Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс icon

Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс




Скачати 86.57 Kb.
НазваУроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс
Дата конвертації17.12.2012
Розмір86.57 Kb.
ТипУрок
джерело



Тема уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно – енергетичного комплексу

України.


Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно – енергетичний комплекс.

Глибше осмислити навчальний матеріал.

Формувати активну громадянську позицію в суспільстві.

Розвивати екологічне мислення.


Обладнання: Карта паливно – енергетичного комплексу України.


Тип уроку: Формування та удосконалення вмінь і навичок.


Хід уроку.


1. Організаційний етап.


Добрий день. Я рада бачити всіх сьогодні на уроці. Прошу налаштуватися на

плідну співпрацю з вчителем, аби спробувати вирішити ті проблеми над якими

працюють дорослі.


2. Етап перевірки домашнього завдання.

Запитання до учнів.

1. Яку важливу тему ми вивчали останні 3 уроки?

2. Що ми називаємо паливно – енергетичним комплексом?

3. Які галузі паливно – енергетичного комплексу в Україні розвиваються?

4. Яке значення електроенергетики в господарстві України?

Пригадали вивчене? А тепер спробуємо відповісти на завдання, які поставлені

у вигляді тестів. Нагадую, що правильну відповідь позначаємо ручкою, не

роблячи виправлень, не користуватись коректором.


3. Мотивація навчальної діяльності учнів.


Після того, як ви опанували таку важливу для економіки України тему

«Паливно – енергетичний комплекс», цілком логічно перейти до проблем і

перспектив розвитку галузей, над якими постійно працює уряд України,

Президент України, місцеві ради. Спробуємо і ми, теоретично, вирішити частину проблем

енергетики України.


4. Виконання навчальних завдань.


В будь – якому суспільстві є дві думки: одна частина населення захищає чистоту довкілля,

інша – виправдовує економічні кроки, що виникли останнім часом, в зв’язку з розвитком

цивілізації.

Оскільки на уроці необхідно висвітлити велику кількість проблем паливно – енергетичного

комплексу та шляхи їх вирішення, ви готувались до цього заздалегідь. Саме екологи та

економісти будуть захищати свою точку зору.


Усний журнал.


Учитель. Ви вже знаєте, що енергетика «править світом». Тобто країни, що мають достатню

кількість енергоносіїв: нафти, газу, кам’яного вугілля диктують свої умови на світовому ринку. А з добуванням і використанням палива виникає безліч проблем. Прошу екологів та економістів висвітлити дані проблеми.


Еколог. Вугільна промисловість України - одна із найстаріших галузей промисловості. Її розвиток призвів до серйозного забруднення довкілля. Той, хто бував на Донбасі, бачив велику кількість териконів, які є серйозними забруднювачами довкілля. Терикони утворюються при добуванні вугілля підземним способом. Адже разом з вугіллям на поверхню піднімають і пусту породу, яку і відкладають навколо шахт. В териконах велика кількість вугілля. Яке за високих температур самозагоряється. А в суху погоду терикони – джерело пилу.

Крім того шахти, в яких вже не добувають вугілля, заповнюють водою. Спробуйте уявити наслідки для гідросфери , яка повинна брати участь у великому кругообігу води в природі і частина води якої опинилася під землею.


Економіст. Поглянемо на проблему розвитку галузі з точки зору економіки. Собівартість українського вугілля дуже висока, що пов’язано з глибоким заляганням пластів та невеликою їх потужністю. Крім того, пласти вугілля чергуються з пластами насиченими газом метаном, який є причиною аварій на шахтах. Якщо закрити шахти, з’явиться велика кількість безробітних, а це, в свою чергу, призведе до соціальної напруги на Донбасі. Тому уряд України постійно тримає вугільну галузь на дотації.


Еколог. Нафту називають чорним золотом, адже з неї отримують бензин, гас, дизельне паливо та мазут, які використовують на транспорті, в хімічній промисловості та на теплових електростанціях. Але її використання – це велике джерело забруднення довкілля. Добуваючи нафту, спалюють попутний газ, який здатний отруїти все живе, або вибухнути. В атмосферу виділяється велика кількість тепла, що є однією з причин «парникового ефекту» на планеті, який ми відчуваємо останнім часом.

Крім того, нафтопродукти, що використовуються на транспорті – це джерело вуглекислого газу в атмосферному повітрі.

А якими брудними є теплові електростанції, що працюють на мазуті. З цієї причини Донбас і Придніпров’я стали найбруднішими регіонами України.


Економіст. Розвиток господарства в Україні потребує величезну кількість нафти і газу. Пригадаємо осінню історію про забезпечення теплом в нашому місті, адже комунальне господарство потребує, в першу чергу, природний газ.

В останні роки в Україні добувають всього 4 млн. тонн нафти за рік разом з газовим конденсатом, а це лише сьома частина від потреб економіки. Тому головною проблемою в Україні є енергетична залежність від країн – добувників нафти і газу, які згодні продавати їх лише за світовою ціною. Подорожчання нафти і газу призводить до подорожчання життя в Україні, свідченням цього є інфляція, що привела до зростання цін на транспортні послуги, комунальні послуги, на кінцеві економічні продукти виробництва.


Еколог. Електроенергія дуже потрібна економіці України і саме на теплових електростанціях її виробляють близько 50%. Майже 50% електроенергії виробляють на атомних електростанціях, вплив яких на довкілля ми знаємо на прикладі Чорнобильської АЕС.

Гідроелектростанції теж поглиблюють екологічні проблеми, адже для їх будівництва потрібно перегородити річку і створити водосховище. Вода в такому водосховищі має повільну течію, в якій наприкінці літа розвивається велика кількість синьо – зелених водоростей, що поглинають кисень з води, насичуючи її вуглекислим газом, тим самим отруюючи все живе. Наприклад, наше Каховське водосховище, дає з кожним роком все менше риби.


6.Дискусія.


Екологи та економісти ознайомили нас з найважливішими проблемами, що пов’язані з розвитком паливно – енергетичного комплексу. Як їх подолати, тобто розвиток комплексу в перспективі, ми спробуємо вирішити, висловлюючи свої думки. Я запрошую вас до дискусії по основних питаннях.


1. Чи є доцільним збільшення потужності і кількості АЕС в Україні?


Аргументи «За»

1. АЕС дають близько 50% електроенергії в Україні.

2. АЕС стабільно працюють тривалий час, адже паливо завантажують на 30 років.

3. В Україні є необхідне паливо – уранові руди.

4. При правильній експлуатації АЕС є найбільш екологічно чистими.


Аргументи «Проти»

1. Пригадаємо аварію на ЧАЕС, яка забруднила всю північ України, призвела до зміни в генофонді всього живого, наслідки якої вивчені не повністю.

2. Подумаємо над проблемами відходів, де розмістити сховища для їх захоронення. Нікому не хочеться мати сховище по сусідству.

3. В Україні нема заводів по збагаченню урану, тому уранові руди везуть для збагачення в Росію, де з них виробляють ядерне паливо, що впливає на його вартість.


Учитель. Який же вихід із становища, в яке потрапила енергетика нашої держави? Запропонуйте, будь ласка, шляхи вирішення енергетичної проблеми.


Доповідач.

Найбільше енергії може дати сонячне випромінювання. Без шкоди для біосфери можна використати близько 3% сонячного потоку, що надходить на Землю. Це дасть енергію потужністю 1000 млрд. кВт, що у 100 разів перевищить сучасну потужність виробництва енергії у світі. У м. Сімферополі працює геліоустановка, яка в неопалюваний сезон тривалістю 7 місяців повністю забезпечує готель «Спортивний» гарячою водою.


Опонент.

Давайте подумаємо про економічний аспект цього питання. Де розміщувати такі велетенські геліоустановки, скільки на це потрібно коштів, адже в бюджеті України гроші для цього не закладені.


Доповідач.

Можна використати екологічно чисту енергію вітру. Поблизу м. Севастополя працює вітрова електростанція потужністю в 100 кВт, а поблизу Євпаторії – ВЕС потужністю 200 кВт. Вітер у нас безкоштовний.


Опонент.

А чи подумав шановний доповідач про те, які площі земельних ресурсів потрібні для спорудження вітрових електростанцій. Крім того, електромагнітне випромінювання відлякує на відстані 3 км. Все живе. А як жити там людям.


Доповідач.

А проблему забезпечення природним газом та нафтою можливо вирішити використанням біомаси. Наприклад, у США фірма «Сан Раймонд Гроверс оф Каліфорнія» виробляє електроенергію за рахунок шкаралупи волоських горіхів. Паливо для літаків можна виробляти з рицини. В Україні працюють голландські котли, в яких спалюють солому, забезпечуючи теплом населені пункти. А японці використовують технологію переробки сміття на дизельне паливо та бензин.


Опонент.

В Україні недостатньо площ сільськогосподарських угідь, ще більше освоєння земельних ресурсів призведе до непередбачуваних наслідків впливу на довкілля. Наш доповідач пропонує зайняти сільськогосподарські угіддя під посіви рицини, а де ми будемо вирощувати продукти харчування рослинного походження? На солому, крім голландських котлів, теж є споживач – целюлозно – паперова промисловість та тваринництво. Значить, тоді треба буде скоротити ці галузі!


7. Підведення підсумку.

Учитель. Сьогодні ми розіграли своєрідну мініатюру вирішення проблеми у нашому суспільстві. Думаю, що саме ви, майбутнє нашої України, розумні українці, носії науково – технічного прогресу, зробите все, аби зробити існування нашого суспільства комфортним. Це можливо, в першу чергу, вирішивши проблему, пов’язану з розвитком паливно – енергетичного комплексу.


Додаткове завдання практичної роботи №7. Які види електростанцій, що використовують нетрадиційні джерела енергії, ви запропонуєте побудувати в нашій області? Обґрунтуйте своє рішення.


Прізвище, ім’я учня_____________________ Прізвище, ім’я учня________________


1.Основний нафто-газоносний район України 1. Де найбільше розвинена вугільна

знаходиться… промисловість в Україні?

А) в Прикарпатті; Б) на Лівобережжі; А) в Придніпров’ї; Б) в Донбасі;

В) в Причорномор’ї. В) в Прикарпатті.

2. Основні запаси торфу знаходяться… 2. Провідне родовище газу в Україні…

А) на Поліссі; Б) в Донбасі; В) вКриму. А) Дашавське; Б) Шебелинське;

В) Глібівське.

3. Найбільше електроенергії в Україні 3. Атомна електростанція знаходиться в …

виробляють… А) Запорізькій; Б) Дніпропетровській;

А) теплові; Б) атомні; В) гідравлічні. В) Сумській.

4. Атомна електростанція знаходиться в… 4. Атомна і теплова електростанція

А) Хмельницькій; Б) Волинській; знаходиться в…

В) Полтавській. А) Нетішині; Б) Дніпропетровську;

В) Енергодарі.

5. Найпотужніша ГЕС в Україні… 5. Найстаріший нафтогазоносний район

А) Теребля – Ріцька; Б) Дніпрогес; в Україні…

В) Дністровська. А) Придніпров’я; Б) Прикарпаття;

В) Причорномор’я;

6. Причинами високої собівартості 6. Для вугільної промисловості України

вугілля Донбасу є… характерні…

А) глибоке залягання пластів; А) висока концентрація в Донбасі;

Б) невелика потужність пластів; Б) підземний спосіб видобутку;

В) несприятливе географічне положення В) висока частка видобутку бурого

Донбасу; вугілля;

Г) конкуренція з більш дешевим Г) зосередження всього видобутку в

вугіллям Польщі та Росії. п’ятьох вугільних басейнах.

7. Виділіть неправильні твердження. 7. Виділіть неправильні твердження.

Підприємства нафтопереробної промис - ТЕС розміщені в Україні…

ловості зосереджені в … А) біля річок; Б) в районах добування

А) районах видобутку нафти; Б) в Криму; вугілля; В) в районах нафтопереробки;

В) в портових містах; Г) В Донбасі; Г) в районах концентрації промисловості;

Д) в Придніпров’ї; Д) в найбільших містах.

8.Теплові електростанції знаходяться в… 8. Атомні електростанції знаходяться в…

А) Чернівецькій; Б) Донецькій; А) Чернігівській; Б) Рівненській;

В) Рівненській; Г) Луганській; В) Дніпропетровській; Г) Херсонській;

Д) Херсонській; Е) Дніпропетровській. Д) Миколаївській; Е) Хмельницькій.

9. Встановіть відповідність між наведеними 9. Встановіть відповідність між районами електростанціями та їх типами нафтодобуваннями та їх родовищами

А. Рівненська А. Бургуватівське.

1.Теплові. Б.Кременчуцька. 1. Прикарпаття. Б. Надвірнянське.

2.Гідравлічні. В. Дністровська. 2.Причорномор’я. В. Долинське.

3. Атомні. Г. Зміївська. 3. Придніпров’я. Г. Глібівське.

Д.Криворізька. Д. Шебелинське.

Е. Южноукраїнська. Е. Голіцинське.

10. Розставте за потужністю електростанції 10. Розставте за значенням райони

А) Курахівська ТЕС; Б) Запорізька АЕС; А)Прикарпаття; Б) Причорноморський;

В) Каховська ГЕС; В) Дніпровсько – Донецький .



Схожі:

Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс iconРеферат: Родовища нафти І газу України План : І. Вступ. ІІ. Історія розвитку паливної промисловості та основні проблеми. Нафтова промисловість
Тому закономірно, що у всіх розвинених країнах інвес­тиції у паливно-енергетичний комплекс становлять приблизно 40% сумарних капітальних...
Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс iconРозпорядження голови облдержадміністрації від 2 червня 2008 року № р-316/0/3-08 „Про заходи щодо підготовки житлово-комунального господарства, підприємств паливно-енергетичного
Р-316/0/3-08 „Про заходи щодо підготовки житлово-комунального господарства, підприємств паливно-енергетичного комплексу та об’єктів...
Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс iconТема уроку
Мета уроку: освітня: закріпити знання та уміння виконувати три проекції та наносити розміри
Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс iconТема уроку
Мета уроку: освітня: ознайомити учнів з правилами поєднання частини розрізу та частини вигляду, закріпити уміння та знання виконувати...
Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс iconКонспект уроку на текстовій основі в 11 класі «Удосконалення вмінь здійснювати мовний аналіз»
Мета : 1 Узагальнити й систематизувати знання учнів про текст, повторити відомості про стилі І типи мовлення, закріпити знання з...
Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс iconТема уроку: Західні демократії. Мета: узагальнити знання про демократичні держави, їх становище після Першої світової війни;закріпити знання про поняття «Новий курс»
Мета: узагальнити знання про демократичні держави, їх становище після Першої світової війни;закріпити знання про поняття «Новий курс»,...
Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс iconРозпорядження голови районної державної адміністрації
Створити оперативний штаб з питання підготовки та сталого проходження підприємствами паливно-енергетичного комплексу та інфраструктури...
Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс iconОбладнання уроку: Карта. Тип уроку: Урок-гра "Брейн ринг"' І конкурс "Два капітани" Хід уроку
Тема уроку: "Країни Центральної І східної Європи" Мета уроку: Повторити матеріал теми, узагальнити знання учнів; розвивати вміння...
Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс iconРозпорядження міського голови 23. 01. 2013 №27-р положення про тимчасову міську комісію з питань забезпечення своєчасних розрахунків споживачів міста за житлово-комунальні послуги та енергоносії 1
Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств...
Уроку: Проблеми і перспективи розвитку паливно енергетичного комплексу України. Мета уроку: Закріпити раніше засвоєні знання про паливно енергетичний комплекс iconУкраїн а кам’янсько-дніпровська районна державна адміністрація запорізької області розпорядження
Створити оперативний штаб з питання підготовки та сталого проходження підприємствами паливно-енергетичного комплексу та інфраструктури...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи