Урок київська русь icon

Урок київська русь
Скачати 64.44 Kb.
НазваУрок київська русь
Дата конвертації20.08.2014
Розмір64.44 Kb.
ТипУрок
джерело

Тема 2. КНЯЖА РУСЬ-УКРАЇНА

УРОК _____

КИЇВСЬКА РУСЬ. ПЕРШІ КНЯЗІ

дата ________
Мета уроку: познайомити учнів з життям і діяльністю перших київських князів, створити їхні образні портрети, продовжити формування навичок самостійної та групової роботи, розвивати уміння чітко й логічно висловлювати свої думки, продовжити формування хронологічних навичок, виховувати повагу до минулого.

Тип уроку: засвоєння нових знань та формування нових умінь та навичок.

Вид уроку: створення міні-проекту історичного портрета з використаням ІКТ.

Обладнання: Мисан В. Вступ до історії України.-К.:Генеза, 2010
^ Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань
1.Звідки ми дізнаємося про події старовини?

2. Які види історичних джерел ви знаєте?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми, мети уроку.
ІV. Вивчення нового навчального матеріалу

Учитель. Сьогодні ми поговоримо про відоме вже вам письмове історичне джерело літопис «Повість минулих літ». Звідти ми черпаємо основні знання про Київську Русь — першу на нашій території державу із центром у Києві.
^ Формуємо просторові уміння

 1. Які племена заселяли Київську Русь?Учитель пропонує зразок виконання міні - проекту.

Аскольд та Дір:

Зразок:

Час правління:? – 882 рр.

 • Діяльність

 • Укріплення держави та війська;

 • Спроба укріплення влади за допомогою релігії (християнства);

 • Вихід Київської держави на міжнародну арену (вдалий похід на Візантію у 860 р.)

Текст

Давній літопис «Повість временних літ» сповіщає нам, що після смерті Києвичів на землях полян ще довгий час княжили їхні нащадки. Потім для Києва настали важкі часи: «.. зазнали утисків поляни від деревлян та інших навколишніх народів, і найшли на них хозари». У цей час біля Києва з'явилися варязькі воїни Аскольд і Дір. За одними оповіданнями варяги захопили Київ і стали ним правити, за іншими — кияни самі запросили варязьких воїнів. Так чи інакше, Аскольд і Дір надали східним слов'янам військову підтримку, звільнили від данини кочівникам і стали князювати в Києві.

За часів Аскольда й Діра зросла могутність Київської держави, розширилися її кордони: владу Києва визнали племена деревлян, частина сіверян і дреговичів. Була також невдала спроба приєднати полочан і кривичів.
Київ став не тільки великим торговим містом, осередком полянської землі, а й перетворився на центр наддніпрянської держави, яка мала у своєму розпорядженні могутнє військо й кинула виклик самій Візантії.
Олег

Час правління:882 – 912 рр.

 • Діяльність

 • У 882 Олег здобув Київ. При взятті Києва він убив київського князя Аскольда.

 • У 907 році Олег вирушив в похід на Константинополь

 • Вершиною його здобутків вважають похід на Константинополь і угоду з Візантією 911 р.

 • Олег помер 912 р. від укусу змії

 • Походження князя Олега. У кінці IX ст., після смерті новгородського князя Рюрика, варяга за походженням, до повноліття його сина Ігоря, фактичним правителем новгородської землі став Олег (ім'я походить від скандинавського слова helga — мудрий). Він здійснював численні завойовницькі й торгові походи, і у 882 році, як повідомляє «Повість временних літ», зібрав велике військо й вирушив походом на південь, до Києва. Заховавши дружину й човни, Олег представився купцем, що привіз дарунки київським князям. Коли Аскольд і Дір вийшли привітати торгового гостя, Олег заявив їм: «Ви не князі, і не княжого роду, а це син Рюрика», — і показав на малолітнього Ігоря, якого привели воїни. Аскольда й Діра підступно вбили. Аскольд був похований на Печерську (звідси й назва місцевості — Аскольдова могила), а Дір — поблизу того місця, де пізніше буде збудована церква святої Ірини (неподалік від Софійського собору).
  Захопивши Київ, Олег зробив місто своєю резиденцією, наголосивши: «Бути Києву матір'ю містам руським». Так, у єдину державу об'єдналися слов'янські землі Півночі та Півдня.

Ігор

Час правління: 912 – 945 рр.

 • Діяльність

 • Достовірно відомі походи Ігоря на Константинополь (Царьград) у 941 та 943 роках.

 • У 944 році між Києвом і Царгородом було досягнуто згоди і укладено союзну і торговельну угоду,

 • Привязали його до стовбурів двох нагнутих дерев відпустили й дерева роздерли його тіло на дві частини. Літопис подає смерть Ігоря на 945 р.


Текст

Ігор Рюрикович— Великий Князь Київський (912—945). За деякими даними — основоположник київської династії князів (що їх пізніше назвали Рюриковичами) Морські походи князя Ігоря мали широкий міжнародний резонанс, про них писали його сучасники — візантійські хроністи Симеон Льоготет, Григорій і Ліудкранд та арабський хроніст Масуді. За їхніми оповіданнями, в 941 році князь Ігор розпочав війну з Візантією. Причини цієї війни залишилися невідомими. Найбільш імовірною вважають версію, що Візантія знову почала обмежувати Русь в торгівлі та намагалася колонізувати Чорноморське узбережжя русів.Достовірно відомі походи Ігоря на Константинополь (Царьград) у 941 та 943 роках. У 944 році між Києвом і Царгородом було досягнуто згоди і укладено союзну і торговельну угоду. Русь зобов'язувалася допомагати імператорові військами та не посягати більше на його володіння у Криму. В останні роки князювання Ігор вів війну з деревлянами. Причиною невдоволення деревлян владою князя була велика данина. Вони прив’язали Ігоря до стовбурів двох нагнутих дерев відпустили й дерева роздерли його тіло на дві частини. Існують по суті й перекази про це. Літопис подає смерть Ігоря на 945 р.
Ольга

Час правління: 945 – 964 рр.

 • Діяльність

 • Ольга —київська княгиня з 945 року.

 • Правила Руссю в роки неповноліття свого сина Святослава

 • Близько 955 прийняла християнство

 • 964 рік - відхід Ольги від державних справ.

Текст

Ольга — дружина князя Ігоря I, київська княгиня з 945 року. Помстилась за загибель чоловіка жорстокою розправою бл. 945 р. над деревлянами, які його вбили. Повість минулих літ містить епічне сказання про помсту Ольги деревлянам за вбивство чоловіка (Ігоря). За цим сказанням деревляни надіслали до Києва послів, які запропонували княгині стати дружиною деревлянського князя Мала. Перше посольство княгиня живцем поховала в човні, друге — спалила в мийниці; в чому дослідники вбачають відображення реальних поховальних обрядів тих часів. Правила Руссю в роки неповноліття свого сина Святослава (до кінця 50-х років X ст.). Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади (погости). Близько 955 прийняла християнство, але не змогла зробити його державною релігією. До 964 року літопис відносить початок самостійного княжіння Святослава I, що може свідчити про відхід Ольги від державних справ.
Святослав

Час правління: 964 – 972 рр.

 • Діяльність

 • У 964 році князь Святослав здійснив свій перший похід на землі слов'янського племені в'ятичів. В'ятичі підкорилися Києву.

 • У 967 році Святослав переміг болгарське військо

 • Навесні 972 року князь на дніпровських порогах загинув у битві з печенегами.Святослав Ігорович— Великий князь Київський 964 до 972. Значно розширив територію Київської Русі, провадив активну зовнішню політику. Підкорив волзьких булгар, аланів, радимичів, в'ятичів. Матір'ю Святослава була княгиня Ольга. Батьком княжича Святослава був київський князь Ігор. У 964 році князь Святослав здійснив свій перший похід на землі слов'янського племені в'ятичів. В'ятичі підкорилися Києву. У 967 році Святослав рушив до берегів Дунаю. Чисельність війська Святослава під час його першого болгарського походу оцінюється у десять тисяч воїнів. Перша ж битва з болгарським царським військом принесла перемогу руській зброї. Навесні 970 року військо русинів стрімко перетнуло болгарську землю і Балканські гори, розкидавши там ворожі заслони. Пройшовши таким чином близько 400 кілометрів, воно осадило місто-фортецю Аркадіополь. Віантійці почали переговори та в результаті русини по своїй волі залишали Болгарію і йшли на Русь. Навесні 972 року князь разом з воїнами на дніпровських порогах загинув у битві з печенегами. Існує легенда, що печенеги з черепа Святослава зробили святковий кубок з якого частували самих шанованих гостей.
ІІІ. Закріплення нових знань

Після виконання практичної роботи вчитель пропонує захист міні – проектів.
ІV. Домашнє завдання

 1. Опрацювати матеріал підручника В. Мисан §7 ст. 45-49

 2. Написати доповідь на вибір одного із князів. ( на 2-3 сторінки)Схожі:

Урок київська русь iconУрок київська русь. Перші князі
Учитель. Сьогодні ми поговоримо про відоме вже вам письмове історичне джерело літопис «Повість минулих літ». Звідти ми черпаємо основні...
Урок київська русь iconНа тему: «київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.»
«Київська русь за часів роздробленості. Галицько-волинське князівство – правонаступник київської держави.»
Урок київська русь iconТема: «Київська Русь за часів роздробленості»
Господарський розвиток та піднесення політичної ролі окремих міст, що вступили в суперництво з Києвом
Урок київська русь iconЗ. київська русь за часів роздробленості
Кого з кнйзів після утвердження в Києві було вигнано під час повстання киян, спричиненого поразкою Ярославичів від половців на р....
Урок київська русь iconТема: Боротьба Київської Русі. Володимир Мономах «Повчання дітям». Київська Русь і монгольська навала
Розкрити причини й прояви ослаблення Київської держави, показати небезпеку для руських земель князівських міжусобиць, набігів половців...
Урок київська русь iconЭкологи рапортуют 13 ноября 2004 года в Великой Новоселке при поддержке дооо «Киевская Русь»
Великой Новоселке при поддержке дооо «Киевская Русь» во «Держава» прошел третий районный смотр-конкурс экологических агитбригад
Урок київська русь iconТема. Київська держава за часів правління Володимира Великого Урок-екскурсія
Нестор-літописець порівнював цю історичну особу з яскравою зорею, що передує сходу Сонця. Православна церква прилучила її до лику...
Урок київська русь iconРусь за князювання Ольги та Святослава

Урок київська русь iconРозпорядження міського голови 2012 року м. Марганець № Про створення робочої групи
Київська (від вул. Лермонтова до вул. Радянської), Паркова, по поточному ремонту вулиць Київська, Лермонтова, 40 років Жовтня та...
Урок київська русь iconПрофспілковий урок у загальноосвітніх школах м. Києва
Проведення профспілкового уроку в школах Києва – майже звична справа для столичних учителів історії та права. Адже Київська міська...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи