Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді icon

Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді
НазваУмови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді
Дата конвертації23.09.2012
Розмір208 Kb.
ТипДокументи
джерело

Умови проведення

Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів

серед учнівської та студентської молоді


Чемпіонат України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді (далі – Чемпіонат) проводиться з метою:

стимулювання розвитку масового туризму і краєзнавства серед учнівської та студентської молоді;

удосконалення змісту туристсько-спортивних походів, розширення і поглиблення знань їх учасників з історії, культури, природи України та інших країн;

визначення найсильніших команд навчальних закладів системи Міністерства освіти і науки України;

виявлення, вивчення та розповсюдження кращого досвіду організації і проведення туристсько-спортивних походів учнівської та студентської молоді.

^

Час і місце проведенняЧемпіонат має довгостроковий характер і проводиться щороку в два етапи.

1-етап – Чемпіонат Автономної Республіки Крим, областей України, міст Києва та Севастополя зі туристсько-спортивних походів – проводиться до 25 грудня поточного року на місцях.

2-етап – Чемпіонат України зі туристсько-спортивних походів проводиться до 15 березня поточного року в м. Києві.

КерівництвоЗагальне керівництво Чемпіонатом здійснює Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.

Загальне керівництво 1-м етапом Чемпіонату здійснюють Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Безпосереднє керівництво підготовкою і проведенням 1-го етапу Чемпіонату здійснюють Кримський республіканський центр дитячо-юнацького туризму і екскурсій, обласні центри туризму і краєзнавства учнівської молоді (станції юних туристів), Міжнародний центр дитячо-юнацького туризму Головного управління освіти і науки м. Києва, Севастопольський міський центр дитячо-юнацького туризму та екскурсій.

Проведення 1-го етапу Чемпіонату здійснює Головна суддівська колегія, затверджена організацією, яка його проводить.

Проведення II-го етапу Чемпіонату здійснює Головна суддівська колегія, затверджена Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді, як правило з числа членів маршрутно-кваліфікаційної комісії Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.

^

Учасники ЧемпіонатуУ Чемпіонату беруть участь команди учнівської та студентської молоді України, які здійснили туристсько-спортивні походи відповідно до Правил проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю України, затверджених наказом № 237 від 24.03.2006 р. Міністерства освіти і науки України та зареєстрованих Міністерством юстиції України 01.06.2006 за № 660/12354 (далі – Правила), своєчасно подали до відповідності суддівської колегії письмові звіти про здійснені ними туристсько-спортивні походи з активними способами пересування у будь-якому районі України та інших країн за період з 1 вересня поточного року до 31 серпня наступного року за датою початку подорожі.


^

Програма та умови участіДо участі в Чемпіонаті приймаються звіти про категорійні походи та походи 3 ступеню складності з пішохідного, гірського, водного, спелео, лижного, велосипедного видів туризму.

Складність походів, що подані для участі в 1-му етапі Чемпіонату визначається організаціями, які його проводять. До участі в II-му етапі Чемпіонату в класах походів 3 ступеню складності та 1 категорії складності допускаються лише переможці 1-го етапу відповідно до заявок організацій, які відповідають за проведення 1-го етапу Чемпіонату. Кількість команд-учасників від регіону в класах походів 2 категорії складності та вище не обмежується. До участі в II-му етапі Чемпіонату, як виняток, можуть бути допущені окремі команди в разі, якщо перший етап не проводився.

У складі команди не менше 2/3 учасників повинні складати учні, вихованці, студенти, курсанти середніх загальноосвітніх, вищих. Професійно-технічних або позашкільних навчальних закладів.

Звіт про похід складається відповідно до рекомендацій щодо складання звітів про туристсько-спортивні походи, що затверджуються Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді.


^ Документація та строки її подання


До участі в 1-му етапі Чемпіонату звіти про походи надсилаються на адресу Кримського республіканського центру дитячо-юнацького туризму і екскурсій, обласних центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді (станцій юних туристів). Міжнародного центру дитячо-юнацького туризму Головного управління освіти і науки м. Києва, севастопольського міського центру дитячо-юнацького туризму та екскурсій до 1 грудня поточного року.

Для участі в 2-му етапі Чемпіонату до 15 лютого поточного року (за поштовим штемпелем) на адресу Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (01135, м. Київ, а/с 190, вул.Пестеля,7) надсилаються:

звіт про проведення та протоколи результатів 1-го етапу Чемпіонату;

заявка на участь у 2-му етапі Чемпіонату;

звіти про походи переможців 1-го етапу Чемпіонату, затверджених маршрутно-кваліфікаційною комісією, яка дала позитивний висновок про проведення походу;

оригінали маршрутних книжок (маршрутних листів) з відмітками про проходження маршруту. Якщо заявлений категорійний похід одночасно бере участь в Чемпіонаті України зі туристсько-спортивних походів серед дорослих може бути надано завірено маршрутно-кваліфікаційною комісією ксерокопію маршрутної книжки та копію заявки на участь в Чемпіонаті України в спортивних туристських походів серед дорослих.

Звіт про похід надсилаються в друкованому вигляді та на електронних носіях (дискета або СD-диск).

Звіти, надіслані для участі в 2-му етапі Чемпіонату, не повертаються і зберігаються в Українському державному центрі туризму і краєзнавства учнівської молоді. За умови надання копії звіту (зробленої на ксероксі або на сканері), оригінал може бути повернуто після закінчення Чемпіонату. Маршрутні документи повертаються за вимогою.

^

Підведення підсумківПереможці та призери Чемпіонату визначаються у кожній категорії (ступені) складності з кожного виду туризму окремо.

Якщо звіт не набирає 90% вихідних балів, то 1-є місце не присуджується.

Якщо звіт не набирає 75% вихідних балів, то 2-є місце не присуджується.

Якщо звіт не набирає 60% вихідних балів, то 3-є місце не присуджується.


Результати у загальнокомандному заліку 2-го етапу Чемпіонату визначаються за сумою балів, отриманих за звіти, з урахуванням коефіцієнтів: звіт про похід 3 ступеня складності – 0,8; 1 категорії складності – 1; 2 категорії складності – 1,2; 3 категорії складності – 1,4; 4 категорії складності - 1,6. У разі подання від регіону на Чемпіонат кількох звітів вище 1 категорії складності в загальнокомандному заліку враховується оцінка лише одного з цих звітів в кожному виді туризму та категорії складності, який набрав найбільшу кількість балів.

Головна суддівська колегія має право не допустити команду до участі у 2-му етапі Чемпіонату за порушення термінів подачі матеріалів, а також у разі відсутності документів, передбачених цим Положенням.

Головна суддівська колегія має право зняти команду у випадку грубого порушення Правил проведення, цього Положення, а також у разі невідповідальності заявленого походу нормативним вимогам до походу відповідного рівня складності.

НагородженняКоманди. які посіли 1 – 3 місця в 1-му етапі Чемпіонаті, нагороджуються організацією, яка його проводить.

Команди, які посіли 1 – 3 місця у загальнокомандному заліку 2-го етапу Чемпіонату, нагороджуються грамотами Міністерства освіти і науки України і призами Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді або оздоровчими путівками при наявності бюджетного фінансування.

Команди, які посіли 1 – 3 місця в кожній категорії (ступені) складності в кожному виді туризму окремо, їх керівники та учасники нагороджуються грамотами (дипломами) Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.

Керівники команд, які неодноразово посідали призові місця в Чемпіонаті в установленому порядку подаються до нагородження відзнаками Міністерства освіти та науки України.

ФінансуванняВитрати на проведення туристсько-спортивних походів несуть організації, які їх проводять. Витрати на проведення 1-го етапу Чемпіонату несуть організації, які його проводять. Витрати на проведення 2-го етапу Чемпіонату несе Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України згідно із затвердженим кошторисом.

Рекомендації


щодо складання звіту про спортивний туристський похід

учнівської та студентської молоді


 1. Загальні положення


1.1. Метою складання звіту про спортивний похід є збереження інформації про маршрут, її подальші аналіз та систематизація. Оцінка спортивного результату та краєзнавчої роботи групи, вирішення питання про зарахування пройденого маршруту керівнику та учасникам походу, підведення підсумків участі групи в змаганнях з спортивних туристських походів.

1.2. Звіт про похід подається, як правило, в письмовій формі. За рішенням маршрутно-кваліфікаційною комісією (далі – МКК) та за згодою організації, яка проводить похід, звіт про похід не вище 2 категорії складності може бути подано в усій формі. Обсяг звіту (перелік розділів, які мають бути включені до звіту) визначається маршрутно-кваліфікаційною комісією під час випуску на маршрут та не в подальшому не може бути зміненою. В разі відсутності вказівки про форму та обсяг звіту в розділі 11 маршрутної книжки він подається в повному обсязі в письмовій формі.

В разі подання звіту для участі в чемпіонаті за спортивних туристських походів його обсяг визначається його Положенням (умовами).

1.3. Заслуховування усного звіту про туристський похід проводиться МКК відповідно до графіку й роботи. Для прийняття рішення про залік походу усний звіт має заслухати не менше двох членів МКК, які мають право випуску груп на маршрут відповідної складності. Звітує про туристський похід як правило керівник групи. Рекомендується запрошувати для участі в звіті всіх членів групи та проводити захист звіту на відкритих засіданнях МКК.

Зміст усного звіту має відповідати структурні письмового звіту (розділ 2 цих рекомендацій). Для підтвердження маршруту крім документів, передбачених п.1.2.3. подаються фотографії та/або інші ілюстративні матеріали та картографічні матеріали, які мають відповідати вимогам, вкладеним в п.2.8, 2.9.

  1. До звіту про туристський похід додаються документи:

   1. Маршрутна книжка і маршрутний лист);

   2. Записки, зняті з перевалів або інших ключових пунктів маршруту;

   3. Квитанції, що підтверджують своєчасне відправлення телеграм з пунктів, вказаних в п. Маршрутної книжки. При використанні інших технічних засобів зв’язку (за вказівкою або за погодженням з МКК) необхідність та спосіб підтвердження визначається МКК.

   4. Інші документи, що підтверджують проходження запланованого маршруту.

   5. Оформлені на всіх учасників довідки за встановленою формою про залік походу (при поданні звіту про категорійні походи).

Документи, вказані в п. 1.4. повертаються керівникові групи після прийняття розгляду рішення про залік походу.

1.3. Для спортивних туристських походів форму звіту (письмовий чи усний) та його обсяг встановлює адміністрація закладу, що його проводить, або МКК при розгляді маршрутних документів на здійснення походу, враховуючи наявність елементів новизни на маршруті, обсяг в МКК інформації про район маршрутної книжки. Рекомендується оформлювати письмовий звіт про похід, який для керівників першим в даній категорії складності.

1.4. Загальний обсяг письмового звіту, як правило, не повинен перевищувати 100 сторінок, в тому числі текстової частини – 50 сторінок. Звіт друкується на папері формату А-4. Аркуші звіту повинні бути пронумерованими. Всі складові звіту (додатки, схеми, карти, аркуші з фотографіями тощо) включаються в загальну нумерацію сторінок.

1.5. Маршрутно-кваліфікаційна комісія, яка розглядає (заслуховує) звіт, може рекомендувати групи доопрацювати звіт, вказавши конкретні зауваження та/або додаткові вимоги до звіту (надання додаткових фотографій з ключових точок маршруту, інших підтверджень проходження маршруту групою, картографічного матеріалу, довідкових матеріалів тощо).


^ 2. ЗМІСТ ТА СТРУКТУРНІ ЕЛЕМЕНТИ ПИСЬМОВОГО ЗВІТУ

2.1. Письмовий звіт про похід повинен включати такі структурні елементи і розділи:

 1. титульний аркуш;

 2. зміст;

 3. довідкові відомості про похід;

 4. відомості про район походу (включається за вказівкою МКК);

 5. графік руху та технічний опис маршруту;

 6. картографічний матеріал;

 7. фотографії;

 8. опис краєзнавчої роботи на маршруті;

 9. підсумки, висновки, рекомендації;

 10. додатки.2.2. Звіт має носити діловий характер. Інформацій в розділах 3.5.10 має спиратися виключно на власні враження та досвід. При використанні в розділах 4. 6.8.11. матеріалів, отриманих з літератури, мережі Інтернет, музеїв тощо вона має містити відповідні посилання на джерела інформації.

Текстова частина звіту (розділи 4.5.8) повинна бути пов’язані з фотографіями, картами.

Схемами, паспортами локальних перешкод (в разі їх надання), додатками шляхом відповідних посилань в тексті.


2.3.Титульний аркуш.

Письмовий звіт відкривається титульним аркушем..

На титульному листі вмішується повна назва організації, яка проводить подорож (з вказівкою на територіальну та відомчу належність організації), ви туризму, для водних походів - вид плавальних засобів які використовувалися при проходженні маршруту, категорія (ступень) складності, район проведення подорожі, строки проведення подорожі, маршрут подорожі (не більше 5-6 ключових точок маршруту, бажано тих, що визначають рівень складності, для водних подорожей подаються назва ріки та ділянка сплаву, для гірських - назва перевалів, які є визначальними для даної категорії складності маршруту, для спелеопоходів - назви печер та маршрутів в них, номер маршрутної книжки (маршрутного листа), прізвище, ім'я та по батькові, адреса та контактні координати (телефон. е-email тощо) керівника та йото заступника (заступників).

В нижній частині титульного листа вміщується рішення МКК про залік походу та рекомендації щодо використання звіту, штамп та підпис голови (заступника голови) МКК, назва міста, в якому знаходиться організація, яка проводила подорож та рік його проведення.

В верхній частині титульного листа вмішується печатка організації, яка провела похід.

Зразок оформлення титульного листа додається в додатку 2.

2.4. Зміст.

У змісті вказуються назви всіх розділів, підрозділів та інших елементів звіту, номер сторінки, з якої починається розділ

2.5. Довідкові відомості про подорож.

До розділу має бути включена інформація про подорож за наступним переліком

1) Вид туризму, з якого проведено подорож (при проведенні водних та авторото подорожей - вид засобів пересування );

 1. Категорія (ступінь) складності подорожі відповідно до маршрутних документів;

 2. Район походу (фізико-географічний район та назва території проведення подорожі за адміністративно-територіальним поділом):

4) Строки проведення походу.

5) Докладна нитка маршруту. Для комбінованих походів вказується перелік окремих йото етапів з різними способами руху;

6) Довжина активної частини маршруту;.

7) Тривалість походу у днях. Крім загальної тривалості подорожі окремо вказується тривалість активної частини подорожі, кількість днювань, тривалість під’їздів, тривалість екскурсійної програми та часу виконання краєзнавчої роботи за її наявності;

8) Аварійні варіанти виходу з маршруту (в разі їх наявності);

9) Запасний (запасні варіант(и) маршруту (в разі їх наявності);

10) Назва та шифр маршрутно-кваліфікаційної комісії, яка дала дозвіл на проведення подорожі. В разі якщо дозвіл на проведення подорожі дала МКК, яка не належить до МКК навчальних закладів системи Міністерства освіти подається також назва та шифр освітньої МКК, яка здійснювала первинний розгляд документів.

11) Список групи, в якому подаються відомості про всіх учасників та керівника груп (прізвище, ім’я. По батькові, рік народження, місце роботи (навчання) та займана посада, домашня адреса, туристський досвід, обов'язки в групі.

Розділ «Довідкові відомості» складається в формі короткого переліку без комплектування. В разі необхідності додаткова інформація по окремих пунктах подається у відповідних розділах звіту (інформація про район подорожі, організація подорожі)

2.6. Відомості про район подорожі

Даний розділ включається до звіту лише у випадку, коли про це є спеціальна вказівка МКК. В разі, коли розділ не включається до звіту, рекомендується в додатках подавати інформацію про розклад руху транспорту в районі походу, режим роботи магазинів, поштових відділень та музеїв, а також зазначати наявність пунктів медичної допомоги, історичних та природних пам'яток в технічному описі маршруту та на картах.

Даний розділ повинен в стислій формі подавати інформацію про географічні особливості району, його краєзнавчу цінність та особливості туристсько-рекреаційних можливостей району. Характеристика має подаватися конкретно по району проведення подорожі, а не в цілому по географічному чи адміністративне-територіальному регіону. При складанні цього розділу необхідно спиратися переважно на власні спостереження, уникати використання характеристик та інформації з застарілих джерел. Обов'язковими є посилання на джерела літературної та іншої інформації.

Розділ повинен містити загально географічну, туристську га краєзнавчу характеристику району подорожі.

В загально-географічній характеристиці подаються:

1) Належність району подорожі до адміністративно-територіальних одиниць та фізико-географічних районів;

2) фізико-географічна характеристика (особливості рельєфу, гідрографічних об’єктів, клімату, рослинного та тваринного світу, клімат тощо). При цьому слід особливу увагу звертати на характеристики, які мають суттєве значення для планування та проведення походів - ступінь залісення район, можливість використання води з природних джерел, тривалість світлового дня, забезпеченість природним дровами,
особливості погоди, наявність їстівних та отруйних рослин, небезпечних тварин та плазунів, кровососних комах тощо.

3) Економно-географічна характеристика району (наявність та гущина населення, населених пунктів та їх типи, наявність шляхів сполучення, вплив господарської діяльності на природне середовище та екологічний стан місцевості.

В туристській характеристиці району подаються:

1) ступінь туристського освоєння району, можливість проведення в ньому походів з різних видів туризму та різної категорії (ступеню) складності, можливості автономного проведення походу;

2) основні локальні та протяжні перешкоди, типи перевалів (скельні, осипні,. сніжно-льодові тощо), наявні в районі та на маршруті;

2) можливості поповнення продуктами харчування, падання невідкладної медичної допомоги, наявність. торгівельних закладів, лікарень, фельдшерсько-акушерських пунктів харчування та час їх роботи;

3) наявність в районі підрозділів спеціалізованих аварійно-рятувальних служб : розшуку та надання допомоги туристам або інших служб, які виконують ці функції, їх місце розташування., контактні відомості;

4) наявність регулярного транспортного сполучення та розклад руху пасажирського транспорту, вартість про'їзду, можливості та доцільність використання найманого транспорту (для початкового пункту та виїзду з кінцевого пункту маршруту, а також в разі виникнення аварійної ситуації необхідності дострокового припинення подорожі):

 1. наявність території обмеженого доступу (прикордонна смута, охоронювані об’єкти, полігоні тощо), можливість та порядок отримання дозволів на відвідання (проходження) таких територій;

 2. можливості використання засобів мобільного зв'язку на маршруті.

Для водних походів дається загальна характеристика ріки та вказуються особливості пройденої ділянки, особливості коливання рівня води та живлення ріки.

Для спелеологіних походів подаються відомості з геологічній структури та гідрогеології району та печери.

Для велосипедних, автомобільних та мотоциклетних походів подаються відомості про характер покриття та стан доріг, інтенсивність руху транспорту, наявність мостів, поромних приправ тощо, можливість поповнення запасів пального.

Для лижних поход1в особлива увага приділяється стану снігового покрову, його характеристиці, наявності дров, можливостям та шляхам екстреної евакуації з маршруту в разі необхідності..

В краєзнавчій характеристиці району подаються:

1) відомості про пам'ятки історії та культури, історико-культурні заповідники;

2) інформація про місця, пов'язані з життям та діяльністю видатних людей, діячів історії та культури;

3) наявність природних пам'яток, особливо охоронюваних земельних ділянок (природних парків, заказників, заповідників), можливості. порядок та вартість їх відвідування, перебування на їх територіях.

4) інформація про музеї (державні, народні, шкільні тощо) району походу, їх розташування, режим робот, вартість відвідування та екскурсії.

Максимальний обсяг розділу як правило не повинен перевищувати 4 сторінок. При значній кількості краєзнавчих об’єктів в районі походу рекомендується інформацію про них подавати в табличній формі в розділі додатки (за групами об’єктів – пам’ятки історії та культури, пам’ятки природи, музеї тощо.

2.7. Графік руху та технічний опис маршруту
Графік руху подається в формі таблиці (додаток___).

Даний розділ повинен найповніше показати яким чином група подолала. маршрут походу, які вживалися заходи безпеки, використовувалися технічні засоби та прийоми.

Опис кожного дня повинен включати дату, порядковий номер дня в поході (на активній частині маршруту), початковий та кінцевий пункт денного переходу, пройдену відстань, чистий ходовий час, метеорологічні умови протягом дня. Ці дані подаються у вигляді заголовку до опису дня.

В описі зазначається час виходу групи на маршрут та постановки груп на ночівлю. Особлива увага має бути приділена опису пройденого шляху. При цьому автор звіту має виходити з того, що опис має дати змогу оцінити дії групи на маршруті, а також повинен допомогти пройти маршрут групам, які вирішать його повторити. Для цього в описі повинні бути обов'язково подані характеристика шляху (напрямок руху - генеральний азимут по ділянках руху за день), основні орієнтири, рельєф, характер доріг, стежок річкового русла тощо, рослинність, наявність та характеристика ділянок пісків, боліт, снігових та льодових ділянок інших протяжних перешкод.

Особлива увага має бути приділена проходженню групою складних та небезпечних ділянок. в першу чергу тих, які визначають рівень складності походу - водних перешкод, перевалів, вершин, лавинонебезпечних схилів, порогів, шивер, ділянок зі складним орієнтуванням тощо. При цьому необхідно вказати, як група долала цю перешкоду та яким чином було забезпечено безпеку проходження. Обов'язково описується яким чином здійснювалася страховка (в разі її організації), як група діяла при погіршенні погоди (за наявності).

Опис має бути проілюстрований схемами проходження складних ділянок (порогів, перевалів тощо), фотографіями. Рекомендується вказувати рівень відповідності використаного картографічного матеріалу реальній ситуації, відзначати виявлені невідповідності. Доцільно вказувати час подолання окремих ділянок денного переходу, а також час, витрачений на подолання окремих локальних перешкод та складних ділянок шляху, час витрачений на розвідки тощо.

Опис дня завершується характеристикою місця ночівлі (наявність зручного місця для табору, дров, місця забору води - питної та технічної, наявність). Для водних походів також вказується наявність зручного місця для підйому та спуску плавальних засобів. Рекомендується вказувати місця можливого збору грибів, ягід, ловлі риби, купання.

Рекомендується уникати вміщення в технічному описі побутових замальовок га подробиць щоденникового характеру. Також слід уникати розпливчастості га неконкретності формулювань

2.8. Картографічні матеріали

Обов'язковим елементом звіту є картографічні матеріали. В звіті подаються: 1) оглядова карта

2) робоча карта

3) схеми

Оглядову кату рекомендується подавати в розділі «Довідкові матеріали» про подорож. Як оглядова використовується карта масштабу як правило не дрібніше 1:1000000. На карті наноситься пункт початку та завершення маршруту, район походу, вказуються шляхи під’їзду та від’їзду з району маршруту (за необхідності).

Робочою картою є картографічний матеріал, яким група користувалася на маршруті походу. Робоча карта для пішохідних, гірських, лижних, водних походів використовується як правило не дрібніше за масштаб 1:100000. Для автомобільних, мотоциклетних та велосипедних походів рекомендується використання карти 1:200000. Можливе подання декількох карт різних масштабів на одну чи різні ділянки шляху.

На робочій карті за допомогою умовних знаків обов'язково позначаються реально пройдений групою маршрут, місця ночівель та днювань з позначенням дати, місця фотографій та (за можливості) напрямок зйомки (з позначенням номеру фотографії). На робочій карті також рекомендується позначати аварійні та запасні варіанти маршруту, запланований маршрут (якщо реально пройдений відрізняється від заявленого), шлях, яким група рекомендує рухатися іншим групам, які йтимуть цим маршрутом. Рекомендується позначати також об'єкти, рекомендовані для огляду, пам'ятки природи, історії, культури, складні ділянки маршруту (визначальні перешкоди), контрольно-пропускні пункти територій обмеженого доступу тощо, а також місця проведення краєзнавчих досліджень (якщо вони проводилися).

За необхідності в звіті також подаються схеми, виконані з довільному масштабі або безмасштабні. Рекомендується подавати схеми подолання складних ділянок маршруту (пороги, перевали. болота, каньйони), місць розташування джерел питної води, краєзнавчих об'єктів, місць ночівлі (за потребою). В разі вміщення в звіті схем подолання складних ділянок на них необхідно позначити маршрут групи, а також рекомендований (якщо він відрізняється від пройденого), основні орієнтири, місця застосування технічних засобів, засобів страховки, місця та спосіб кріплення мотузок, розташування спостерігачів (на лавинонебезпечних схилах) тощо.

До звітів про спелео походи подаються топографічні матеріали про печери.

До звітів про гірські, водні, спелео походи та пішохідні маршрути з значними перепадами висот рекомендується додавати профіль маршруту.

На кожному листі картографічних матеріалів, вміщених в звіті повинні бути зазначені масштаб карти та напрямок північ-південь. До картографічних матеріалів обов'язково додається таблиця використаних умовних позначень

2.9. Фотоматеріали

Фотографії є обов'язковим елементом звіту. При цьому вони виконують декілька функцій:

1) підтверджують проходження всією групою маршруту;

2) дають змогу оцінити дії групи на маршруті, зокрема при подоланні визначальних перешкод, рівень забезпечення групою вимог безпеки, дотримання Правил;

 1. допомагають іншим групам. які планують проходження даного маршруту, орієнтуватися на ньому;

 2. характеризуюсь природу, природні перешкоди, історичні пам'ятки району;

В звіті можуть використовуватися фотографії виконані будь-якою технікою (плівковою чи цифровою), рекомендований формат фотографії - не менше ніж 10 х 15 см.

Фотографії повинні мати наскрізну нумерацію, підписи (з зазначенням об'єкту, зображеного на фотографії), мають бути пов'язані з текстом шляхом відповідних посилань в ньому.

На фотографіях рекомендується вказувати напрямок руху групи. На фотографіях перешкод вказуються як пройдений шлях, так і рекомендований (якщо він відрізняється від пройденого), рекомендується підписувати на фотографії природні та штучні об'єкти, які відіграють роль орієнтирів (вершини, перевали, річки, пам’ятники, видатні будівлі та скелі тощо). На фотографіях водних об'єктів рекомендується зазначати напрямок течії.

В розділі «Додаткові матеріали» рекомендується подавати фотографії всієї групи крупним планом на початку або після завершення походу на фоні характерного об'єкту. Також рекомендується вмішувати фотографії групи на фоні характерних об'єктів (вершин, панорам, пам'яток, дорожніх знаків чи зупинок транспорту з назвами населених пунктів), які дозволяють підтвердити проходження групою всього маршруту та подолання визначених перешкод. При подолані перевалів бажано вміщення фотографій групи на фоні перевалу з обох його боків.

Фотографії можуть бути вміщені або безпосередньо в тексті (там де на них є посилання) або на окремих листах. В цьому випадку фотографії розміщуються в порядку їх згадування в тексті.

2.10. Краєзнавча та суспільно-корисна робота на маршруті

Туристські походи з учнями є елементом виховної роботи, тому вони повинні вирішу вати не лише спортивні завдання, але й виховні. Для цього під час проходження маршрутів рекомендується організувати краєзнавчу та суспільно-корисну роботу.

Матеріал, поданий в цьому розділі може складатися з отриманого з різноманітних джерел (література, мережа Інтернет, музеї), а також зібраного безпосередньо учасниками походу (зібрані геологічні, археологічні, ботанічні та інші колекції, записані спогади місцевих жителів, забрані етнологічні матеріали тощо).

В даному розділі подаються:

1) завдання на проведення краєзнавчої чи іншої суспільно-корисної роботи (за наявності) та/або обґрунтування обраної теми

 1. довідка (відгук) організації про виконання завдання (за наявності)

 2. опис організації краєзнавчої та/або суспільно-корисної роботи и групи на маршруті

 3. зібрані групою матеріали, отримані результати

 4. фотографії, схеми, ілюстрації тощо, які підтверджують виконання групою зазначеної роботи.

2.11. Підсумки, висновки, рекомендації


Цей розділ підсумовує проведений похід, містить зроблені на основі власного досвіду рекомендації щодо проведення подібних походів в майбутньому.

В розділі обов’язково вміщуються висновки щодо:

I) проходження всією групою запланованого маршруту, наявність відхилень від попереднього плану походу та їх обґрунтування;

2) рекомендації щодо подолання перешкод на маршруті, необхідні для цього інвентар та спорядження;

3) якість та відповідність реальній обстановці на місцевості картографічного матеріалу, який був використаний групою.

Рекомендується також вміщувати в цьому розділі:

I) висновки щодо використаного спорядження, продуктів харчування. раціонів, їх доцільність та необхідність коригування (що було зайвим, чого не вистачало, що слід удосконалити):

2) рекомендації щодо часу проведення походів, організацію під'їзду та від’їзду, рекомендовані місця ночівель та днювань.

 1. можливі варіанти проходження маршруту з метою його ускладнення чи полегшення, проведення в іншу пору року тощо;

 2. рекомендації щодо ознайомлення з пам'ятками природи, історії, культури в районі походу, організації подальшої краєзнавчої роботи;

 3. рекомендації щодо отримання дозволів на проходження, відвідування, перебування на територіях обмеженого доступу.

2.12 . Додатки

До розділу “Додатки” обов'язково включаються:

 1. перелік використаної літератури, джерел мережі Інтернет (в разі використання), картографічних матеріалів, звітів про походи тощо. Щодо використаних звітів необхідно вказати місце його зберігання та інвентарний номер для полегшення пошуку)

 2. Розклад руху пасажирського транспорту (за його наявності)

Рекомендується також вмішувати в цьому розділі інформацію про розміщення та режим роботи магазинів, відділень зв'язку, пунктів харчування, музеїв тощо в районі походу. Також можуть бути вміщені кошторис витрат, матеріали засобів масової інформації про похід тощо.Схожі:

Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді iconУмови проведення Чемпіонату Запорізької області зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді
Чемпіонат є першим етапом Чемпіонату України зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді, що проводиться...
Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді iconУмови проведення про Чемпіонат Запорізької області зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді
Чемпіонат є першим етапом Чемпіонату України зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді, що проводиться...
Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді iconУмови проведення обласної туристської конференції – захисту звітів про туристсько-краєзнавчу подорож
Обласна туристська конференція – захист звітів про туристсько-краєзнавчу подорож проводиться в рамках Чемпіонату Запорізької області...
Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді iconУмови проведення обласної туристської конференції – захисту звітів про туристсько-краєзнавчу подорож
Обласна туристська конференція – захист звітів про туристсько-краєзнавчу подорож проводиться в рамках Чемпіонату Запорізької області...
Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді iconПротокол чемпіонату Запорізької області зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді у 2011 р
Чемпіонату Запорізької області зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді у 2011 р
Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді iconПротокол чемпіонату Запорізької області зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді у 2011 р
Чемпіонату Запорізької області зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді у 2011 р
Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді iconПоложення про обласну туристську конференцію – захист звітів про туристсько-краєзнавчу подорож
Обласна туристська конференція – захист звітів про туристсько-крає-знавчу подорож проводиться в рамках Чемпіонату Запорізької області...
Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді iconПоложення про обласну туристську конференцію захист звітів про туристсько-краєзнавчу подорож
Обласна туристська конференція – захист звітів про туристсько-краєзнавчу подорож проводиться в рамках Чемпіонату Запорізької області...
Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді iconНа конкурс надійшли звіти від 28 туристських груп учнівської та студентської молоді загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних та вищих навчальних закладів області загальною кількістю 331 учасник
...
Умови проведення Чемпіонату України зі туристсько-спортивних походів серед учнівської та студентської молоді iconЗапорізькА обласнА державнА адміністрація департамент освіти І науки, молоді та спорту нака з
...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи