Виховна година до Дня Соборності та Свободи України icon

Виховна година до Дня Соборності та Свободи України
НазваВиховна година до Дня Соборності та Свободи України
Дата конвертації01.12.2012
Розмір87.9 Kb.
ТипДокументи
джерелоВиховна година

до Дня Соборності та Свободи України

«Подія, що пережила час»
Мета: Поглибити знання учнів про історію виникнення свята Соборності України. Пригадати ст. 20 Конституції України. Ознайомити з цікавими фактами про Україну. Виховувати патріотичні почуття та повагу до державної атрибутики. Викликати інтерес до вивчення історії України.

Обладнання: Державна символіка, Конституція України, комп’ютер.

 

^ Класний керівник: Зайченко Т.Г.


Хід виховної години

Історія свята

Вчитель: День Соборності відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Саме тоді на площі перед Київською Софією відбулася подія, про яку мріяли покоління українських патріотів: на велелюдному зібранні було урочисто проголошено злуку УНР і ЗУНР.

1учень:У тяжкій і тривалій боротьбі за національне визволення, утвердження власної державності наш народ не раз переживав як гіркі, так і радісні події. Одна з таких сторінок нашого минулого – боротьба українського народу за соборність своїх земель.

2 учень: Так вже розпорядилась історія, що упродовж століть наш народ та землі України були розрізнені, належали до інших держав: Російської імперії, Польщі, Австро-Угорщини. Тож споконвічною мрією українців було об’єднання розрізнених частин України в межах однієї держави. Західноукраїнські землі входили до складу Австро-Угорщини, але, на відміну від східних земель, тут українці мали ряд політичних свобод і всебічно розвивали культурне та громадсько-політичне життя.

3 учень: З початком Першої світової війни у Галичині було створено Головну Українську Раду (пізніше – Загальна Українська Рада), яка відстоювала інтереси українців. Євген Петрушевич, Євген Левицький, Кость Левицький, Семен Вітик – одні з перших виступили з ідеєю соборності України. На їх думку, ця дія відповідала б найвищому ідеалові української нації. У численних їх промовах відкрито пропагувались ідеї злуки всіх українських земель. 9 жовтня 1918 р. на засіданні австрійського парламенту майбутній глава уряду ЗУНР К.Левицький висловив загальне прагнення галицького народу до Києва. 20 жовтня 1918 р. на багатотисячній маніфестації у Львові відомий західноукраїнський політичний і громадський діяч С.Вітик закликав до негайної злуки з Великою Україною.

4 учень:  Підвищений інтерес до соборності серед громадсько-політичних діячів Галичини був невипадковий. Передбачаючи швидкий занепад Австро-Угорщини, українці боялися, щоб Галичина не відійшла до складу Польщі. Тому 18-19 жовтня 1918 р. у Львові відбувся з’їзд політичних і громадських діячів українських земель у складі Австро-Угорської імперії, на якому було створено Українську Національну Раду. З’їзд від імені Ради видав постанову, яка окреслювала українську етнічну територію в Австрії та зазначала, що «...ця українська національна територія стає українською державою». На жаль, така заява не мала практичного значення, і важлива лише як вияв політичної думки і волі українців Галичини.

5 учень: У середині листопада 1918 р. Австро-Угорська імперія розпалась під впливом революційних подій у країні. І вже 1 листопада війська Української Національної Ради захопили Львів, проголосивши створення Української держави. А 13 листопада за новоутвореною державою закріпилася назва Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). Тож одним із найважливіших завдань уряду ЗУНР було об’єднання усіх українських земель в одну державу. Але поки гетьман Павло Скоропадський володарював у Києві, ця мета була недосяжною.

6 учень: Ситуація змінилася, коли на зміну гетьманату до влади прийшла Директорія, було відновлено Українську Народну Республіку та її закони. Як можна було сподіватись, Директорія поставилась дуже прихильно до ідеї соборності. Як наслідок ініціатори об’єднавчого руху представники Державного Секретаріату ЗУНР – Дмитро Левицький, Лонгин Цегельський, члени Директорії Володимир Винниченко, Симон Петлюра, Панас Андрієвський, Федір Швець 1 грудня 1918 року підписали у Фастові передвступний договір про наміри об’єднати населення і території обох утворень в одній державі. Обидва уряди зобов’язувалися в найкоротший час здійснити це об’єднання. Даний договір, викликавши схвалення українського загалу, став, по суті, першим і основним актом соборності. Після нього значно активізувалася боротьба за ідейно-політичну і територіальну консолідацію українців усіх земель. Перше рішення у цьому напрямі зробила Українська Національна Рада, яка 3 січня 1919 року одностайно прийняла ухвалу про злуку Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою.

1 учень: Об’єднавчий рух, який наприкінці 1918 – початку 1919 року охопив майже всю Україну, досяг свого апогею і в двадцятих числах січня перемістився в столицю УНР. Київські видання друкували численні статті, інформації, інтерв’ю, присвячені об’єднанню українських республік.

2 учень: Директорія і Рада Народних Міністрів призначили урочисте святкування об'єднання УНР і ЗУНР на 22 січ­ня. Мабуть, це було не випадково, бо вказаний день збігався з річницею історичного IV Універсалу Цент­ральної Ради, згідно з яким УНР проголошувалась са­мостійною, незалежною державою. Отже, він мав стати днем подвійного всенародного свята – Неза­лежності й Соборності.

3 учень: І ось настав день, за який українці боролись упродовж багатьох століть. Уранці 22 січня біля святої Софії було велелюдно. Вхід з Володимирської  вулиці прикрашала тріумфальна арка з гербами історичних земель України. Під звуки оркестру крокували військові підрозділи. Урочистості розпочав заступник президента ЗУНР Лев Бачинський, який нагадав про традицію «одного нерозривного тіла» від Володимира Великого до «великих гетьманів». Держсекретар Лонгин Цегельський оголосив вірчу грамоту президії Української Національної Ради й передав її голові Директорії Володимиру Винниченку, який привітав галицьких делегатів, наголосивши на непересічному значенні Акта соборності

4 учень:Усвідомлюючи суспільно-політичне значення цієї події, керівництво Директорії подбало, щоб прийняття Акту Злуки стало величною маніфестацією єднання східних та західних українських земель, днем народження єдиної незалежної соборної держави. Сценарій урочистостей розроблявся під керівництвом міністра освіти Івана Огієнка, а режисурою опікувався корифей українського театру Микола Садовський. Особливої значущості події надавала присутність усього керівництва УНР, представників ЗУНР, делегатів Трудового конгресу, духовенства, військової старшини, іноземних дипломатів та великої кількості людей.  Це була велика, урочиста, єдина в своєму роді історична маніфестація братерства українського народу. Вона не лише справила велике враження на всіх учасників, але й почала нову добу в житті народу. Ця заява єдності всього народу назавжди знищила штучно збудований фізичний і духовний кордон між його гілками. З того часу вже стали марними спроби наново поставити той штучний кордон. І в цьому велика заслуга творців Акту Соборності 22 січня 1919 року.

Вчитель: Таким чином, вперше за шістсот років був зроблений серйозний крок до об'єднання більшості етнічних українських земель в єдину державу.

На жаль, у тих складних внутрішньо- та зовнішньополітичних умовах так і не вдалося завершити об’єднання порізнених частин України. Вже через кілька місяців після проголошення об’єднання більшовики захопили Київ, Східну Галичину окупували поляки, Буковину – румуни, а Закарпаття – Чехословаччина. Велику шкоду соборності завдав і внутрішній стан українства: розкол на непримиренні політичні табори, міжпартійна і внутрішньопартійна боротьба, громадян­ська війна на Наддніпрянщині та ін.

5 учень: Так, тоді, в 1919-му, Україна не змогла відстояти свою незалежність. Однак, незважаючи на невдале завершення об’єднання двох республік, значення Акта надзвичайно важливе, оскільки він наочно показав безперспективність спроб роз'єднати український народ, протиставити українців один одному, змусити їх служити чужим для них інтересам. Він став етапом становлення і розвитку української державності. Перший Президент Української Народної Республіки Михайло Грушевський зазначав: «Які б тяжкі проби не судила переходити Україні й українському народові історична доля, які пертурбації не лежали б ще перед ними, великі часи Української Центральної Ради і її акти зостануться великою епохою їх розвою, твердою підставою національного будівництва».

6 учень:Об’єднавча акція 1919 року залишила глибинний слід в історичній пам’яті українців. Справжню єдність народу у боротьбі за незалежність продемонструвала світові Україна 21 січня 1990 року. Так, знаменним етапом піднесення духу свободи став "живий ланцюг” між Києвом і Львовом, коли 21 січня 1990 року тисячі українців взялися за руки на згадку про проголошення Акту Злуки. Ось як описував ті події один із учасників: «Живий ланцюг справив на мене неповторне враження. Народ був у надзвичайному піднесенні, навкруги дзвеніли патріотичні пісні. Раз у раз лунали здравиці на честь українського народу. Над головами у височині витав дух свободи».

1 учень: День Соборності України почали відзначати на державному рівні з 1999 року, коли був підписаний відповідний Указ Президента України. Згідно з цим документом 22 січня – день, коли був проголошений в 1919 році Акт Злуки, встановлено Днем Соборності України.

Вчитель: Ніби звертаючись до нас, один з творців Акту Злуки, державний секретар ЗУНР Лонгин Цегельський говорив про день 22 січня: «Це така дата, що її виучувати
будуть напам'ять українські діти грядущих поколінь побіч таких дат, як дата
Хрещення Русі, як битва над Калкою, як битва під Полтавою або зруйнування
Січі».
Його слова стали справді пророчими.

Дніпропетровська область готується до відзначення 22 січня Дня Соборності та Свободи України. Перший заступник голови облдержадміністрації Вячеслав Задорожний за дорученням губернатора Олександра Вілкула провів робочу нараду щодо підготовки та проведення в регіоні державного свята. У нараді взяли участь керівництво облдержадміністрації, облради та начальники структурних підрозділів облдержадміністрації, представники міської влади Дніпропетровська. «Цього року день 22 січня набуває особливого змісту. Перший раз в Україні цей день відзначатиметься як День Соборності та Свободи України. Президент України Віктор Федорович Янукович своїм Указом вклав у це свято новий сенс. Тепер цей день набрав своєї історичної місії – свято єдності боротьби за свободу України. Тому відзначення на території області Дня Соборності та Свободи України має пройти гідно і на високому рівні»,– сказав Вячеслав Задорожний.
Під час засідання Вячеслав Задорожний дав низку доручень та завдань щодо організації святкування Дня Соборності та Свободи України на Дніпропетровщині. Урочисті заходи триватимуть протягом тижня.
Зокрема, з із 16 до 27 січня в бібліотеках та музеях Дніпропетровщини заплановано проведення тематичних виставок. Для патріотичного виховання молоді в школах області 19 січня пройде Єдиний урок «Подія, що пережила час». Крім того, 19 січня відбудеться Єдиний день інформування населення. 20 січня у палаці студентів ім. Ю. Гагаріна пройде культурно-мистецький захід за участю представників творчої інтелігенції та громадськості. В облдержадміністрації відкриється тематична виставка до Дня Соборності та Свободи.
22 січня в усіх містах та районах області відбудуться урочисті покладання квітів до пам’ятників Т.Г. Шевченку та іншим видатним діячам. У заходах візьмуть участь керівники області, міст, представники політичних партій та громадськості. У цей день на будівлях державних установ, закладів освіти, підприємств та організацій підніметься Державний прапор України.
22 січня у церквах різних конфесій пройдуть молебні в ім'я процвітання України, підвищення благополуччя та добробуту Українського народу.
Як зазначив Вячеслав Задорожний, гідне відзначення на території області Дня Соборності та Свободи України сприятиме консолідації суспільства, зміцненню єдності людей навколо ідеї соборної української держави, утвердженню ідеалів свободи і демократії, вихованню у громадян почуття національної гідності.

Соборність та Свобода Української держави - одвічна мрія, яку плекав народ протягом усієї історії боротьби за незалежну Україну. Лише соборна, незалежна і вільна Україна має шанс увійти до спільноти процвітаючих країн як рівноправний партнер і перспективний лідер центрально-східного регіону Європи.

Вчитель: Я пропоную відповісти на запитання вікторини:


Вікторина:
1. Назвіть один із найдавніших знаків, який є гербом України.
(Тризуб)
   2. Коли було прийнято постанову про Державний прапор України і якого він кольору?
                                                                           (28 січня 1992 p., жовто-блакитний)
     3.  Як називається Гімн України?
("Ще не вмерла Україна")
    4. Хто є автором слів Гімну України?
(Павло Чубинський)
   5.  Назвіть український Національний герб.
                                                          (Тризуб)
6.    Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці.
               (Гімн)
7.    Назвіть композитора, який вірш П. Чубинського поклав на музику, цей твір невдовзі став гімном.
(Михайло Вербицький)
8.    Назвіть пісні, які виконують як Гімн України.
("Ой, у лузі червона калина", "Боже великий, єдиний..,")
Вчитель: Діти , давайте всі разом візьмемось за руки, підтимуючи ідеї соборної української держави та заспіваємо гімн України.Схожі:

Виховна година до Дня Соборності та Свободи України iconНаказ №7 Про відзначення Дня Соборності та Свободи України
Дня Соборності та Свободи України, утвердження високої політичної культури у суспільстві, виховання у молоді патріотизму, поваги...
Виховна година до Дня Соборності та Свободи України iconНаказ №15 Про проведення заходів до Дня Соборності та Свободи України у загальноосвітніх навчальних закладах
Дня Соборності та Свободи України, утвердження високої політичної культури у суспільстві, виховання у молоді патріотизму, поваги...
Виховна година до Дня Соборності та Свободи України iconВиконання плану заходів щодо відзначення Дня Соборності та Свободи України у 2012 році. До 18 січня 2012 року
Дня Соборності та Свободи України, утвердження високої політичної культури у суспільстві, виховання у молоді патріотизму, поваги...
Виховна година до Дня Соборності та Свободи України iconДата: 20. 01. 2012 Виховна година до Дня Соборності України Мета
Мета: Поглибити знання учнів про історію виникнення свята Соборності України. Пригадати ст. 20 Конституції України. Ознайомити з...
Виховна година до Дня Соборності та Свободи України iconІнформація про проведені заходи до Дня Соборності та Свободи України у Тритузнянському нвк 21. 01 -22. 01. 2013р у навчальному закладі було проведено такі заходи, присвячені Дню Соборності та Свободи України

Виховна година до Дня Соборності та Свободи України iconРозпорядження 21. 01. 2013 м. Кривий Ріг №10-р Про виділення коштів на придбання квітів для проведення урочистих заходів до Дня Соборності та Свободи України
З метою підготовки та проведення урочистих заходів до Дня Соборності та Свободи України
Виховна година до Дня Соборності та Свободи України iconПроведено в усіх загальноосвітніх закладах району єдиний урок патріотизму «Подія, що пережила час» 19 січня 2012 року
Дня Соборності та Свободи України у відділі освіти видано наказ від 13. 01. 2012 року №20 «Про підготовку та проведення заходів з...
Виховна година до Дня Соборності та Свободи України iconРозпорядження 10. 01. 2013р. №07/01-08р-13 Жовті Води Про проведення заходів до Дня Соборності та Свободи України На виконання Указу Президента від 30 грудня 2011 року №1209/2011 «Про відзначення в Україні деяких пам'ятних дат І професійних свят»
Дня Соборності та Свободи України, посилення ролі культури в місті, сприяння єдності українського суспільства, громадян різних національностей,...
Виховна година до Дня Соборності та Свободи України iconРозпорядження від 08 січня 2013 року №2 смт Рокитне Про відзначення в Рокитнянському районі у 2013 році Дня Соборності та Свободи України
Відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та з метою пропагування ідеї єдності України, патріотизму і поваги...
Виховна година до Дня Соборності та Свободи України iconВиховна година з елементами тренінгу «Знаємо свої права – виконуємо обов’язки» (5 клас) Мета
Мета: формувати уявлення про права і свободи громадян України: ознайомити учнів із конституцією України, конвенцією про права дитини....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи