Лексикологія. Слово І його лексичне значення icon

Лексикологія. Слово І його лексичне значення




Скачати 108.37 Kb.
НазваЛексикологія. Слово І його лексичне значення
Дата конвертації19.10.2012
Розмір108.37 Kb.
ТипДокументи
джерело







Тема: Лексикологія.

Слово і його лексичне значення

Мета: сформувати уявлення про функцію слова, його лексичне значення, ознайомити із тлумачним словником, удосконалювати вміння користуватися ним; виробляти вміння пояснювати лексичне значення слова, розмежовувати лексичне та граматичне значення; розвивати усне та писемне мовлення; виховувати любов до рідного краю

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу

Обладнання: слайди, роздатковий матеріал, тлумачні словники,

Плакат «Золоті зернята істини»

^ Хід уроку

І. Організаційний момент

IІ. Мотивація навчальної діяльності

Бесіда:

  • А чи задумувались ви над тим, чому потрібно під час зустрічі вітатись?

  • А якими можуть бути вітання?

  • З цього приводу я хочу розповісти бу­вальщину про значення привітання.

  • Лісовою стежкою йдуть батько і син . Довкола тиша, тільки чути , як десь далеко вистукує дятел та струмочок дзюрчить у лісовій гущині.

  • А тут син побачив назустріч їм іде бабуся.

  • Тату , а куди йде бабуся?- питає син.

  • Зустрічати або проводжати, - каже батько й усміхається. - Ось як ми зустрінемося з бабусею, ти їй скажи : «Доброго дня, бабусю!»

  • Навіщо казати ці слова?- дивується син.-Ми ж зовсім її не знаємо.

  • А ось зустрінемося, скажемо бабусі ці слова, тоді й побачиш навіщо.

  • Ось і бабуся.

  • Доброго дня, бабусю!- каже батько.

  • Доброго вам здоров’я! – відказує бабуся й усміхається.

  • І хлопчик побачив усе довкола змінилось. Сонце засяяло яскравіше. Верховіттями дерев пробіг легенький вітерець, і листя заграло, затремтіло. У кущах заспівали пташки - раніше їх і не чути було.

  • Чому воно так?- питається син.

  • Бо ми побажали людині доброго дня! (В. Сухомлинський)

  • Розкажіть, як ви зрозуміли відповідь батька.

  • Подумайте, а для чого слугує людині слово (висловлювання учнів про значення слова в житті людини, використовую метод «Мікрофон» )

^ Підсумок учителя:

Отже, ми довели важливість слова в нашому житті.

І. Вихованець говорив: «Усі діяння наші, думи і сподівання закріплюються в слові. Слово - наше найзіркіше око, наймогутніша сила. Через слово людина пізнає те, що недоступне було безпосередньому сприйманню. У цьому дивовижному дзеркалі відображаються всі айсберги світу. У слові постають перед нашим зором сторінки давньої історії і здобутки майбутнього» . Ось така сила слова.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку

Слово вчителя:

  • Наш сьогоднішній урок – це урок - зустріч зі словом, який допоможе нам поринути в його світ. А допоможе нам в цьому розділ мовознавчої науки, який називається лексикологія. Тому тема нашого уроку :


^ Слово і його лексичне значення

На березі річки зозуля кує.

На березі річки, в зеленій ліщині…

Душі метрономом у малій батьківщині,

Бо в кожного з нас батьківщина ця є…

Дмитро Кремінь


  • А чого ви очікуєте від даного уроку?

  • Які знання хотіли б отримати?

^ У свій час К. Ушинський говорив :

«Слово має вирости з думки, а думка зі спостереження за природою, самим собою та іншими людьми».Тому в ході нашого уроку будемо вчитись спостерігати за словом, уявно мандруючи рідним краєм, засвоїмо мовні скарби слова, щоб потім могли ними скористатись в процесі формування думок (Слайд № 1).

ІІІ Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

  1. Словникова робота.

Погляньте скільки нових слів : лексикологія, лексика, лексичне значення, лексикон, лексиколог, лексикографія - з’явилося .

  1. Проблемне питання:

  • Що ж вони означають?

У мене є для вас несподіванка: до нас завітала чарівна незнайомка, яка може дещо пояснити.

3. Рольова гра (дівчина в українському костюмі)

-Доброго здоров’я в цьому домі ! Вибачте, що запізнилась, надворі весна, так гарно всюди, але я почула вашу розмову і завітала до вас. Бачу у вас виникли труднощі?

-Дівчино, а хто ж ви така?

-А, так, так. Я ж повинна розповісти про себе. Я – Лексикологія – наука, що вивчає лексичний склад нашої мови. Ім’я моє походить із грецької мови: лексіс означає слово, логос – вчення. Отже, об’єктом мого вивчення є лексичне значення слова­., тобто зміст його. А всі слова мови становлять її словниковий склад, або лексику. Напевне, всім хочеться дізнатися, більше . Тому я пропоную завітати до моєї країни, в якій ви знайдете відповіді на всі питання, які вас цікавлять. А щоб вам легше було орієнтуватись, залишаю карту – схему та квітку – дороговказ. Вони вам допоможуть знайти золоті зернятка істини, що таїть в собі слово.

Дякуємо тобі, лексикологіє за науку (Слайд № 2).

  1. Пояснення учнями значення поданих слів: лексикологія, лексика, лексичне значення, лексикон, лексиколог, лексикографія

  2. Слово вчителя

Словниковий запас поповнили. Швидше вирушаймо до Лексикології шукати золоті зернята істини, що розкривають чарівний світ слова, який таїться в незвичайній квітці «Слово», пелюстки якої, мабуть, повідають нам багато цікавого про слово. Відкриймо перший. Лексичне значення

  1. Відгадування мовних загадок. Щоб поринути в чарівний світ слова, треба відгадати декілька загадок:




  • Що таке слово? (Мовна одиниця)

  • З чого складається слово?

(Із звуків)

  • Чи кожному сполученню звуків судилося бути словом?

Доведіть це, склавши з поданих звуків слова. [К, О, С, М, И, Т, А] (Крім звучання, слово має значення)

  • Коли набір звуків стає словом? (Коли має лексичне значення)

  • Поясніть, яке лексичне значення має слово «мати»

Мати - рідна, близька нам людина.

Мати-комусь щось належить, володіти чимсь.

(Висновок: лексичні значення різні, бо вони належать до різних частин мови, а значить мають різні граматичні значення).

  • З’ясуйте, що таке граматичне значення за підручником ( с. 202.) Визначте граматичне значення слова «мати»


^ ОТЖЕ, ПЕРШЕ ЗОЛОТЕ ЗЕРНЯТКО:

Слово - мовна одиниця, має лексичне та граматичне значення.

  1. Слово вчителя Ключик знайдено, двері відкрились до країни Лексикологія. Але яка несподіванка – ми на півдні України (Слайд № 3). Де саме? Ви зрозумієте, коли виконаєте


^ Завдання № 1 «Уявне малювання»


Прочитайте текст, уявіть зорову картину, яка постала перед вами, словесно намалюйте її.

Перед нами стелиться широка дорога від нашого славного Миколаєва і далі… Березень уже почав свою ранню ходу, запаливши весняні первоцвіти. Ніжиться під першим теплим промінням врунистими сходами смарагдова озимина. Дорога простягається через степи, спускається в (плоску місцевість, яка розташована між горбами), сірою стрічкою здіймається на косогори.

Дорога! Як багато вона може розповісти допитливому серцю, навіяти смуток, воскресити в пам’яті давно минуле… (Слайд № 4)


  • Які слова допомогли утворити зорову картину?

  • А чи змогли уявити , якби не знали лексичне значення слів?

  • А чи були у вас ситуації, коли ви не знали, що означає слово?

  • Щоб не розгубитись серед великої кількості слів, треба знати способи, які допоможуть нам з’ясувати лексичне значення.

  1. Пошукова робота в групах (учні з’ясовують способи визначення лексичного значення)

І Група Підберіть до слова смарагдовий близькі за значенням слова та поясніть його значення.

ІІ Група Виконайте розбір за будовою слова косогори та визначте його лексичне значення

ІІІ Група За лексичним значенням, записаним в дужках, визначте слово


НАСТУПНЕ ЗОЛОТЕ ЗЕРНЯТКО - способи визначення лексичного значення (Слайд № 5).

  1. Добір близьких за значенням слів

  2. Вказівка на ознаки предмета

  3. Використання значень частин слова, за допомогою

яких воно утворене

  1. Поясніть лексичне значення слова «врунистий».

У вас виникли труднощі?

Якщо виникають труднощі, то на допомогу прийде найближчий друг і порадник – словник.

  1. ^ Рольова гра (хлопчик виконує роль тлумачного словника)

Та це ж я - словник НЕ впізнали ви мене? Це ж я тлумачний словник. Легко допоможу з’ясувати будь – яке значення слова, навіть слів – чужинців. Ось подивіться слова ніби й близькі за звучанням, але різні за значенням

Я – адресат – одержувач листів , телеграм

Я – адресант – той, що посилає комусь лист .Звертайтесь, я завжди допоможу.

  1. ^ Робота з підручником. Вправа430 ст. 203 (Формування навичок роботи з тлумачним словником)

Уявіть, що до вас звернувся однокласник із проханням навчитись користуватись тлумачним словником, розіграйте діалог в парах. (Розігрування діалогу)


  1. Гра «Хто швидше» За словником з’ясуйте лексичне та граматичне значення слів «врунистий» і «оксамитовий»

^ НАСТУПНЕ ЗОЛОТЕ ЗЕРНЯТКО: «Словник – це цілий світ в алфавітному порядку» А .Франс

  1. Продовжуємо нашу подорож. А куди привела дорога ми дізнаємось, коли виконаємо


Завдання № 2


Запишіть текст, поділивши його на слова, та поставте розділові знаки


Дивне місце! Рівниннийіспокійнийпівденнийбуг тутперетворюєтьсянабурхливугірськурічку. Він течевкрутихберегах,створюючидолинузгранітнимискелямивирамийостровамицеландшафтний парк«Гранітно-степове Побужжя»

(самоперевірка) (Слайд № 6)


  • Чи залежить правопис слів від його лексичного значення?

  • Поясніть орфограму в слові Південний Буг

  • А як напишете південний вітер (Висновок: від лексичного значення слова залежить написання слів)

  1. Фізкультхвилинка «Світлофор»

(Робота з сигнальними картками)

Чи кожне слово має лексичне значення?

З’ясуйте, які слова є мешканцями тлумачного словника , а які – ні?

(Край, рідний, в, земля, і квітка , під.)

  1. Слово вчителя:

  • Чому нам потрібно дбати про збагачення словникового складу, або лексикону?

(Можливі варіанти відповіді:

  • Чим більше слів ми знаємо, тим більшою кількістю ми користуємося під час спілкування.

  • Вся інформація, яка надходить до нас, сприймається за допомогою слів.

  • Чим більше слів сприймаємо, тим більше знаємо про себе і про світ , що нас оточує. )

Якщо уявити світ, який нас оточує, - це поле, а слова, які називають предмети навколишнього світу, - рослини на цьому полі, то у кожної людини таке поле покрите рослинністю далеко неоднаково.

  1. ^ Робота над розвитком мовлення.

(розподіл класу на групи:заходячи до класу, кожен отримав картку певного кольору)

І група «Історики» (жовтого) – Слайд № 7

ІІ група «Літературознавці» (рожевого) – Слайд № 8

ІІІ група «Екологи» (зеленого) – Слайд № 9


^ Завдання № 3 «Скажи по – своєму»


Використовуючи тексти, розкажіть про чарівний куточок

« Гранітно – степове Побужжя» з точки зору істориків, літературознавців, екологів, додаючи свій матеріал, розповідь починайте словами «А чи знаєте ви, що…»

^ Завдання учням класу: послухайте повідомлення і з’ясуйте, які виражальні можливості має слово.











^ НАСТУПНЕ ЗОЛОТЕ ЗЕРНЯТКО:

Називає…

Слово Повідомляє…

Висловлює…

V Підсумок

Подорож нашу закінчилась, але попереду ще 6 уроків подорожі країною Лекикологія. Давайте підсумуємо, які ж золоті зернята зібрано про слово, бо вони знадобляться на наступних уроках.

Індивідуально працює експерна група. Скласти синквейн про значення слова.

^ Підсумкове слово вчителя: Щоб говорити правильно і красиво, треба прислухатись до слова. Розширюйте словниковий запас. Цей урок був лише першим кроком, який приведе вас до тієї прекрасної хвилини, коли про вас скажуть, що ви - людина великої культу­ри, бо знає свою мову. А значить досягли великих глибин мовної істини. Нехай рідне слово, як метроном, звучить у ваших душах. (Звернення до епіграфа)

(Оцінювання учнів)

ІV Домашнє завдання (на вибір):

1. Підготуйте статтю для тлумачного словника про Миколаївщину

2. Складіть кросворд до теми « Лексикологія»

3. Вправа 432


Фотовернісаж уроку























Додати документ в свій блог або на сайт


Схожі:

Лексикологія. Слово І його лексичне значення iconТема: Фонетика, графіка; лексикологія, фразеологія; будова слова, словотвір
Мета: повторити та узагальнити звуковий склад мови, лексичне значення слова, значущі частини слова. Формувати вміння визначати в...

Лексикологія. Слово І його лексичне значення iconКонспект уроку з української мови для 5 класу тема: Лексичне значення слова. Ознайомлення з тлумачним словником
Прослухайте текст, визначте його тему та головну думку, доберіть до нього заголовок. Яка роль слова у житті людини? Чи може людина...

Лексикологія. Слово І його лексичне значення iconВідділ освіти Юр’ївської райдержадміністрації Жемчужненська середня загальноосвітня школа
Адольфом Гітлером. З середини 50-х років 20 сторіччя слово Голокост стало загальновживаним по відношенню до політики винищення нацистами...

Лексикологія. Слово І його лексичне значення icon2011р. Нові вимоги (у порівнянні 2005-2011рр.)
Мати уявлення про числовий вираз та його значення, уміти знаходити значення числового виразу

Лексикологія. Слово І його лексичне значення iconРеферат "Що ми знаємо про снід" Що ми знаємо про снід
Один раз ранком Люк почув по радіо передачу про снід. Він І раніш чув це слово, але не був упевнений, що точно розуміє його значення....

Лексикологія. Слово І його лексичне значення iconСлово. Значення слова
У моєї бабусі золоті руки. Дідусеві подарували золотий годинник. В оленки було золоте волосся

Лексикологія. Слово І його лексичне значення iconКалендарно-тематичне планування з географії 11 клас
Загальна характеристика регіону, його склад. Населення, міста. Характеристика господарства країн та значення інтеграційних процесів...

Лексикологія. Слово І його лексичне значення iconПізнавальна подорож Вчитель 3 класу С. О. Юрченко м. Артемівськ 2013 рік Мета
Б. Д. Грінченка; розказати про значення його творів, допомогти учням розкрити й осмислити багатогранну діяльність Б. Грінченка як...

Лексикологія. Слово І його лексичне значення iconSee how much I love уои. Дослівно це перекладають так
Від самого знайомства вони грали у їхню власну особ­ливу гру. Суть гри була така: хтось один повинен був написати слово " Shmilу...

Лексикологія. Слово І його лексичне значення iconМагические слова. К. Бессер-Зигмунд
В начале было Слово, и Слово было у Бога, и Слово было Бог (Евангелие от Иоанна, 1: 1)

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©on2.docdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи