Скачати 132.5 Kb.
|
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» Керуючись нормативно-правовою базою щодо розвитку позашкільної освіти в Україні та поліпшення краєзнавчої роботи в навчальних закладах, в рамках заходів щодо виконання Міжгалузевої програми "Пізнай свою країну", затвердженої спільним наказом Міністерства культури і туризму України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту України та Державного комітету телебачення і радіомовлення України від 27.08.2007 року №49/765/3027/308, з метою подальшого розвитку та вдосконалення туристсько-краєзнавчої природоохоронної роботи та пошуково-дослідницької діяльності учнівської та студентської молоді, Донецьким обласним центром туризму та краєзнавства (далі – ОЦТК) оголошується обласний еколого-краєзнавчий рух «Донбас заповідний». ^ Основною метою руху є формування гармонійно розвиненої особистості, розширення світогляду молодих громадян, пропаганда природоохоронної роботи, здорового способу життя серед дітей і молоді шляхом залучення їх до активної діяльності з вивчення довкілля, природи рідного краю, географічних, екологічних та інших природних об’єктів. ^
^ До участі запрошуються учні загальноосвітніх шкіл, гімназій, ліцеїв, професійно-технічних училищ, гуртківці позашкільних установ, суспільні об'єднання дітей і підлітків, що цікавляться історією Донбасу та його природними багатствами. ^ Загальна організаційно-методична та координаціонна робота з проведення руху покладається на Донецький обласний Центр туризму та краєзнавства учнівської молоді (відповідальна - Клюковська Ольга Борисівна, керівник гуртків ОЦТК (контактний телефон +38(050)049-00-52, e-mail – greentourism3@yandex.ua). Організаційне, інформаційне та методичне забезпечення на місцях покладається на міські та районні відділи освіти, міські центри туризму та краєзнавства учнівської молоді. ^ Еколого-краєзнавчий рух "Донбас заповідний" є заочним, розпочинається з 24 березня 2011 року, носить довгостроковий характер та передбачає проведення двох турів:
Матеріали для участі у другому (обласному) турі направляються до ОЦТК не пізніше 15 грудня поточного року українською або російською мовою, в друкованому вигляді та на електронних носіях (документ Microsoft Word, шрифт Тimes Nеw Roman, 14 рt, інтервал – 1,5) обсягом до 10 друкованих сторінок. Можливі додатки кількістю до 10 аркушів (фотографії, малюнки, фотокопії, вироби тощо розміром 21х30 см або формату А-4). Роботи обов’язково мають супроводжуватися наступною документацією:
Роботи, що надійдуть після зазначеного терміну, будуть реєструватися для участі в конкурсі у наступному році. ^ Підсумки обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської молоді "Донбас заповідний" підводяться щорічно у двох послідовних заочних турах (місцевому (районному чи міському) та обласному) окремо за кожним напрямком у трьох вікових групах (якщо в умовах конкурсу не зазначено інше): * молодша – діти від 6 до 10 років, * середня – діти від 11 до 14 років, * старша – діти від15 до 18 років. При підведенні підсумків еколого-краєзнавчого руху "Донбас заповідний" на місцях рекомендується організувати систематичне проведення екскурсій і подорожей учасників у містах та районах області. Роботи обласного туру не рецензуються і не повертаються. Журі розглядає роботи за принципом незалежної експертної оцінки. Кожен член журі заповнює окремий оціночний протокол. У підсумковій відомості оцінка роботи виражається у балах та виводиться як середнє арифметичне оцінок кожного з членів журі. Переможцем вважається робота, яка отримала максимальну кількість балів, II та III місце - відповідно отриманим балам. Кращі роботи та звіти будуть надані до Міжнародного фонду охорони дикої природи. Переможці можуть бути запрошені для участі в обласних конференціях, семінарах, фестивалях та інших обласних та Всеукраїнських заходах. На підставі рішення журі в обох турах колективи, що стали переможцями, нагороджуються дипломами та грамотами міських (районних) організацій і установ освіти, ОЦТК, УОН. За наявності додаткового фінансування (спонсорські кошти) переможці та лауреати можуть отримати призи та подарунки. ФІНАНСУВАННЯ Фінансування проведення конкурсу та нагородження переможців і призерів здійснюється за рахунок міських (районних) організацій та установ освіти, а також залучених коштів. ^ «ДОНБАС ЗАПОВІДНИЙ» І. НАПРЯМОК «ПРИКЛАДНА ЕКОЛОГІЯ» Обов'язковою умовою участі робіт у конкурсах напрямку є наявність даних про навчальний заклад, автора роботи (П.І. повністю, вік, адреса та контактний телефон) та керівника(-ів) роботи (П.І.Б. повністю, місце роботи, контактний телефон для безпосереднього зв'язку). У конкурсах саморобок «Друге життя речей» та художніх виробів на екологічну тематику має бути інформаційна табличка, що супроводжує роботу та містить окрім даних про виконавців також й опис техніки виготовлення роботи та використаних матеріалів. Критерії оцінювання конкурсних робіт напрямку:
Максимальна оцінка по кожному критерію – 5 балів Враховуючи потенційне жанрове і структурну різноманітність матеріалів, критерії оцінювання можуть бути уточнені за результатами попереднього аналізу робіт.
В роботі автор у довільній формі розповідає, що він особисто пропонує зробити для поліпшення екологічного стану довкілля. Максимальний об'єм тексту – 10 друкованих аркушів, шрифт Times New Roman, 14 pt, інтервал 1,5.
Конкурс казок та легенд на екологічні теми, розповідей про місцеві звичаї, пов'язані з довкіллям, фантастичні або реалістичні оповідання про природу, її мешканців, казкових тварин, птахів рослин тощо. Максимальний об'єм тексту – 10 друкованих аркушів, шрифт Times New Roman, 14 pt, інтервал 1,5. Конкурс проводиться за двома віковими категоріями:
Конкурсна робота (фотографія) має демонструвати Ваші фотографічні навички відображати загальну ідею, передавати красу та унікальність зображуваного об'єкта. Розмір фотографій 21х30 см. Фото – роботи (не більш трьох від одного учасника) розміщуються в рамках, або в паспарту (жорстка основа, для попередження деформації) з кріпленням для використання на виставках. Обов’язковим є наявність електронного варіанту фотороботи, записаного на цифровий інформаційний носій (CD-R, CD-RW) у форматі JPEG. У тексті електронного листа обов'язково має бути вказана наступна інформація: • Прізвище, ім'я, по-батькові учасника. • Вік. • Навчальний заклад. • Адреса навчального закладу. • Контактний телефон. Конкурс проводиться за двома віковими категоріями:
На конкурс надаються саморобки (декоративні вироби, предмети для оздоблення інтер’єру, іграшки, функціональні речі, прикраси тощо), виготовлені з побутових відходів (поліетилену, пластику, картонних чи інших упаковок, жерстяних банок тощо).
На конкурс можуть надаватися малюнки, декоративні вироби, саморобки з природних матеріалів. Всі вироби повинні бути пов'язані з екологічною тематикою. Малюнки, плакати та ін. розміщуються в рамках, або в паспарту (жорстка основа, для попередження деформації) з кріпленям для використання на виставках. ІІ. НАПРЯМОК «ДОСЛІДНИЦЬКИЙ» Конкурс «Срібне джерельце» Робота має містити опис властивостей джерела, його розташування, стан збереженості, якість води, потужність, практичне значення джерела для даного регіону. Необхідно вказати статус джерела (відоме чи ні), його доступність, транспортні шляхи до джерела. Обов'язково додається: фото джерела та карта-схема його розташування. Критерії оцінювання:
Максимальна оцінка по кожному критерію – 5 балів. ІІІ. НАПРЯМОК «ЕКОТУРИЗМ»
Робота висвітлює рекреаційно-екскурсійні об'єкти власного міста (селища, району) з точки зору вибору місця для проведення дозвілля та відпочинку, має носити рекламний характер. (Додаток № 3.) Може супроводжуватися фотографіями, буклетами, картами, схемами тощо. Наявність ілюстративного матеріалу підвищує оцінку роботи. Фото – роботи, малюнки, плакати та ін. розміщуються в рамках, або в паспарту (жорстка основа, для попередження деформації) з кріпленням для використання на виставках. Критерії оцінювання:
Максимальна оцінка по кожному критерію – 5 балів
Учнівська молодь здійснює одно-, дво- та триденні еколого-краєзнавчі походи околицями рідного міста (селища, району). Метою цих походів має бути вивчення екологічного стану даних територій та їх екскурсійної привабливості. На конкурс подаються письмові звіти про такі походи. Учасники походів беруть на облік, описують, фотографують мальовничі місця, пам'ятники природи своєї місцевості. Наявність ілюстративного матеріалу підвищує оцінку роботи. Фото – роботи, малюнки, плакати та ін. розміщуються в рамках, або в паспарту (жорстка основа, для попередження деформації) з кріпленням для використання на виставках. Критерії оцінювання:
Максимальна оцінка по кожному критерію – 5 балів Додаток № 1 Зразок оформлення заявки на участь у конкурсах в рамках руху «Донбас заповідний» ^ на участь у еколого - краєзнавчому русі учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» від ______(назва закладу освіти) __________міста, района, селища
Директор закладу освіти _________ (підпис) печатка закладу Додаток № 2 ^ учасників еколого-краєзнавчого руху "Донбас заповідний" в місті (районі)
Додаток № 3 Зразок опису екскурсії. Основні складові екскурсії
Основні документи для написання контрольного тексту екскурсії. Схема маршруту транспортної екскурсії. «Затверджено» «Узгоджено» _______________ _________________ (піб, дата, печать) (піб, дата, печать) ^ Маршрут екскурсії_______________________________________ Тривалість(години)______________________________________ Протяжність(км)_________________________________________ ^ (географічне переміщення учасників руху, місць зупинок з позначенням тривалості (хвилини) та протяжності (км).
Технологічна карта екскурсії. Тема екскурсії__________________________________________ Тривалість(години)_____________________________________ Протяжність (км)_______________________________________ Автор-розробник_______________________________________ (автор, колектив авторів, установа) Зміст екскурсії__________________________________________ Маршрут екскурсії______________________________________ В тому числі варіанти маршруту (зимовий, літній) _______________________________________________________ |