Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку icon

Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку




Скачати 37,09 Kb.
НазваУрок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку
Дата конвертації21.10.2012
Розмір37,09 Kb.
ТипУрок
джерело

№8.Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ»


Цілі уроку:


  1. Показати внутрішній зв’язок між поетичними сприйняттям природи та її науковим описом, взаємозбагачення науки і мистецтва.

  2. Навчити в ході спостережень за природними явищами бачити прекрасне; виховувати дбайливе ставлення до природи.

  3. Вивчити закони заломлення світла і показати їхній прояв у природі і застосування в побуті і техніці.

  4. Формувати навички проведення фізичного експерименту, розвивати уміння логічно й образно виражати свої думки.


Обладнання:

  1. Слайди: «Природа. Оптичні явища.»

  2. Магнітофонний запис оркестрової музики.

  3. Комплект приладів для демонстрації законів заломлення.

  4. Прилади для фронтальних експериментів.


Хід уроку.

  1. Вступ – створення емоційного настрою На тлі оркестрової музики демонструються слайди: «Природа. Оптичні явища», «Подорож у світ прекрасного!».

  2. ^ Постановка теми і мети уроку.

Учитель. Проблема світла. Світло – найтемніша пляма у фізиці. З найдавніших часів, ще задовго до древніх греків, коли, як про це говорить легенда, Аполлон роз’їдав у вогненній колісниці по небу, і до наших днів, коли проспекти наших міст потопають у сяйві вогнів, світло задаровувало людину і водночас уявлялося їй нерозв’язною загадкою. Ніщо в природі не було настільки невловимим, жоден секрет природа не охороняла так ретельно, як секрет про те, що ж являє собою світло насправді. На цій підставі світло часто називали найтемнішою плямою у фізиці. Однак, незважаючи на це, світло дозволяє нам пізнавати навколишній світ за допомогою нашого зору набагато більше ніж ми могли б це зробити за допомогою всіх інших органів почуттів, разом узятих.


Уже самий факт існування світла достатній для того, щоб викликати ряд питань. Наприклад: Чи має світло вагу?Чи займає воно простір? Чи ударяє світло тіло при паданні на нього? Якщо світло не може пройти крізь тонкий лист картону, то як воно проходить крізь товсте скло? Чому утворюється тінь?Чому утворюється веселка? Чому ми бачимо навколишній світ у різних кольорах? Це тільки деякі з питань, на які ми спробуємо відповісти, вивчаючи СВІТЛО.


^ 3. Вивчення нового матеріалу.


С.І. Вавилов зазначав: « Весь зміст фізики, зрештою, зосереджений утрьох основних розділах: у вченні про речовину; вченні про силові поля і вченні про світло як важливому окремому випадку попередніх ». Оптика – розділ фізики, що вивчає природу світла, закономірність світлових явищ і взаємодію світла з речовиною.


Геометрична оптика – розділ оптики, у якому вивчаються закони поширення світла в прозорих середовищах на основі уявлення про світловий промінь.


^ Заломлення світла.


Дослід 1.Заломлення світла. Заломлення світла. Закон заломлення.

Фронтальний експеримент: « Заломлення » олівця в склянці з водою.

Кодограма – Закони заломлення світла. Дослід з монетою на дні чашки.


Дослід 2. Повне внутрішнє відбиття.


Фронтальний експеримент:

а) Опустити в склянку з водою порожню пробірку. Подивитись на неї зверху.

б) Подивитись на грані тригранної призми.

^ Прояви у природі: бульбашки повітря у склі, у воді; алмаз, краплі роси, діаманти, міражі.

Ви не раз спостерігали таке: дивлячись на сильно нагріту літнім сонцем асфальтну дорогу , що зникає вдалині, добре бачили «калюжі» на цій дорозі, хоча вона була зовсім сухою і до калюж не можна доїхати: вони увесь час відступали. Це міраж: він називається нижнім і виникає над сильно нагрітою поверхнею. Його причина – заломлення світла! ( Кодограма верхнього міражу. )

…Жителі міста Ломоносова, що в передмісті Санки-Петербурга, іноді чітко бачать у повітрі будинки і вулиці північної столиці. Це верхній міраж! Ось такі чудеса робить заломлення світла! ( Кодограма верхнього міражу летучий голландець, кораблі-примари.)

Застосування повного відбиття: освітлення підвалів, перископ, бінокль, проектори, волоконна оптика.

Демонстрації:

  1. Приклад для демонстрації повного відбиття.

  2. Приклад для демонстрації промислового світловода.



^ 4.Узагальнення і закріплення вивченого матеріалу.

1. Повторення пройденого матеріалу за кодограмами.

2. Розв’язання задач.


5. Домашнє завдання.


1. Опорний конспект за темою уроку.

2. Провести спостереження про результати в зошиті.


1.Розглянте лист рослини, покритий росою. Чому він здається сірим? Подивіться на нього під різними кутами. Опишіть і поясніть те, що спостерігається.

2. Помітьте на невеликій глибині камінчик. Спробуйте потрапити в нього кінцем ціпка. Переконайтеся, що чим під меншим кутом до поверхні води доводиться дивитися на нього, тим складніше потрапити. Поясніть явище, спостерігаються.

3. У спекотну сонячну погоду подивіться на зоряне поле. Опишіть і поясніть, що спостерігається.


Відбиття і заломлення світла.

  • Наряджайся, дивлячись у дзеркало, виправляйся, дивлячись на людей.

  • Який ти, таке і твоє відбиття в дзеркалі.

  • Сонце сяє, а місяць тільки світить.

  • Гарна квітка в дзеркалі, так не візьмеш, близько Місяць, так не дістанеш.

  • Алмаз і в баговинні видний.

  • Навіть краще дзеркало не відбиває зворотної сторони речей.

  • Що на дзеркало нарікати, коли рожа крива.

  • Не все то золото, що блищить.

Додати документ в свій блог або на сайт


Схожі:

Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку iconУрок 19. Проходження світла в різних оптичних середовищах. Заломлення світла на межі двох середовищ Мета уроку
Урок 19. Проходження світла в різних оптичних середовищах. Заломлення світла на межі двох середовищ

Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку iconСонце це Лінія вздовж якої поширюється світло
Тема уроку: «Поширення світла в різних середовищах. Заломлення світла на межі двох середовищ.»

Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку iconТема: Заломлення світла
Мета: сформувати поняття учнів про заломлення світла при проходжені світла на межі різних середовищ, роз’яснити закони відбивання...

Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку iconУрок фізики в 11 класі Тема уроку
Мета. Пояснити явище дисперсії світла. Показати причину залежності швидкості поширення світла в речовині від його кольору. На практичних...

Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку iconУрок 20. Дисперсія світла. Спектральний склад світла. Кольори Мета уроку
Мета уроку: сформувати уявлення про дисперсію світла, про спектральний склад білого світла, про кольори та їх сприймання

Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку iconУрок 16. Оптичні явища в природі. Джерела та приймачі світла. Світловий промінь. Прямолінійне поширення світла. Сонячне й місячне затемнення Мета уроку
Мета уроку: формування основних понять геометричної оптики; пояснення причин утворення тіні, сонячних і місячних затемнень

Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку iconУрок відкриття нового знання Клас: 3 Тема уроку. Речення Тип уроку: внз (урок відкриття нових знань) Основні цілі уроку
Розумові операції: аналіз, аналогія, порівняння, синтез, узагальнення, класифікація

Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку iconРозробка уроку з фізичної культури в 3 класі на тему: «Урок гімнастики»
«Дотримуйся правил техніки безпеки»; свисток; гімнастичні лави та мати; кеглі; скакал­ки; обручі

Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку iconКонспект уроку з математики у 6 класі на тему «Чи можна обчислити красу» урок з математики у 6 класі вчитель Козій В. М. Тема «Чи можна обчислити красу»
Мета: Ознайомити учнів з прикладами відомих пропорцій в живій природі,cкульптурі,архітектурі,живописі,музиці;вчити учнів знаходити...

Урок у 7 класі на тему «Заломлення світла на межі двох середовищ» Цілі уроку iconКонтрольна робота по темі: «хвильова І квантова оптика» Оцінка за роботу
Сформулюйте закон заломлення світла

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи