconВищий адміністративний суд України
Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація)
На тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.» iconВищий адміністративний суд України
Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація)
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи