Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1) icon

Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1)
Скачати 123.18 Kb.
НазваКонспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1)
Дата конвертації21.04.2013
Розмір123.18 Kb.
ТипКонспект
джерело

Конспект уроку з української літератури

Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В.Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд № 1)

Мета: поглибити знання учнів про життєву долю В.К.Винниченка; навчати аналізувати зміст оповідання, висловлювати своє ставлення до зображуваного, виділяти риси характеру Федька й Толі, коментувати їх, знаходити відмінне та схоже (Федько «Федько-халамидник») ;розвивати культуру зв’язного мовлення, увагу, вміння робити висновки; сприяти вихованню порядних, чесних людей, які вміють постояти за себе. (Слайд № 2)


^ Тип уроку: комбінований (з використанням інформаційно-комунікаційних технологій: мультимедійні слайди)

Форма уроку: урок-дослідження

Обладнання: тексти В.Винниченка «Федько-халамидник» ,ілюстративний матеріал, комп’ютер, мультимедійний проектор

^ Методи і прийоми: робота в групах, метод „Мікрофон”, «Сенкан», «Гронування», «Займи й обґрунтуй позицію», «Діаграма Вена», «Кольорова феєрія»

Очікувані результати:

 • знатимуть про В.Винниченка як неординарну особистість;

 • аналізуватимуть оповідання В.Винниченка «Федько-халамидник» ;

 • усвідомлять роль лідерства, значення мети в житті кожної людини.Підготувала:

вчитель української мови та літератури

Чумаківської ЗОШ І-ІІІ ст..

Соболь Інна Олександрівна


^ Хід уроку:

 1. Організаційний момент

Вчитель:

Уже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо.

Роботу швидше починаймо.

(Слайд № 3)

Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Девіз нашого уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

 1. ^ Мотивація навчальної діяльності учнів

Вчитель: «Кого у нас читають? Винниченка. Про кого скрізь йдуть розмови, як тільки річ торкається літератури? Винниченка. Кого купують? Знов Винниченка»,— так про письменника, з постаттю якого ми сьогодні продовжуємо більш глибоке знайомство, говорив М. Коцюбинський.

Сьогодні на уроці ми з вами перегорнемо декілька біографічних сторінок В.Винниченка, проаналізуємо оповідання «Федько-халамидник» дати відповідь на проблемне питання: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я?

Працювати ми будемо в групах, в кожній з яких будуть: літературознавці, мовознавці, оратори, аналітики, прогнозисти. Отож починаймо...

 • Наша група від уроку очікує... (прогнозисти, метод «Мікрофон»)

Етапи роботи на уроці:


Сторінка перша: В.Винниченко: „Життя, сповнене випробувань…»Сторінка друга: «Аналізуємо твір»Сторінка третя: «Спільне та відмінне у характерах героїв твору»
 1. ^ Актуалізація опорних знань

Вчитель: Сторінка перша: „Життя, сповнене випробувань…»

Завдання: Кожній групі було дане завдання випереджального характеру:
??????

???

???

???

???

Довідка:

Перша група: (Слайд № 4)

1. Коли, де, в якій сім’ї народився В. Винниченко?

2. Скільки в сім’ї Винниченків було дітей?

3. Де навчався письменник?

4. Чиїми творами захоплюється?

5.Як називалось перше оповідання В. Винниченка?

6. З якого оповідання «починається» Володимир Кирилович, як дитячий письменник?

7. Яку посаду обіймав Винниченко в 1917 році після створення

Української Центральної Ради?

8. Прокоментуйте щоденниковий запис поета: "Нехай український обиватель говорить і думає, що йому хочеться, я їду за кордон, обтрусюю з себе всякий порох політики, обгороджуюсь книжками й поринаю в своє справжнє, єдине діло — літературу… Тут у соціалістичній совєтській Росії я ховаю свою 18-літню соціалістичну політичну діяльність. Я їду як письменник, а як політик я всією душею хочу померти".

9. Коли помер Володимир Винниченко, де похований? • 26 липня 1880 р. у м. Єлисаветграді у селянській родині;

 • Четверо: Андрій, Василь, Марія (від першого шлюбу), Володимир;

 • Єлисаветградська чоловіча класична гімназія (але закінчити її не пощастило, так як у 14 років він написав свій перший літературний твір – поему про Запорозьку Січ, за що дістав «тиждень темного карцеру»); склавши екстерном іспити у Златопільській гімназії,вступив на юридичний факультет Київського університету (але вже з другого курсі його виключили за активне політичне життя);

 • творами Т. Шевченка, І. Нечуй-Левицького, Панаса Мирного;

 • «Сила і краса»;

 • «Кумедія з Костем» - 1909 рік;
 • очолив Генеральний секретаріат і став генеральним секретарем внутрішніх справ;

 • політична діяльність – потреба часу, письменник – покликання душі;

 • 6 березня 1951 р., похований у французькому місті Мужен.

Друга група: (Слайд № 5)

Високе, світле чоло, глибокий, розумний, проникливий погляд – весь обрис свідчить про гідну затятість, помножену на самовпевненість, віру в безмір власних сил, титанічну натуру, сповнену сталевої міці, сили волі, завзяття, грандіозної енергії і витримки, але водночас добру і душевну людину.

Третя група: (Слайд № 6)

Винниченко

Вольовий, упертий

Був діяльним, переконував, доводив

Гостро ставав в оборону свого мужицького походження

Революціонер-практик

***

Винниченко

Імпульсивний, темпераментний

Писав, малював, емігрував

Емоційна, легко збудлива натура

Поет

Бесіда:

 1. Дайте визначення оповідання як літературного жанру (невеликий прозовий твір, у якому розповідається про якийсь епізод з життя одного персонажа (або кількох))

 2. Які оповідання про дітей ви вже вивчали в 5-му класі? Чим вони вам запам’яталися? («Сосонка» О.Пчілка, «Лось» Є.Гуцало)

 3. Чим твори про дітей близькі вам?

 4. Які риси характеру в людині ви поважаєте, а які засуджуєте? (добро, порядність, чесність/зло, непорядність, брехливість)

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

Вчитель: Сторінка друга: «Аналізуємо твір»

В. Винниченко «Федько-халамидник»

^ 1. Виразне читання твору (с. 61- 76 ) або переказ фрагментів за ілюстраціями (Слайд № 7) – виступ оратора

2.Словникова робота: (виступ мовознавця) (Слайд № 8)

Халамидник – бешкетник, пустун, урвитель.

Незабрукована – вулиця, не вимощена камінням.

Розсотувати – розмочувати, розкручувати.

^ Набакир – набік.

Проскура – церковний хлібець.

Ринва – труба або жолоб для стікання води.

Пацати – ляскати по воді.

Випещені – доглянуті.

Шворка – тонкий мотузок.

3. Бліц-опитування:

 1. Хто головний герой оповідання? (Федько)

 2. Назвіть другорядних дійових осіб. (Толя, батьки Федька, батьки Толі, Стьопка, Спірка, Гаврик)

 3. Чим Федько відрізняється від своїх товаришів? (він був справжнім лідером, який не боявся відповідати за вчинки інших, жертвував собою, коли того вимагали якісь обставини)

 4. Як Федько ставиться до своїх друзів? Що в його поведінці вам подобається, а що ні?

 5. Хто були батьки Федька? (Головний герой має обох батьків. Про тата відомо, що він працює в типографії, місце роботи мами невідоме. Знаємо лише, що обоє дуже зайняті, працюють з ранку до ночі, на виховання сина часу не вистачає і тому цей обов'язок перекладено на школу, до якої їхній син далеко не завжди ходить. Батьки з'являються вдома лише ввечері, утомлені після роботи і в них нема вже і особливого бажання займатися сином. Проте майже щодня Федько влаштовує різні розваги, витівки, які закінчуються для нього побиттям.) Що можна сказати про їхнє життя? (бідні)

 6. Як виховують вони свого сина?

 7. Чи поважає Федько своїх батьків? (Так: він розуміє, що за пустощі повинна бути розплата)

 8. Охарактеризуйте Толю. (Син хазяїна того будинку, де жила Федькова родина)

 9. Батьки Толі. Які вони? (Вони багаті, виховані і освічені. І ці батьки постійно тиснуть на свою дитину, забороняючи їй робити те, то вона бажає. Тому особливої вини Толі у тому, що він «делікатний і смирний», нема. Він вихований в середовищі, представники якого вважають себе кращими за інших. Уже із самого дитинства пін звик, що якщо добре попросити, то батьки йому все дозволять, що можна на когось звалити провину, і батьки в це вірять, особливо, коли винним робиш звичайних бідних людей. Толя вже так звик відбріхуватися, що не уявляє, як може бути по-іншому)

 10. Як Толя ставиться до своїх батьків?

 11. Чому Федько вирішив піти на річку й покататися на крижині? (дитяча цікавість, потреба самоствердитись)

 12. Завдання випереджального характеру Слайд № 9 (дослідники): Про яку церкву згадується у творі? (Богоявленську) Що хотів довести до відома читача автор цією згадкою? (1615 року, коли було засновано Київське церковне братство, воно отримало в подарунок маєток на Подолі поруч із Маґістратською площею. Цей розкішний дар надійшов від далекоглядної жінки Гальшки (Єлизавети) Гулевич; вона поставипа вимогу, щоб ту землю було вжито під монастир, притулок для прочан, під школу для дітей шляхетського і простого роду. Протягом наступних десятиліть Братський монастир і Академія при ньому процвітали, підтримувані поколіннями української шляхти. Особливо сприяв їм гетьман Мазепа; він збудував між 1690-93 роках велику нову кафедральну Богоявленську церкву, а 1703 року почав будівництво кам'яного дому Академії. Комплекс будівель Братського монастиря був водночас і релігійним і освітнім закладом.

Слайд № 10 Після перемоги більшовизму на Україні Братський монастир було закрито. У 1935 році цю велику й масивну будівлю зруйнували, а її дзвіницю розібрали. Часто перебудовувану трапезну монастиря, сонячного годинника з вісімнадцятого століття і пізніші монастирські будівлі залишено. Цим радянська влада яскраво показала, що радянські планувальники, руйнуючи одну з найбільших пам'яток української історії, не розчищали місце для нових будівель чи парків, але винищували те, що вони вважали небажаними (або навіть більше — шкідливими) українськими національними символами, які перешкоджали створювати нове соціалістичне суспільство.

^ Церква – то є символ краси, величі, душевної гармонії = знищення;

Федько – уособлення честі, совісті, добра = смерть)

 1. Яка людина могла б вирости з Федька, а яка – з Толі? Аргументуйте вибрану позицію.

 1. ^ Цитатна характеристика образів:

Діти, на дошці ви бачите імена наших героїв. Напишіть, будь ласка, слова (слова-антоніми), з якими асоціюються у вас ці хлопчики.

(Червоний колір, яким написано ім’я Толя, начебто застерігає нас, промовляє, що не можна чинити так, як Толя. А зелений, як світло світлофора, відкриває нам дорогу до доброти, чесності, благородства, дружби).

Гронування

(Ім’я написано (Ім’я написано

зеленим кольором) червоним кольором)

Федько

Толя

 • Це був чистий розбишака-халамидник;

 • Там шибку з рогатки вибив; там синяка підбив своєму «закадишному» другові. Грубий

Толя був син хазяїна того будинку, де вони жили. Це була дитина ніжна, делікатна, смирна. ДелікатнийСпокій був його ворогом. Жвавий

Він завжди виходив на двір трошки боязно… соромливо посміхався своїми невинними синіми очима. Повільний

…перший по силі на всю вулицю. Сила

 • …бідненький Толя приходив додому задрипаний, подраний, з розбитим носом.

 • Увечері Толя хворий, гарячий лежить у постелі…Кволість

Руки в кишені, картуз набакир, іде, не поспішає. Явний; відвертий

Мати про Толю: «То дитина благородна, ніжна, а ти (про Федька) мужичня, «мурло ти репане». Таємний; вдаваний

А давай об заклад, що перейду на той бік. СміливістьТолі холодно й страшно.

Толі зробилося страшно… ноги ослабли, сковзались по льоду.

Толя розтерявся…

Боягузтво

Федько відвів очі від Толі, похилився і тихо сказав: - Повів. Людяний; альтруїст


Йому було цікаво подивитись, як будуть ховати Федька-халамидника. Бездушний; егоїст


…він раптом вертається і віддає змія. Достойний

Толя одійшов од вікна, перекрутився на одній нозі й побіг гратися з чижиком. Негідний

Федько брехати не любить. Правдолюб; чесність

Папочко!.. Мамочко!.. Я не винен!.. Підлість; брехня


Не любить також Федько товаришів видавати. Товариш

 • А Федько справді щось надзвичайне виробляв на річці.

 • Ловкий хлопчак, що й говорити.

Активний


^ Світ, що його оточує
жорстокий+несправедливий=ЗЛО


Вчитель: Сторінка третя: «Спільне та відмінне» (Слайд № 11) 1. ^ Закріплення вивченого матеріалу

Перша група: Скласти літературний портрет Федька.

- Хлопчик має твердий характер. Він не тільки не принижується до плачу, він ніколи не бреше, хоч би чим йому загрожувала правда, не просить пом`якшити кару чи помилувати, коли б`ють, на витівки цей жвавий і відчайдушний хлопчина мастак, тож і б`ють його часто і здебільшого за діло. Узагалі «спокій був його ворогом».

Друга група: Взяти інтерв’ю у друзів Федька: Стьопки, Спірки, Гаврика.

Хлопці розповідають:

- Це був справжній розбишака-халамидник. Наче біс який сидів у хлопцеві!

- Ми всі гралися тихо, лагідно, а Федькові обов’язково хотілось побитися, щоб що-небудь перевернути догори ногами.

- Битися з ним і не пробуй – перший по силі на всю вулицю!

Третя група: Перекажіть від імені матері Федька, що вона думає про свого сина?

- Мій синочок Федько був справжнім сибірякою. Часто хлопці з вулиці жалілися своїм батькам на нього, а ті про це розповідали мені. Я дуже втомилася від цих прикрощів, які завдавав хлопець, адже через нього ми могли залишитися без даху над головою. Я його постійно лаяла, грозилася, а він хоч би слово з уст, сидить і мовчить.

 1. Рефлексія. Оцінювання учнів

«Займи й обґрунтуй позицію»

 1. Скажіть, чи можна вважати Федька та героя-оповідача ідеальними людьми?

Так

Деякою мірою

Ні

 1. Проблемне питання: Так все ж таки: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я?

Вчитель: Поряд з гарними рисами у них уживаються і погані: звичка бешкетувати, інколи у своїх пустощах вони не знають межі. Не буває на світі ідеальних людей так само, як і абсолютно поганих.

Чи задоволені ви своєю роботою? («Кольорова феєрія») (Слайд № 12)

Червоний – так

Жовтий – ні
Зелений – не зовсім 1. Домашнє завдання (Слайд № 13)

«Вибери сам»:

Достатній рівень:

Скласти усний твір на одну з тем:

 • «Якби я був Федьком…»

 • «Бешкет для Федька — це забаганка чи потреба душі?»

 • «Смерть Федька — це наслідок простуди чи душевної черствості рідних батьків?»

Високий рівень:

 • Які моральні цінності роблять людину душевно багатою?
Справедливість Несправедливість

Милосердя Бездушність

Правда Брехня

Добро Зло


Федько ТоляСхожі:

Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1) iconДевіз уроку: Не просто слухати, а чути
Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник»)
Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1) iconКонспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах загальноосвітніх навчальних закладів у 2012-2013 навчальному році
Ці умови визначають порядок проведення Всеукраїнського конкурсу «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української...
Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1) iconКонспект уроку з української літератури в 6 класі С. Черкасенко «Маленький горбань»
Тема. С. Черкасенко «Маленький горбань». Твір про красу й незахищеність людської душі
Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1) iconКонспект уроку з української мови в 11 класі Види простих речень Вчитель української мови та літератури Бродівської сзош №2 Стручевська Л. М тема. Види простих речень
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про види простих речень; розвивати
Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1) iconКонспект уроку 5 клас Вчитель: Баглай Ю. А. Конспект уроку 5 -й клас (англійська мова) Тема уроку: а wild animals. Урок №3 із 7 по даній темі. Мета уроку
Методичне обладнання уроку: постер із зображенням свійських тварин, картки із зображенням диких тварин
Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1) iconМіністерство освіти І науки, молоді та спорту україни
Всеукраїнський конкурс на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури у 5-9 класах загальноосвітніх...
Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1) iconМетодичні поради щодо написання власного висловлення з української мови та літератури
Завдання передбачає створення власного висловлення на дискусійну тему. Наприклад: підтримайте або спростуйте думку: «Багатством живиться...
Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1) iconАнтонівська загальноосвітня школа І –ііі ступенів №18 Конспект уроку зарубіжної літератури 7 клас Вчитель: Тарасенко Юлія Михайлівна херсон 2008 тема. Д. Олдрідж. «Останній дюйм»
Тема. Д. Олдрідж. «Останній дюйм». Формування характеру Деві в надзвичайних обставинах
Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1) iconУрок української літератури (11 клас) Андреєва А. О. вчитель української мови та літератури Миколаївської гімназії №4
Тема. Павло Тичина – «дивний мрійник з очима дитини І розумом філософа». Світла нота «Сонячних кларнетів»
Конспект уроку з української літератури Тема: Неслухняність чи спосіб утвердження власного Я? (за оповіданнями В. Винниченка «Федько-халамидник» (Слайд №1) iconПро проведення І (шкільного) І підготовку до ІІ (районного) етапу Міжнародного конкурсу з української мови І літератури імені Петра Яцика у 2011-2012 навчальному році
Ого І підготовки до районного (міського) етапу Міжнародного конкурсу з української мови І літератури імені Петра Яцика”, з метою...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи