Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі icon

Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі




Скачати 102,08 Kb.
НазваТема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі
Юшко Надія Петрівна
Дата конвертації19.01.2013
Розмір102,08 Kb.
ТипДокументи
джерело

Автор: Юшко Надія Петрівна

Розвиток зв'язного мовлення


Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі»


Мета: удосконалювати вміння створювати опис тварини у художньому стилі; розвивати образне мислення, спостережливість, самостійність думки; виховувати любов до тварин.


Методи і прийоми: бесіда, творча робота учнів, робота з підручником, виконання вправ.

Обладнання: картки, ілюстрації, малюнки учнів. Тип уроку: урок розвитку усного і писемного мовлення. ^ Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво, українська література. План уроку

I. Організація учнівського колективу.

II. Створення психологічного настрою.

  1. Перевірка домашнього завдання.




  1. Бесіда про тварин,

  2. Робота з підручником.

  3. Робота за учнівськими малюнками.

  1. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

V. Підготовка до опису тварин за власним спостереженням у художньому стилі.

  1. Вправи на вдосконалення вмінь створювати опис.

  2. Словниково-стилістична робота.

  3. Колективне складання художнього твору – опису за ілюстрацією.

  4. Орфографічна робота.

  1. Інструктаж до письмової роботи.

  2. Творча робота учнів.

VI. Підсумки уроку та завдання додому. Хід уроку

І. Організація учнівського колективу. П. Створення психологічного настрою.

А тепер за парту

Всі сідайте рівно.

І до роботи візьмемось сумлінно.

А зараз прозвучить загадка.

І в зошити запишемо відгадку.

Очі в неї вузенькі, Ніжки тоненькі, Жовтувато-рудий кожушок. Хвіст у неї розкішний — І пухнастий, і пишний, А на кінчику білий пушок.

(Лисиця) Завдання:

  1. виділити синоніми;

  2. дібрати синоніми;

  3. дібрати пестливі слова до відгадки (лисичка, лисеня, лисенятко). III. Перевірка домашнього завдання.

Удома ви повинні були скласти тематичний словник «Свійські тварини»; намалювати улюблену тваринку; виписати з підручників описи тварин.

  1. Бесіда.


— Які оповідання про тварин ви читали? (І. Франко «Фарбований лис», М. Чабанівський «Вірний», В. Земляк «Тихоня», Є. Гуцало «Лось», В. Близнець «Кривенька», а також казки — «Рукавичка», «Солом'яний бичок», «Пан Коцький»...)

  1. Зачитати тематичний словник «Свійські тварини»: кінь, корова, свиня, собака, кішка, овечка, ягнята, лоша, лошатко, корівка, корівонька, телятко, теличка, киця, киценька, кицюня, поросятко, песик, цуценятко, кроленятко, кролиця.

  2. Зачитати описи тварин.


«Спереду ішов вожак Пум — горбатий, крижастий зубр з широч могутніми грудьми».


«Це зубреня було голубого кольору, пухнасте в кучерях. Воно ледве ст тоненьких ніжках і навіть похитувалось, а зубри дихали на маля, бояли воно не замерзло».


«Зубреня підросло, стало сильнішим. Голубу шерсть змінило на буру, і з'явився горб, а на

лобі прорізались ріжки — надійна і грізна зброя зубрів» (Із оповідання Я «Господар пущі»).

  1. Робота з підручником. Йдучи од лісу, подумай, хто ти... Як треба ставитись до тварин?

  2. Робота за малюнками. (Учень розповідає, кого намалював, які фарби чому?)


^ IV. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація нав
діяльності.



З ваших малюнків я довідалась, що в кожного є улюблена тваринка. В дбаєте про неї? Всі ми, і дорослі, і малі, повинні захищати і любити твари завдання: вчитися описувати тварину за власним спостереженням у худе стилі.


^ V. Підготовка до опису тварини за власним спостереженням у худо
стилі.



Вправи на вдосконалення вмінь створювати опис відповідно до художнього стилю.


Завдання 1.


Прочитати тексти, вказати тип і стиль мовлення. Що є «відомим» і «н реченні опису тварин? Науковий опис


Лис — хижий ссавець родини собачих. Має довгий хвіст та руде хутро. Голова та тулуб продовгуваті. Ноги короткі, міцні. Живиться плодами, різними травами, м’ясом.

Художній опис.

На зріст лисеня було таке, як маленька кішка. Лапки здавалися міцний тулуб був маленьким та худеньким.


Велика голова, з гострим носом і настороженими вухами, веселі, крч ґудзики, оченята і рухливий кінчик носа робили лисеня страшенно кумедні


Хутро сірувато-сіреньке з темнуватими розводами, шийка, щічки та жие білими.


(На дошці записати речення).


В Н В Н Н

Лапки здавалися міцними, але тулуб був маленьким та худеньким.

(«Відоме» — В, «Нове» — Н) Висновок-пояснення вчителя.

Опис тварини складається із сукупності описів окремих частин. «Відс описі є назва цих частин. «Новим» є ознаки. Епітети й порівняння від ознаку предмета, тому ці художні засоби виконують роль «нового».


Яка відмінність між художнім і науковим описом?


Науковий опис точно й послідовно називає ознаку предмета.


Художній опис відображає предмети в яскравій, образній формі : емоційного впливу на читача.


Завдання 2.


Прочитати. Виділити в реченнях художні засоби. Пригадати визначення порівнянь. Яка роль художніх засобів у художніх образах? Визначите уривка.

  • Песик був чорний, як галка, тільки на грудях біла маніжка, квітка на лапки, ще кінчик хвоста мов у сметану вмочений. Вушка вгору, так і стр кожного, очі веселі, все сміються, як у людини.

  • Мурчик — добрий і лагідний кіт. Він великий, пухнастий, вогнені Мордочка, груди й кінчики передніх лапок біленькі. Очі великі, зелені вони горять, мов ліхтарики, зеленим вогнем. Він гордо піднімає ві пишний хвіст і нечутно ступає по підлозі м'якенькими лапками. Довгі ледь закручені на кінчиках. У вухах — м'якенька кучерява шерсть.

Мурчик дуже охайний. Після сніданку він довго й старанно миє мордочку, вуха і шию.

  • Епітети — художнє означення, яке дає образну характеристику пред особі, явищу. В ролі епітетів виступають прикметники, іменники.

  • Порівняння — це тропи, в яких пояснення одного предмета подає допомогою іншого, подібного до нього.


(Художні засоби роблять опис виразнішим.)


Завдання 3.


Довести, що опис складений у художньому стилі. Чи можна зробити в про ставлення автора до тварин? Яке це ставлення? Додати самостійно с речення — кінцівку, яке передавало б ставлення до описуваної тварини.


Бекас — невеличкий болотний птах, сіренький з біленьким на пузі пі дуже меткий. Він має витягнутий, дуже довгий дзьоб, довгенькі, циб; зривається з характерним для нього криком і летить, як навіжений, зигза Остапом Вишнею).


Цей текст належить до художнього стилю. Тут ужито слова із зі зменшеності, пестливості (невеличкий, сіренький, пір'ячко, довгенькі синоніми (витягнутий, довгий, довгенькі, цибаті); антоніми (сірев біленький, невеличкий — меткий).


Завдання 4.


1. Прочитати текст, визначити тему, основну думку. Вказати зачин і Скласти план, усно переказати.


Ондатра — маленька і цікава тварина. Дуже прудка. Має видовжене тії хвостик. Загальне забарвлення тваринки руде. Хвіст і голова темні, чер Гарна голівка звірка прикрашена чорними очима. Вони схожі на вуглики. Носик в ондатри коричневого кольору. Мордочку прикрашаї цупкі вусики. Лісовий мешканець має маленькі й заокруглені в ховаються за довгою пухнастою шерстю. Лапки білясті, короткі. Ним захищається від ворогів, адже вона швидко і хутко бігає.

Ондатра — лагідна за вдачею тварина.

Тема тексту — тваринка ондатра.

Основна думка — ондатра — красива, цікава лісова тварина.


Орієнтовний план

  1. Онадатра – лісовий звірок

  2. Дуже прудка.

  3. Забарвлення тваринки.

  4. Гарна голівка.

  5. Вдача звірка.

2. Словниково-етилістична робота. Завдання 5. Самостійна робота.

Дібрати антоніми, 2-3 утворених словосполучень ввести в речення (усно).


Меткий птах — повільний птах Ноги криві — ноги прямі Шерсть шор шерсть гладенька Маленька голівка — масивна голова Тулуб корої продовгуватий тулуб Дужа істота — слабка істота

Плями темні — світлі плями

Куций хвіст — довгий хвіст

Ніс сухий — ніс мокрий

Вуса обвислі — вуса прямі

Кігті гострі — кігті тупі

Очі сумні — очі веселі

Завдання 6.


Дібрати синоніми до слова тварина — чотириногий друг, бігун, дужа звірок, лісовий мешканець, улюбленець, «брат менший».

Завдання 7.

Дібрати зменшувально-пестливі слова з епітетами. Голова — голівка, голівонька (вузька, красива).

Тварина — тваринка (рідкісна, обережна, сторожка, прудка, малопомітна,. агресивна, похмура).


Хвіст — хвостик (пухнастий, пишний, довгий).

Звір – звірок (величенький, сильний, красивий).

Очі – оченята (сірі, похмурі, порожні, веселі).

Лапи – лапки (маленькі, довгенькі, цибаті, міцні).

Шерсть — гладенька, густа, блискуча, шорстка. Шия — шийка (коротка, пряма, довга, гнучка), Спина — спинка (м'язиста, коротка),

Кіт — котик, киця, кицюня, кошенятко.

3.Колективне складання художнього твору-опису за ілюстрацією.

Орієнтовний план

  1. Порода тварини, де живе.

2. Зовнішній вигляд істоти.

а) розмір, форма тулуба;

б) голівка;

в) колір шерсті.

3. Характерні звички.

4. Чим приваблює тваринка?

5. Орфографічна робота.

Повторення вживання великої літери у кличках тварин.

Кома між однорідними членами.

Тире між підметом і присудком, вираженим іменником у називному відмінку. 6. Інструктаж до творчої роботи.

Текст твору повинен мати зачин, основну частину, кінцівку. Текст повинен розкривати тему (моє цуценя; лісовий мешканець; улюбленець відвідувачів зоосаду) та підпорядковуватись основній думці (ставлення до описуваної тварини, впевненість в тому, що «брати менші» потребують піклування).


7. Творча робота учнів на чернетках.


Vl. Підсумок уроку та завдання додому.

^ УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА


ТЕМА. Література рідного краю. Поетична Сквирщина

МЕТА: познайомити учнів із творчістю Сквирської поетеси

Левчук Лариси Михайлівни,показати її майстерний доро-бок,звернути увагу на тематику,ідейну спрямованість, пошук нових форм;розвивати естетичні смаки,спостереж-ливість учнів,уміння відчувати образне слово;виховувати любов до свого краю,до справжньої поезії.

Обладнання: виставка поетичних збірок.

Тип уроку: урок-екскурсія ХІД УРОКУ

  1. Мотивація навчання школярів

  2. Вступне слово вчителя.

Читання вірша Л.Левчук»Люблю тебе всім серцем, . Україно!»

  1. Оголошення теми,мети та завдань уроку.

  2. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу Слово вчителя.

Сьогодні до нас завітала поетеса-землячка Левчук Лари Михайлівна.Ми матимем змогу послухати нові вірші,подискутувати,запитати і висловити власну думку.

  1. Слово надається Левчук Л. М. (Левчук Л. М.читає вірші)

  2. Бесіда з учнями

Чим вразили і схвилювали вас поезії?

Які думки виникали у вас,коли звучали поетичні рядки*/

Які провідні мотиви творів,що ми чули на уроці?

  1. Поетичні твори читають учні.


Що цікавого почули і взяли для себе з цих творів?

  1. Обмін думками та враженнями від почутого на уроці. Запитання учнів до Левчук Л.Д.

З чого ви черпаєте натхнення?

Як довго ви можете писати один вірш?

Улюблена ваша тема?

У якому році вас прийняли до Національної спілки журна­лістів України?

Що найбільше цінуєте в житті?

  1. Заключне слово вчителя


Домашнє завдання:написати твір-мініатюру(вірш)

«Світ навколо мене—це поезія»



Схожі:

Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі iconУрок української мови у 7 класі на тему
«письмовий твір – опис місцевості на основі особистих спостережень І вражень у художньому стилі»
Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі iconЗагальнолюдські моральні цінності – які вони? Твір-роздум у публіцистичному стилі
Розвивати логічне мислення учнів, навчити створювати власні висловлювання, добирати аргументи, приклади, робити висновки
Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі iconУсний твір – опис за картиною Типи мовлення
В описі дається характеристика людей, предметів, явищ природи шляхом перелічення їх головних ознак
Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі iconТема: у царстві тварин
Мета: закріпити знання про тваринний світ, його різноманітність та роль в біосфері, виявити взаємозв’язок людини і тварини, збагатити...
Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі iconЗаява про звільнення з роботи за власним бажанням
На підставі ст. 38 Кодексу законів про працю України прошу звільнити мене з посади за власним бажанням
Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі iconПедагогічний всеобуч для батьків «Гра власним життям — загроза суїциду підлітків»
Акцентувати увагу батьків на аморальності гри власним життям та небезпеці такої пове­ дінки
Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі iconТвір-опис зовнішності людини за картиною т. Г. Шевченка «автопортрет 1840 року»
Півненко людмила іванівна. Комунальний заклад освіти «березнуватівська сзш-1-111 супенів» вчитель української мови та літератури
Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі iconСтилі, типи І жанри мовлення мета
Мета: а систематизувати й узагальнити основні відомості зі стилістики тексту; поглибити знання про стилі, типи І жанри мовлення;...
Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі iconКонспект уроку Тема Способи живлення тварин. Ланцюжки живлення Природознавство, 3 клас Розділ. Жива природа Вчитель Кондрат Г. О. Тема
Мета: формувати поняття «рослиноїдні», «хижі» та «всеїдні» тварини; збагатити знання учнів про тварин
Тема: Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі iconУрок з математики та природознавства у 2 класі
Тема. Закріплення вивченого матеріалу. Віднімання та додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Як тварини готуються...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи