Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» icon

Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний»
Скачати 132.5 Kb.
НазваМетодичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний»
Дата конвертації23.09.2012
Розмір132.5 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
джерело

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху

учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний»


Керуючись нормативно-правовою базою щодо розвитку позашкільної освіти в Україні та поліпшення краєзнавчої роботи в навчальних закладах, в рамках заходів щодо виконання Міжгалузевої програми "Пізнай свою країну", затвердженої спільним наказом Міністерства культури і туризму України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту України та Державного комітету телебачення і радіомовлення України від 27.08.2007 року №49/765/3027/308, з метою подальшого розвитку та вдосконалення туристсько-краєзнавчої природоохоронної роботи та пошуково-дослідницької діяльності учнівської та студентської молоді, Донецьким обласним центром туризму та краєзнавства (далі – ОЦТК) оголошується обласний еколого-краєзнавчий рух «Донбас заповідний».


^ МЕТА ТА ГОЛОВНІ ЗАВДАННЯ РУХУ «ДОНБАС ЗАПОВІДНИЙ»


Основною метою руху є формування гармонійно розвиненої особистості, розширення світогляду молодих громадян, пропаганда природоохоронної роботи, здорового способу життя серед дітей і молоді шляхом залучення їх до активної діяльності з вивчення довкілля, природи рідного краю, географічних, екологічних та інших природних об’єктів.

^ Основні завдання руху:

 • виховання у молоді любові до рідного краю та почуття відповідальності за збереження довкілля, формування навичок пропаганди природоохоронних ідей серед населення, розвиток творчого потенціалу молоді Донбасу;

 • дослідження й опис природних та рекреаційно-заповідних об'єктів, що мають екскурсійно-пізнавальний потенціал та висвітлюють унікальність Донеччини, пропаганда зеленого туризму, розкриття туристичних та екскурсійних можливостей Донбасу;

 • залучення учнівської та студентської молоді, наукових установ, підприємств та організацій, широкого кола громадськості, вчених, краєзнавців до природоохоронної роботи, сприяння їхньої участі у вивченні рідного краю;

 • привернення уваги державних установ, громадських організацій, широкого кола громадян до природного розмаїття Донбасу, збереження та відновлення ООПТ, формування позитивної громадської думки щодо ООПТ.


^ УЧАСНИКИ РУХУ


До участі запрошуються учні загальноосвітніх шкіл, гімназій, ліцеїв, професійно-технічних училищ, гуртківці позашкільних установ, суспільні об'єднання дітей і підлітків, що цікавляться історією Донбасу та його природними багатствами.


^ ОРГАНІЗАТОРИ ТА КООРДИНАТОРИ РУХУ


Загальна організаційно-методична та координаціонна робота з проведення руху покладається на Донецький обласний Центр туризму та краєзнавства учнівської молоді (відповідальна - Клюковська Ольга Борисівна, керівник гуртків ОЦТК (контактний телефон +38(050)049-00-52, e-mail – greentourism3@yandex.ua).

Організаційне, інформаційне та методичне забезпечення на місцях покладається на міські та районні відділи освіти, міські центри туризму та краєзнавства учнівської молоді.


^ ТЕРМІН ПРОВЕДЕННЯ

Еколого-краєзнавчий рух "Донбас заповідний" є заочним, розпочинається з 24 березня 2011 року, носить довгостроковий характер та передбачає проведення двох турів:

 • місцевий (міський, районний) триває протягом березня-листопада поточного року;

 • обласний, триває протягом грудня-лютого поточного року.

Матеріали для участі у другому (обласному) турі направляються до ОЦТК не пізніше 15 грудня поточного року українською або російською мовою, в друкованому вигляді та на електронних носіях (документ Microsoft Word, шрифт Тimes Nеw Roman, 14 рt, інтервал – 1,5) обсягом до 10 друкованих сторінок. Можливі додатки кількістю до 10 аркушів (фотографії, малюнки, фотокопії, вироби тощо розміром 21х30 см або формату А-4).

Роботи обов’язково мають супроводжуватися наступною документацією:

 1. Підсумковий наказ про проведення міського туру конкурсу.

 2. Лист-заявка, згідно зразка (додаток № 1), з даними про роботу(ти), автора(ів), керівників, навчальний заклад тощо. Ці дані будуть вноситись до підсумкових документів, оціночних протоколів та використовуватися в разі нагородження.

 3. Інформація про роботу в рамках еколого-краєзнавчого руху "Донбас заповідний" на місцях із висновками, рекомендаціями та конкретними пропозиціями.

 4. Звіт-анкета щодо природоохоронної діяльності учасників еколого-краєзнавчого руху "Донбас заповідний" в місті (районі) (додаток № 2).

Роботи, що надійдуть після зазначеного терміну, будуть реєструватися для участі в конкурсі у наступному році.


^ ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ТА НАГОРОДЖЕННЯ ПЕРЕМОЖЦІВ


Підсумки обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської молоді "Донбас заповідний" підводяться щорічно у двох послідовних заочних турах (місцевому (районному чи міському) та обласному) окремо за кожним напрямком у трьох вікових групах (якщо в умовах конкурсу не зазначено інше):

* молодша – діти від 6 до 10 років,

* середня – діти від 11 до 14 років,

* старша – діти від15 до 18 років.


При підведенні підсумків еколого-краєзнавчого руху "Донбас заповідний" на місцях рекомендується організувати систематичне проведення екскурсій і подорожей учасників у містах та районах області.

Роботи обласного туру не рецензуються і не повертаються. Журі розглядає роботи за принципом незалежної експертної оцінки. Кожен член журі заповнює окремий оціночний протокол. У підсумковій відомості оцінка роботи виражається у балах та виводиться як середнє арифметичне оцінок кожного з членів журі. Переможцем вважається робота, яка отримала максимальну кількість балів, II та III місце - відповідно отриманим балам. Кращі роботи та звіти будуть надані до Міжнародного фонду охорони дикої природи.

Переможці можуть бути запрошені для участі в обласних конференціях, семінарах, фестивалях та інших обласних та Всеукраїнських заходах.

На підставі рішення журі в обох турах колективи, що стали переможцями, нагороджуються дипломами та грамотами міських (районних) організацій і установ освіти, ОЦТК, УОН. За наявності додаткового фінансування (спонсорські кошти) переможці та лауреати можуть отримати призи та подарунки.


ФІНАНСУВАННЯ


Фінансування проведення конкурсу та нагородження переможців і призерів здійснюється за рахунок міських (районних) організацій та установ освіти, а також залучених коштів.


^ СТРУКТУРА ЕКОЛОГО-КРАЄЗНАВЧОГО РУХУ

«ДОНБАС ЗАПОВІДНИЙ»


І. НАПРЯМОК «ПРИКЛАДНА ЕКОЛОГІЯ»

Обов'язковою умовою участі робіт у конкурсах напрямку є наявність даних про навчальний заклад, автора роботи (П.І. повністю, вік, адреса та контактний телефон) та керівника(-ів) роботи (П.І.Б. повністю, місце роботи, контактний телефон для безпосереднього зв'язку). У конкурсах саморобок «Друге життя речей» та художніх виробів на екологічну тематику має бути інформаційна табличка, що супроводжує роботу та містить окрім даних про виконавців також й опис техніки виготовлення роботи та використаних матеріалів.

Критерії оцінювання конкурсних робіт напрямку:

 • Відповідність тематиці, актуальність.

 • Оригінальність.

 • Оформлення конкурсної роботи.

 • Якість роботи.

 • Компактність (у конкурсах - саморобок «Друге життя речей» та художніх виробів на екологічну тематику).

 • Функціональність (у конкурсах - саморобок «Друге життя речей» та художніх виробів на екологічну тематику).

 • Зацікавленість в практичному використанні даної технології (у конкурсах - саморобок «Друге життя речей» та художніх виробів на екологічну тематику).

 • Композиційне рішення (у конкурсі художніх виробів на екологічну тематику).

Максимальна оцінка по кожному критерію – 5 балів

Враховуючи потенційне жанрове і структурну різноманітність матеріалів, критерії оцінювання можуть бути уточнені за результатами попереднього аналізу робіт.


 1. Конкурс нарисів «Яким я хочу бачити довкілля у майбутньому».

В роботі автор у довільній формі розповідає, що він особисто пропонує зробити для поліпшення екологічного стану довкілля. Максимальний об'єм тексту – 10 друкованих аркушів, шрифт Times New Roman, 14 pt, інтервал 1,5.


 1. Конкурс творчих робіт «Лісова пісня».

Конкурс казок та легенд на екологічні теми, розповідей про місцеві звичаї, пов'язані з довкіллям, фантастичні або реалістичні оповідання про природу, її мешканців, казкових тварин, птахів рослин тощо. Максимальний об'єм тексту – 10 друкованих аркушів, шрифт Times New Roman, 14 pt, інтервал 1,5.

Конкурс проводиться за двома віковими категоріями:

 • діти до 12 років;

 • підлітки - від 13 до 18 років.
 1. Конкурс фотографій «Донбас Заповідний».

Конкурсна робота (фотографія) має демонструвати Ваші фотографічні навички відображати загальну ідею, передавати красу та унікальність зображуваного об'єкта. Розмір фотографій 21х30 см. Фото – роботи (не більш трьох від одного учасника) розміщуються в рамках, або в паспарту (жорстка основа, для попередження деформації) з кріпленням для використання на виставках. Обов’язковим є наявність електронного варіанту фотороботи, записаного на цифровий інформаційний носій (CD-R, CD-RW) у форматі JPEG. У тексті електронного листа обов'язково має бути вказана наступна інформація:

• Прізвище, ім'я, по-батькові учасника.

• Вік.

• Навчальний заклад.

• Адреса навчального закладу.

• Контактний телефон.

Конкурс проводиться за двома віковими категоріями:

 • діти до 12 років;

 • підлітки - від 13 до 18 років.

 1. Конкурс саморобок «Друге життя речей».

На конкурс надаються саморобки (декоративні вироби, предмети для оздоблення інтер’єру, іграшки, функціональні речі, прикраси тощо), виготовлені з побутових відходів (поліетилену, пластику, картонних чи інших упаковок, жерстяних банок тощо).


 1. Конкурс художніх виробів на екологічну тематику.

На конкурс можуть надаватися малюнки, декоративні вироби, саморобки з природних матеріалів. Всі вироби повинні бути пов'язані з екологічною тематикою. Малюнки, плакати та ін. розміщуються в рамках, або в паспарту (жорстка основа, для попередження деформації) з кріпленям для використання на виставках.


ІІ. НАПРЯМОК «ДОСЛІДНИЦЬКИЙ»


Конкурс «Срібне джерельце»

Робота має містити опис властивостей джерела, його розташування, стан збереженості, якість води, потужність, практичне значення джерела для даного регіону. Необхідно вказати статус джерела (відоме чи ні), його доступність, транспортні шляхи до джерела. Обов'язково додається: фото джерела та карта-схема його розташування.

Критерії оцінювання:

 • Відповідність вимогам умовам даного конкурсу.

 • Точність та повнота опису джерела.

 • Характеристика джерела.

 • Властивості води, значимість.

 • Характеристика території джерела, геологічні особливості.

 • Оформлення конкурсної роботи.

Максимальна оцінка по кожному критерію – 5 балів.


ІІІ. НАПРЯМОК «ЕКОТУРИЗМ»


 1. «Донбас екскурсійний».

Робота висвітлює рекреаційно-екскурсійні об'єкти власного міста (селища, району) з точки зору вибору місця для проведення дозвілля та відпочинку, має носити рекламний характер. (Додаток № 3.)

Може супроводжуватися фотографіями, буклетами, картами, схемами тощо. Наявність ілюстративного матеріалу підвищує оцінку роботи. Фото – роботи, малюнки, плакати та ін. розміщуються в рамках, або в паспарту (жорстка основа, для попередження деформації) з кріпленням для використання на виставках.

Критерії оцінювання:

 • Актуальність та новизна маршруту, опис нитки маршруту.

 • Оригінальність методів подачі матеріалів.

 • Об’єктивність і повнота краєзнавчих матеріалів.

 • Безпека маршруту.

 • Унікальні властивості туристичного маршруту.

 • Висвітлення вартих уваги пам’яток та місць Донбасу з позиції привабливості для відвідання мандрівниками.

 • Зручність відвідання місць з позиції пересування, ночівель, харчування, придбання сувенірів, з урахуванням туристичного періоду.

Максимальна оцінка по кожному критерію – 5 балів


 1. «Донбасом – з рюкзаком».

Учнівська молодь здійснює одно-, дво- та триденні еколого-краєзнавчі походи околицями рідного міста (селища, району). Метою цих походів має бути вивчення екологічного стану даних територій та їх екскурсійної привабливості. На конкурс подаються письмові звіти про такі походи. Учасники походів беруть на облік, описують, фотографують мальовничі місця, пам'ятники природи своєї місцевості.

Наявність ілюстративного матеріалу підвищує оцінку роботи. Фото – роботи, малюнки, плакати та ін. розміщуються в рамках, або в паспарту (жорстка основа, для попередження деформації) з кріпленням для використання на виставках.

Критерії оцінювання:

 • Актуальність та новизна маршруту;

 • Пізнавальність маршруту;

 • Новизна елементів маршруту , всебічне висвітлення вартих уваги пам’яток та унікальних місць з позиції привабливості для відвідання туристами;

 • Можливість використання маршруту іншими групами туристів;

 • Безпека маршруту;

 • Наявність фото - матеріалів та ін. описової документації, зразки або фото зразків сувенірної продукції, народного мистецтва (з контактами майстра), супроводжуючих звіт.

Максимальна оцінка по кожному критерію – 5 балів


Додаток № 1

Зразок оформлення заявки

на участь у конкурсах

в рамках руху

«Донбас заповідний»


^ Заявка

на участь у еколого - краєзнавчому русі

учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний»


від ______(назва закладу освіти) __________міста, района, селища

№ з\п

П.І.Б. учасника (повністю)

Клас, вік

Назва роботи

Назва напрямку

Назва конкурсу

Керівник,

контакти

Директор закладу освіти _________ (підпис)


печатка закладу

Додаток № 2


^ Звіт-анкета щодо природоохоронної діяльності

учасників еколого-краєзнавчого руху

"Донбас заповідний"

в місті (районі)


 • назва організації

 • прізвище, ім'я, по батькові координатора (організатора), посада

 • повна адреса

 • (код) телефон_____________________ e-mail________________

 • проведені заходи

 • загальна кількість учасників (вік, рід занять)

 • організації й установи, що брали участь у заходах

 • спонсори, вид і розмір допомоги

 • висаджено дерев і чагарників____________________________

(у тому числі у водоохоронній зоні)________________________

 • основні природоохоронні заходи, що були проведені

 • засоби масової інформації що висвітлювали діяльність учасників природоохоронних заходів

- кількість публікацій у газетах

- кількість радіопередач

- кількість телепередач

 • основні результати природоохоронних заходів

 • Ваші пропозиції щодо організації і проведення еколого-краєзнавчого руху «Донбас заповідний» в областіДодаток № 3

Зразок опису екскурсії.


Основні складові екскурсії

 1. Мета екскурсії.

 2. Завдання екскурсії.

 3. Дозування часу екскурсії.

 4. Програма під час екскурсії.


Основні документи для написання контрольного тексту екскурсії.


Схема маршруту транспортної екскурсії.

«Затверджено» «Узгоджено»

_______________ _________________

(піб, дата, печать) (піб, дата, печать)


^ Схема маршруту транспортної екскурсії

Маршрут екскурсії_______________________________________

Тривалість(години)______________________________________

Протяжність(км)_________________________________________


^ Схема маршруту (географічне переміщення учасників руху, місць зупинок з позначенням тривалості (хвилини) та протяжності (км).

  1. Перелік географічних пунктів, через які проходить маршрут екскурсії.

  2. Перелік зупинок.

  3. Місце початку екскурсії.


Технологічна карта екскурсії.

Тема екскурсії__________________________________________

Тривалість(години)_____________________________________

Протяжність (км)_______________________________________

Автор-розробник_______________________________________

(автор, колектив авторів, установа)

Зміст екскурсії__________________________________________

Маршрут екскурсії______________________________________

В тому числі варіанти маршруту (зимовий, літній) _______________________________________________________Схожі:

Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» iconУмови проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» в рамках міжнародної акції «Марш Парків»
Донецьким обласним центром туризму та краєзнавства (далі – оцтк) оголошується обласний еколого-краєзнавчий рух «Донбас заповідний»,...
Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» iconМетодичні рекомендації щодо проведення обласного краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді "донбас мій рідний край"
...
Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» iconНаказ №701 Про підсумки проведення обласного етапу Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина Україна» в рамках обласного краєзнавчого руху «Донбас мій рідний край»
Донецькій області, обласним Центром туризму та краєзнавства в 2010 році в рамках обласного краєзнавчого руху «Донбас – мій рідний...
Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» iconНаказ №670 Про підсумки проведення обласного краєзнавчого руху «Донбас мій рідний край»
Донбас – мій рідний край за напрямками Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина – Україна»
Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» iconУмови проведення обласного краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді
...
Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» iconУ роботі семінару прийняло участь 46 слухачів представники 32 міст І районів Донецька та області, а також заступник директора національного парку «Святі гори» з питань рекреації, пропаганди та екопросвіти Журова П. Т
Центром, у рамках міжнародної акції «Марш парків», оголошено проведення обласного еколого-краєзнавчого руху «Донбас заповідний»....
Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» iconІнформація про проведення туристсько-краєзнавчого зльоту серед учнівської молоді «Донбас мій рідний край», присвячений відзначенню 80-ї річниці Донецької області 2012 Мета та завдання
Обласний туристсько-краєзнавчий зліт серед учнівської молоді «Донбас мій рідний край»
Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» iconІнформація про проведення туристсько-краєзнавчого зльоту серед учнівської молоді «Донбас мій рідний край», присвячений відзначенню 80-ї річниці Донецької області 2012 Мета та завдання
Обласний туристсько-краєзнавчий зліт серед учнівської молоді «Донбас мій рідний край»
Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» iconМетодичні рекомендації учасникам обласного заочного конкурсу наукових рефератів еколого натуралістичного напрямку за темою «Декоративні тварини»
Обласний заочний конкурс наукових рефератів еколого натуралістичного напряму щорічно проводиться управлінням освіти і науки облдержадміністрації...
Методичні рекомендації щодо проведення обласного еколого-краєзнавчого руху учнівської та студентської молоді «Донбас Заповідний» iconНаказ №366 Про проведення міських заходів до Дня туризму
«Щодо проведення Дня туризму», з метою активізації туристсько – краєзнавчого руху серед учнівської молоді, формування здорового способу...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи