Розробка уроку на тему icon

Розробка уроку на тему




Скачати 72,57 Kb.
НазваРозробка уроку на тему
Дата конвертації11.04.2013
Розмір72,57 Kb.
ТипДокументи
джерело


Міністерство освіти і науки молоді та спорту України
Диканський районний відділ освіти
Районний методичний кабінет


Розробка уроку на тему:

Вступ до органічної хімії. Органічні речовини.

Особливості будови органічних речовин”

з хімії для 9 класу

Підготувала

Кушніренко Аза Іванівна

Вчитель вищої

кваліфікаційної категорії,

Вчитель-методист

Диканської гімназії №2

Диканька

2012

Тема: Вступ до органічної хімії. Органічні речовини. Особливості будови органічних речовин.

Мета: визначити предмет вивчення органічної хімії; ознайомити учнів з різноманітністю органічних сполук, поняттям «елементи-органогени»; з’ясувати особливості органічних сполук, порівняти їх з неорганічними; розглянути основні етапи розвитку органічної хімії; довести єдність живої та неживої природи.

Матеріали: зразки органічних сполук (цукор, поліетилен, пластмаси, нафта, стеарин, розчин оцту), склянки з водою, зразки неорганічних сполук (кухонна сіль, сода, мідь, залізо), вода, органічний розчинник.

Обладнання: сірники, ложка для згоряння речовини, металевий ковпачок для гасіння вогню, колекції з природними й синтетичними органічними речовинами.

^ Базові поняття та терміни: органічні речовини, органічна хімія, елементи органогени, природні й синтетичні органічні речовини, класифікація органічних сполук.

^ Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи навчання: словесні, пояснювально-ілюстративні, репродуктивні, частково пошукові, дослідницькі, інтерактивні, метод притягнення уваги.


Структура уроку:

  1. Організаційний етап……………………………………………..3хв

  2. Мотивація навчання…………………………………………………5хв

  3. Актуалізація опорних знань………………………………………………2хв

  4. Вивчення нового матеріалу………………………………………….15хв

  5. Узагальнення та систематизація знань………………………………….15хв

  6. Домашнє завдання…………………………………………………..2хв

  7. Підбиття підсумків уроку………………………………………….3хв



Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання. Облік присутніх.

ІІ. Мотивація навчання

Використання інтерактивної технології «Поняття про…»

Демонструються учням предмети, що містять в собі органічні речовини і пропонується визначити: що об’єднує ці предмети? (учні висловлюють припущення)

Пояснюю, що вивчатиметься в новій темі, називаю тему уроку, мету, щодо вивчення органічних речовин та питання, які необхідно розглянути на цьому уроці з теми.(слайд №1,2)

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда (слайд №3)

  1. Дайте визначення речовини.

  2. Назвіть фізичні властивості речовини. Від чого вони залежать?

  3. Як класифікуються хімічні речовини?



IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Предмет органічної хімії та її виникнення як науки. Медіалекція (з демонстрацією слайдів).

Ви вже знайомі з багатьма хімічними речовинами і знаєте, що їх можуть утворювати атоми майже будь-яких хімічних елементів.

Виконуємо вправу.

Дано формули речовин:  , , ; , KOH, , CaO,, CCOOH. Виберіть ознаку для класифікації та розділіть на дві групи ці речовини. (слайд №4)

Отже, в основу класифікації ми взяли наявність атомів Карбону (слайд №5). На сьогодні відомо понад 20 млн. різноманітних речовин, до складу яких входять атоми Карбону. Речовини на основі атомів Карбону називаються органічними (слайд № 6, 7).

Переворот в уявленні про органічні речовини і бурхливий розвиток органічної хімії почалися з відомих синтезів. (слайд №8)

Ці синтези стали початком бурхливого розвитку нового напряму хімії – органічної хімії, зруйнували стіну між органічними та неорганічними сполуками.

2. Поняття про органічні речовини.

Розрізняють органічні: природні і синтетичні сполуки Карбону (слайд №9)

Основою органічних сполук є Карбон. Яка причина того, що утворює таку величезну кількість сполук?

Це пояснюється двома важливими властивостями атомів карбону

(слайд № 10)

Незважаючи на все різноманіття органічні сполуки мають деякі спільні властивості (слайд №11)

  1. Класифікація органічних сполук.

Для вивчення органічних речовин їх розділяють на окремі класи, відповідно до будови або властивостей. Розглянемо класифікацію органічних сполук.

Органічні сполуки класифікують:

- За складом (слайд №12)

- За будовою карбонового скелета. (слайд №13)

- За кратністю хімічного зв’язку (слайд №14)

- За функціональними групами (слайд №15)

^ V. Узагальнення та систематизація знань.

1. Визначення спільних і відмінних ознак органічних і неорганічних сполук.

Робота в групах.

  • Групи виконують отримані завдання, заповняють таблиці.

Завдання для експериментаторів.

  1. Розгляньте зразки органічних і неорганічних речовин. Опишіть їх фізичні властивості. Випробуйте розчинність їх у воді і органічному розчиннику. Підпаліть та зробіть висновок про термостійкість органічної речовини.

  2. На підставі експерименту заповніть таблицю, порівняйте властивості органічної і неорганічної речовини, зробіть висновок.

Приклади речовини для дослідження

I группа: цукор, поліетилен, кухонна сіль, цинк

II група: папір, розчин оцету, залізо, сода

^ Завдання для теоретиків.

Уважно прочитайте текст:

Особливості органічних сполук.

Майже всі органічні сполуки мають молекулярну будову. Для них характерні порівняно низькі температури плавлення і кипіння. За звичайних умов це гази, леткі рідини, або легкоплавкі тверді речовини. Більшість їх має запах.

Як правило, органічні речовини горючі і при нагріванні розкладаються, на відміну від неорганічних сполук. Багато з них нерозчинні у воді, а розчини їх не проводять електричного струму. Це говорить про наявність в органічних сполуках ковалентних неполярних, або слабополярних хімічних зв’язків.

При повному спалюванні органічних речовин утворюються вуглекислий газ і вода. До складу органічних речовин входять атоми Карбону, Гідрогену і Оксигену, Нітрогену, іноді – Сульфуру, Фосфору, галогенів.

Пригадайте властивості неорганічні речовин і порівняйте їх з особливостями органічних сполук, заповніть таблицю і зробіть висновки щодо єдності живої та неживої природи.

Критерії порівняння

Органічні речовини

Неорганічні речовини

Елементний склад







Будова речовини







Типи хімічних зв’язків







Фізичні властивості







Розчинність







Термічна стійкість









  1. ^ Поширеність і застосування органічних речовин.

Бесіда

-Де трапляються органічні речовини?

-Де застосовують органічні речовини?

-Яке значення мають органічні речовини в природі, у житті людини?

Проводиться обговорення і робиться висновок про значення органічних речовин у природі і житті людини(слайд№16)


^ 4. Єдність органічних і неорганічних речовин.

Теза: чіткої межі між органічними та неорганічними речовинами не існує.

Наведіть аргументи, що ілюструють дану тезу.

Аргументи:

  1. Із неорганічних речовин утворюються органічні та навпаки, наприклад…;

  2. Існують речовини, що за наявністю атомів Карбону мають належати до органічних, але за властивостями подібні до неорганічних сполук, наприклад…;

Після відповідей учнів заповнюється схема на дошці

Органічні речовини Неорганічні речовини

(Н₂СО₃, СО, СО₂, МеСО₃)

^ VI. Домашнє завдання.

  1. Вивчити §16. Впр. 155, 156 (с.103)

  2. Доведіть тезу: органічну хімію вивчати необхідно.

VII. Підбиття підсумків уроку

Чи ви отримали відповіді на питання, які були поставленні на початку уроку.


Список використаної літератури

  1. Л.П. Величко - «Хімія 11» - М.: «Освіта», 2011 – C.220;

  2. О.В. Григорович – «Хімія. 9 клас: Плани – конспекти уроків» - М.: «Ранок», 2009 – С.304;

  3. А.В. Домбровський – «Хімія 10-11» - М.: «Освіта», 1998 – С.: 192;

  4. П.П. Попель «Хімія 9 клас» - М.: «Академія», 2009 – С.: 232;

  5. Й. Я. Ривкінд «Інформатика 10 клас» - М.: «Генеза», 2012 – С.: 296;

  6. Інтернет мережа: www.teacherjournal.com.ua

  7. http://osievskaja.narod.ru



Додати документ в свій блог або на сайт


Схожі:

Розробка уроку на тему iconЗагальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Розробка інтерактивного уроку з математики на тему
Тема. Знаходження значень виразів. Повторення таблиць множення І ділення числа 2

Розробка уроку на тему iconРозробка уроку з фізичної культури в 3 класі на тему: «Урок гімнастики»
«Дотримуйся правил техніки безпеки»; свисток; гімнастичні лави та мати; кеглі; скакал­ки; обручі

Розробка уроку на тему iconТетерівська зош І-ІІІ ступенів імені Ніни Сосніної
Розробка інтегрованого уроку (навчання грамоти, математика, трудове навчання) у 1-му класі на тему

Розробка уроку на тему iconРозробка уроку з математики у 5 класі на тему
Дидактичні: повторити основні поняття з теми: «Множення і ділення десяткових дробів»; звернути увагу на практичний зміст математичних...

Розробка уроку на тему iconМетодична розробка відкритого уроку виробничого навчання на тему: «Підготовка І обробка керамічних плиток» Підготував майстер в/н Роман М. М. Хуст – 2011рік Вступ
Навчальна мета: сформувати первинні уміння та навички з підготовки і обробки керамічної плиток

Розробка уроку на тему iconТема: Мій улюблений герой книги. My favourite book’s character. Мета
Розробка уроку з англійської мови у 6 класі (з поглибленим вивченням іноземної мови) на тему “ My favourite book’s character” за...

Розробка уроку на тему iconНовов’язівська сзш І – ІІІ ступенів Розробка уроку в 11 класі на тему: «Органічні сполуки й здоров’я людини. Поняття про синтетичні лікарські препарати (на прикладі аспірину)»
Органічні сполуки в продуктах харчування, воді й повітрі, їхній вплив на здоров’я людини

Розробка уроку на тему iconМетодична розробка та вимоги до неї
Методична розробка це посібник, що розкриває форми, засоби, методи навчання, елементи сучасних педагогічних технологій або самі технології...

Розробка уроку на тему iconРозробка уроку з англійської мови

Розробка уроку на тему iconРозробка уроку музики в 5 класі на тему: «Пісня без слів»
«Пісня», «Пісня без слів». Формувати здатність до інтерпретації музики, опанування необхідних вокально-хорових навичок. Розвивати...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи